şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belgrad ormanı'nın güneydoğusunda, 345 hektarlık alana kurulmuştur. istanbul üniversitesi orman fakültesi'ne aittir. arboretumda 1500'ü aşkın bitki türü vardır. ayrıca hatırı sayılır bir soğanlı bitkiler koleksiyonu bulunmaktadır.
 • yedi kita icin yedi parsele ayrilmistir. kendi ic duzeni de cok guzeldir. yagmurlu ve sisli istanbul sabahlarinda yer yuzu cenneti gorunumune burunur. rhododendron gorebileceginiz yerlerden biridir.
 • 450 dogal türü bünyesinde barındıran belgrad ormanı üzerinde kurulmuştur. dolayısıyla bu türler arboretumda da mevcuttur. bugüne kadar bu türlere ilave olarak eksotik ve türkiye'nin doğal türlerinden getirilen bitkilerle tür sayisi 1500 e çıkarılmıştır. zengin bir akçaağaç(acer) ve meşe (quercus) koleksiyonu vardır. ayrıca türkiye'nin soğanlı bitkilerinin tohumla üretilmesi projesi kapsamında pek çok soğanlı bitki türünü de görmek mümkündür.
  (bkz: istanbul üniversitesi orman fakültesi)
 • hafta içi ücretsiz hafta sonu ise rezervasyonlu gidilen yer.
  köpek gezdirip fotograf çekme imkanı var lakin mangal yakıp piknik yapmak yassah..

  yanınızda su ve ekmekarası peynir götürebilirsiniz çünkü içeride gıda satışı yok..

  kitap okumak, yürümek ve uyumak için tercih edilen, kimse bilmesin bi tek ben biliyim denen bir yermiş.
 • belgrad ormanlarının hemen yanındaki müzeye giriş 25-30 kişilik bir grup oluşturulduğu takdirde kişi başı 2,5 milyon tl.
  tel:0212 226 19 29
 • tahminen bahar aylarında gidilmesi daha memnun edecek ormanlık arazi. yazın susuzluktan ölmek üzere olan bitkileri görmek içler acısı, göletler kurumasın diye hortumla su verilen yer. ayrıca cok bakımsız. sapa yollara girerken de dikkatli olmak gerek nitekim biz yılan gördük tırstık. her şeye rağmen istanbul'da şehir merkezine yakın böyle bir yer olması güzel...
 • öyle söylendigi gibi istanbul'un merkezinde falan degil, allah'ın unuttugu bir yerde olan canlı bitki muzesi. tam kapısından içeri girerken insanın burnuna çiçek kokuları öyle tatlı geliyor ki. göletin kenarındaki tahta iskelede oturup kitap okurken oksijeni cigerlerinize depo etmenin verdigi keyif tarif edilemez. evet istanbul'da hala nefes alınabiliyor diye düşünüyorsunuz. bir taraftan ziyaretinize gelen kaplumbagaların krakerlerinizden istercesine "hani bana hani bana" bakışları atmaları, diger yandan sessizligin verdigi sukunet hissi.

  ulaşım:taksim'den 42t ile ulaşılır fakat 4.levent'ten otobüsle gidilmesi nispeten daha kısa olacaktır. istanbul üniversitesi orman fakültesi duragında inerek bi 500 m geriye dogru yuruyun, sonrasında yukarı dogru cıkan yolu takip edin giderken solda dönerken sagda..
 • muhteşem bitkilerin olduğu çok iyi düzenlenmiş bir arboretum. insan görünce böyle bir yerin türkiye'de olduğuna bile şaşırıyor.iyi sınıflandırılmış, bilgilendirmeler iyi ve detaylı, gerçekten çok güzel bir yer. sonbaharda deli kırmızılar, bir o kadra deli sarılar ve hep yeşil bitkilerle bir renk patlaması gibi.
  çocukları her hafta sonu alışveriş merkezlerine, oyuncakçılara götüreceğimize, arboretuma götürmek bin kat daha iyi. her seferinde başka bir renk, bir meyve bir çiçek, ördek, kuş, karaca bile görmek imkanı var.
 • artık, kartınız yoksa haftasonları rezervasyonla bile girilemeyen yer. hafta içi gidilebilir veya aile kartı çıkarabilirsiniz. 1 yıllık ücreti 300 ytl olan kartla istenilen zamanda 4-5 kişilik ailenizi toplayıp ziyaret edebilirsiniz. istanbul üniversitesinin internet sitesinden başvuru formuna ulaşılıyormuş. belgrad ormanıyla yetineceğiz artık ne yapalım.