şükela:  tümü | bugün
  • lan sikecem duyarınızı da, meriçliğinizi de, feminaziliğinizi de.

fren yerine gaza basma kadın kazasıdır. dünyanın her yerinde bu böyledir.

erkek de kaza yapar ama aşırı hızdan yapar, hatalı sollamadan yapar, virajı alamaz yapar. ama topu topu en fazla 3 pedal olan arabada fren yerine gaza basmak gibi malca bir nedenden yapmaz.

fren yerine gaza basarak can yakan kim varsa, kafasını kaportaya vura vura siksem içim soğumaz.

edit: yeminle kafayı yiyecem şu entry’e bakın bi (bkz: #82434655)

hanım abla diyor ki biz kadınız 3 tane bir birine benzeyen pedal olduğu için yanlış pedala basmamız çok doğal o yüzden pedalları farklı renklere boyasınlar. yani diyor ki ben araba kullanırken yola değil basacağım pedallara bakıyorum.
    cinayet itirafı gibi entry. emniyetten birileri okuyorsa derhal bu yazarı tespit edip ehliyetine el koyulması lazım.
  • ben 379 yıllık ömrümde böyle bir kaza yapan erkek görmedim.

kadınlara ehliyet 20 sınav sonra verilsin.

otomatik araç kullanacaklara ise 2 sene eğitim + 50 sınav + psikolojik test sonrası ehliyet verilsin.

bu ne lan? bu kaza mı şimdi?
  • "kadın" diye vurgu yapılması çok cinsiyetçi bir yaklaşım, bunu yapan erkek olamaz zaten.

kazaların sebeplerini basitçe ikiye ayırırsak;

1) karakter bozukluğundan kaynaklanan kazalar (hatalı sollama, aşırı hız, alkollü araç kullanma...)
    2) zeka geriliğinden kaynaklanan kazalar (fren yerine gaza basma, panik nedeni ile kilitlenme, aşırı heyecanlanma...)

birincisi ne kadar orospu çocukluğu olsa da, bir şekilde (cezayla, yaptırımla...) düzeltilebilir.
    ikincisi asıl tehlikeli olan. çocukluğunda motor refleksleri gelişmemiş, el-göz koordinasyonu olmayan, kendine güvensiz bir insana, ne kadar uğraşırsanız uğraşın sonradan bunları kazandıramazsınız. bunların trafiğe çıkmasına izin vermek, ayrımcılık olmasın diye görme engelli birine ehliyet vermek ile aynı şey.
  • allah affetsin de baya güldüm ya. öğrencilerin bakışları sonra durduk yere hızla gelip öğrencileri duvara yapıştıran kadın. öyle bir resim var ki ortada bilerek yapmış deseler inanırım. gaz ve freni karıştırmak da fazla acemice.

duyar kasmayın boşuna ne zaman böyle bir haber duysam faili istisnasız kadın çıkıyor. ama komikti yalan değil.
  • kadın da var erkek de derken? nedense hep kadınları görüyoruz. 1-2 ay kadar önce de bir inşaat işçisi fren yerine gaza basan bir kadın tarafından üstünden geçilip öldürülmüştü.

edit: imla.
  • (bkz: otomatik vites)

bunu "sürmesi kolay" diye mekanik beceri özürlü kuş beyinlilere satmaya çalışanlar oturup izlesinler şu kazaları. kadın erkek farketmez, bazı insanlarda bu beceri yok işte kardeşim. herkes şoför olamıyor. nedir bu herkesi şoför ve araba sahibi yapma merakı? bunun gibi kaç tane kaza gördük böyle, gaz yerine frene basıp milleti ezen tiplerin olduğu.

otomatik vites kolay molay değil. beceriksizlerin elinde ölüm makinesi. manuel vitesli bir arabada bu kaza olmazdı. çünkü aracı durur vaziyetten harekete geçirmek daha kompleks bir iş. ama bu kadar önemli bir ayrıntıyı kolaylaştırıp beceriksiz hıyarların eline verirseniz bunun gibi daha binlerce kaza izlersiniz.

otomatik ya da manuel, ehliyet almak zorlaştırılmalı.
  • üst edit: çocuklara yazık olmuştur. hayatlarının en güzel yıllarından birini acı ve travmayla yaşayacaklar.

kadın şofördür.

