• adının verildiği kişi gibi dünyanın en güzel çiçeği. sanırım bir liderin adı ilk kez bir çiçeğe verilmiş.
  • sadece türkiye'de bu isimle anılan çiçek ve bu çiçeği satan bir web sitesinden alıntı:

"in the country of turkey, the poinsettia is known as "atatürk's flower", since it is considered to be the favorite flower of mustafa kemal atatürk, the founder of modern turkey."

yani diyor ki :

"türkiye isimli ülkede, poinsettia "atatük çiçeği" olarak bilinmektedir, çünkü bu çiçeğin, modern türkiye'nin kurucusu mustafa kemal atatürk'ün en sevdiği çiçek olduğu düşünülmektedir."

kaynak
  • 1 haftadır iş yoğunluğundan, ev kalabalığından bu çiçekle ilgilenemedim. ilgilenemediğim gibi bu süreçte yerini de değiştirmek zorunda kaldım. çiçek diyip geçmemek lazım, bu ani değişimlerden etkilendi zavallıcık. meğer incecik sesimle onunla konuşmam, yapraklarını okşayıp öpmem, ona güzel müzikler dinletmem, düzenli olarak suyunu vermem ne kadar önemliymiş onun için. 1 haftada yaprakları büzülüvermiş, çiçeğim küçülüvermiş.
    2 saat önce aldım, eski yerine koydum. suyunu verdim. biraz sohbet edip yapraklarını sevdim, narin narin, incitmekten korkarak. az önce eve geldim ve çiçeğimin de canlandığını fark ettim.
    çiçek diyip geçmemek lazım. her canlının ilgiye ve sevgiye ihtiyacı var, canlanıp güzelleşmesi için.
  • ilk defa çocukluğumda, iki katlı, beyaz badanalı, atatürk çiçeğinin kırmızısıyla aynı kırmızıya boyanmış panjurları olan şirin güzel bir villanın bahçesinde çokça gördüğüm çiçek. o anda çok param olursa aynısı yapacağım diye söz vermiştim kendime. sanmıyorum ama umarım gerçek olur birgün. hayal işte...
  • yeri sabit tutulmalıdır. çiçeklerinin solmasını istemiyorsanız haftada bir su verin. ışık alan bir yere koyun ama direkt güneş ışığı almasın. dolaylı olacak. ayrıca senin o güzel adına kurban. :)
  • ing: poinsettia (baslik ataturk cicegi'ne yonlendiriliyor)
  • 1 ocaktan beri yaşıyor bu çiçek. hayatımda ilk defa bir saskı çiçeğini yaşatabildim. hem de ne zor şartlar altında yaşıyor bu çiçek. yeğen faktöründen dolayı çiçeğin dış tehlikelerden korunması, bakımından daha zor hale geliyor.
    yaprağını koparmalar, dalını kırmalar... en son dalını kırdığında çiçekten beyaz beyaz bişeyler çıktı, ağladı mı ne. yeğenime birazcık kızarak onun da canlı olduğunu, ağladığını, bir daha yapmaması gerektiğini söyledim. çiçek yüzünden kızmış olmama alınmış olmalı ki ben çiçekle ilgilenirken yeğenim gelip çiçeğe doğru "aaaaa" diye çığlıklar attı, kızıyor güya. yani bu çiçek azar bile işitti. yine de yaşıyor her şeye rağmen, kırmızı kırmızı.
    umarım daha çook yaşarsın güzel çiçek.
  • az önce satın alıp eve geldiğim, gelir gelmez yeni saksısına ve toprağına kavuşturduğum güzel çiçek. renklerindeki farklı tonlar çok hoşuma gitti. alırken adının “atatürk çiçeği” olduğunu bilmiyordum; adam latince bir şeyler söyledi. eve gelince araştırdım ayrı sevindim. ata’m ya, keyifli adam :)
  • başka diyarlarda poinsettia ve noel yıldızı adlarıyla da anılan çiçek. poinsettia adı, çiçeği meksika'dan abd'ye getiren ilk meksika elçisinden* gelir. noel yıldızı adı ise yapraklarının şekil itibariyle benzediği bethlehem yıldızı'na ve isa'nın kanını simgeleyen kırmızı rengine dayanır. ispanyolca adı ise flor de la noche buena'dır: noel çiçeği.
  • yılbaşı sebebiyle cafe world ve farmville adlı oyunlara eklenmiş olan bitkidir.
hesabın var mı? giriş yap