şükela:  tümü | bugün
  • işletme kuracaklar özellikle okusun bu çürümüş sistemin ve kamuda maaş alan bu uyuşuk beyinlerin nasıl çalıştığını anlasın.

işletmemi kapatmama neden olan hatalar ve yanlış bilgilendirmelerle müdüründen, veteriner hekimine yaşamış olduğum rezaletin baş kahramanlarıdır

rezalet şu şekilde gelişiyor:

bundan 3 ay evvel açmış olduğum kombucha çay üretimi için kurduğum işletmemin artık resmi olarak son basamağı olan "işletme kayıt belgesi" almak adına kendilerine başvurdum.

bana hazırlamam gereken evraklar arasında işletme kayıt belgesi ücreti (560tl),vergi levhası ve bir kaç ilave evrak ile başvurumu yapmamı söylediler.

hemen gidip işlemleri yaptım ve geri döndüğümde sekreterlerden biri "siz yatırdınız mı ücreti??!! bakanlık kombucha çayı için olumsuz görüş bildirdi!" diye yanıt verdi.

ve uzun süre yaptığım birikim ve planlamalar ile kurduğum işletmem için alay eder gibi "siz bence kapatın" dedi. bunlara kulak asmadım ve bu işi yapan işletmeler olduğunu onların nasıl bu işi yasal olarak yapabildiğini sorduğumda "sehven yapıyorlar, başka iş üzerinden ruhsat almışlar" gibi ikna edici olmayan cevaplar verdiler.

bu sırada ilçe merkez tarım müdürlüğü erenköy'e gittim ve içinde bu çay ile ilgili olan bilimsel makalelerin de olduğu bir dilekçe verdim ama dilekçeye ne zaman cevap geleceği belli olmadığı için ve hali hazırda kira verdiğim ve satış yapmam gerektiği için acelem olduğunu belirttim.

orada bulunan onur bey bana "tamam ataşehir ile görüşürüz, diğer işletmeler nasıl izin aldıysa sende alırsın, perşembe toplantı yapacağız zaten bununla ilgili, cuma gidersin hallolur işin" dedi.

velhasıl kelam ben cuma günü tekrar ataşehir ilçe tarıma gittim ve orada bulunan sekreterlerden biri "bakanlık olumsuz görüş bildirdi, maalesef izin veremiyoruz isterseniz bir de müdürle görüşün"dedi.

müdür de aynı şeyleri tekrar etti ve olumsuz dedi ve ben bu noktada mecburen vazgeçtim.

**buraya dikkat
    işletmemi hazırladığım içecekler ile kapattım ve her şeyi topladıktan 1,5 ay sonra dilekçemin kabul edildiği, gidip oradan "işletme kayıt belgesi" alabileceğim söylendi. beynimden vurulmuşa döndüm çünkü artık iş işten geçmişti ve ben 20 bin lira zararla dükkanımı kapatmıştım.

peki bu kişiler kimlerle görüştü, alınan olumsuz kararı kim aldı, nasıl tekrar olumlu görüş alabildim, acaba toplantı ve görüş alındı vs tamamen bir baştan savma ve aldatmacamıydı?

ve bununla ilgili ne yapılabilir hukuken bir hakkım var mıdır? sizlerden bilgi bekliyorum.