şükela:  tümü | bugün
 • ülke bundan çok daha gelişmiş olurdu. ikinci dünya savaşına gene girmezdik. çünkü hayatı cephelerde geçmiş ve defalarca ölümden dönüp savaşın tüm kepazeliklerini yaşamış biri olarak ulu önder atatürk'ün gereksiz maceralara girmeyeceği gün gibi açıktı.

  - musul ve kerkük'ü alırdı - diyenlere de pek katılmıyorum. ikinci dünya savaşı ortamında ingiltere ekarte olmuş durumdaydı ancak bu tarz bir hamle nasıl bir sonuç getirirdi, kestirilemezdi. o devirde musul ve kerkük türkmenler'in yoğun olduğu ve misak-ı milli sınırları içinde bulunan vilayetlerdi. şartların çok çok müsait olması halinde ulu önder, buraları vatan toprağına katabilirdi. ancak risk yaratan koşulların olması durumunda memleketi riske atmazdı.

  bunun dışında yapılan devrimlerin tabana yayılmasını sağlardı. kadın haklarının iyice benimsenmesini, bilim ve teknolojinin gelişmesini, yerli ve ihracata dayalı ekonominin palazlanmasını sağlardı. demokrasi, laiklik ve cumhuriyet düzenini olumsuz etkilemeyecek şekilde çok partili düzenin oturması için de çalışırdı. irtica, bölücülük ve fitneciliğin de ileride palazlanmasına imkan vermeyecek şekilde başlarını ezerdi.

  tabii bütün bunlar 10 senelik süreye ne kadar sığar bilinmez ama atatürk bu. normal birinden bahsetmiyoruz.
 • cumhuriyetin ikinci nesli, onun nezareti altında ilk nesil tarafından yetiştirilirdi ki, bugünkü türkiye'nin üzerine en az iki türkiye daha konulmuş olurdu. vizyonu ile 1948 kasım'ına kadarki krizlerde bu ülkeye kazandırabilecekleri hayal bile edilemez.

  en azından stalin türkiye'yi tehdit edemez, bizimkiler de hemen abd'nin kucağına atlamazlardı. türkiye, 1948 sonrasında da, özellikle hem kendi sanayisine ucuz ham madde ve petrol hem de siyasal tezlerine bm'de destek sağlayabileceği üçüncü dünyada daha saygın bir yere sahip olurdu.
 • seçimde ismet inönü'ye yenilirdi.
 • köy enstitülerini kapatmaya kimse cesaret edemez, bu okullar yurt genelinde yaygınlaşıp milli eğitimin ve tevhid-i tedrisatın ana omurgasını oluştururlardı. bugüne bir çok şey değişmiş olurdu.
 • avrupa’nın en iyi 10 ülkesi türevi listelerde yer alabilirdik.

  (bkz: nerde o günler)
 • 10 sene daha yasayamazdi.
  bu millete anca 57 yasina kadar dayanabildi.
 • tuğralı doblolu çomarlar ile hamur işi yemekten dubaya dönmüş türbanlı estetik yoksunu karıları ülkede,sokakta falan kol gezmezdi. sağ partilerin oyu %10-12 bandında takılırdı.

  ah be atam. çok sevdiğin rakıyı biraz azaltsaydın, sigaraya biraz ara verseydin keşke. senin torunların olarak çareyi ülkemizden kaçmakta değil de ülkemizde bulurduk. bu amınakoyduğumun evrimleşememiş çomarları tarafından sarılmaz, boğulmaz, yakılmazdık.

  ah be mavi gözlüm, ne olurdu biraz daha dayansan. şu an italya gibi demokratik gelişmiş bir akdeniz ülkesi olacakken işidi alkışlayan islam diktatörlüğüne dönmezdik.

  vizyonunu anlayabilen %30luk kesime mensup birisi olarak ülkenin %70i bütün mirasını, hedeflerini yıktığı,yıkmaya çalıştığı için ve bunun için elimizden gerçekten bir şey gelmediği için özür dilerim.
 • atatürk'ün 10 yıl daha yaşaması demek; 2. dünya savaşı'nı görmesi demektir. savaş öncesi nazi zulmünden kaçan çok önemli bilim adamlarını türkiye'ye getirdiği gibi savaş bitince de yargılanmamak için abd'ye giden nazi yanlısı bilim adamlarını da türkiye'ye getirebilirdi.
 • 1980 ihtilâli, 1990'da olurdu.
 • 1948'in 8'i yan yatardı.