20 yıl önce annem de benzer bir kaza yaptı, 33 yaşındaydı o zaman. aracı park ederken fren yerine gaza basıp komşunun apartman kapısına daldı.

neyse ki annem dışında kimse yaralanmadı. annem de hafif yaralı olarak ucuz atlattı. sonra dedim babam öğretmedi o yüzden oldu. 5 6 sene sonra başka bir otomobille aylarca annemle tarla yollarında pratik yaptık. sürekli olarak vites değiştirtip, gaz -fren denemesi yaptırdım. sonuç, bir kaç hafta trafiğe çıktıktan sonra il merkezine giderken panikleyip 70 km hızla giderken freni kökledi ve arkadan gelen araç neredeyse bize frensiz gömecekti ki son anda direksiyonu kırıp solladı ve kurtulduk.

o gün anneme dedim ki, bir daha asla trafiğe çıkmıyorsun. ilk panik anında frenle gazı karıştırıyorsan şehir içinde bunu yaptığın takdirde katil olursun. nereye istersen beni çağır, oraya götüreceğim. yüzlerce saat eğitimden sonra hala ilk günkü acemi gibi davranınca bende kayış kopmuştu maalesef.

o günden sonra hala şehirler arası yollarda ya da şehir içinde araç sürmedi. olmayınca olmuyor. ego yapıp geçmeyin şu direksiyon başına.
  • çok üzüldüğüm, içimin cız ettiği olaydır.
    özür dileyerek , seyrettiğim an içimden geçen cümleyi sarfedeceğim.
    "süreceğiniz arabanın aq."
    edit: düzeltme
  • bu gaz ve fren pedalı karıştırma mevzusu bu kadar basit çıkarımlarla çözümlenebilecek bir şey değil. abd'de bununla alakalı yapılmış ve 132 sayfa raporu olan uzun bir çalışma var meraklısı inceleyebilir.

https://www.nhtsa.gov/…aticfiles/nti/pdf/811597.pdf

merak ettiğiniz yerleri ben özet geçeyim;

- bu kazalar toplam kazaların %0.2 sini oluşturuyor
    - pedal karıştırma kazası yapanların %63'ü kadın, %37'si erkek.
    - gençlerde ve yaşlılarda kaza yapma oranı daha yüksek
    - kazaların çoğu manevra yaparken başka bir şeyle ilgilenirken oluyor
    - bu kazalar daha çok park manevrası yaparken oluyor.
    - kısa boylular daha çok kazaya yatkın
  • ingilizce'de trafik kazalarına "traffic collision" yani trafik çarpışması denir. çünkü kaza kelimesi, kimsenin sorumlu olmadığına, yaşananın engellenemeyeceğine, allah'ın takdiri olduğuna delalet eder. *

trafik çarpışmalarının büyük bölümü araç sürücülerinin aktif hataları yüzünden meydana gelir, şans sebebiyle değil. bunlar genellikle, alkollü araç kullanma, telefon ve benzeri sebeplerle dikkat dağınıklığı ve aşırı hızdır. bu olaydaki sürücü ya çok gergin olduğu, ya yeterince tecrübeli olmadığı ya da bambaşka bir sebeple ölümcül olabilecek bir hatada bulunmuştur.

kadınlar genellikle trafikte gerginlikleri sebebiyle kazalar yaparken, erkekler daha bütün olarak trafik kurallarını yok sayar, bilerek ve isteyerek aktif şekilde insan hayatını tehlikeye atarlar.

bunun kadını erkeği yok. türkiye'de karayolları kanununu baz alan yeni bir test yapılsa, ehliyet sahiplerinin en azından yarısı ehliyetlerini kaybederlerdi.