şükela:  tümü | bugün soru sor
 • müslümanlardaki klasik atatürk nefretinin en temel sebeplerinden birisidir, “sorgulayamazsın duvarı”. düşünme yetisini yitirmiş sürüden bahsetmiyorum tabii, ama onlara bu nefreti aşılayan imamlardan, devlet ve tarikat liderlerinden, bunların maşaları olan satılmış basından bahsediyorum. tanıştığım ortadoğulu araplarda da gördüm bu nefreti. tiksinti duyuyorlar atatürk’ten. adını dahi ağızlarına alamıyorlar, günümüzün bazı devlet liderlerinin yaptığı gibi… ne yapmış peki atatürk bu nefreti haketmek için? tekkeleri kapatmış, tarikat liderlerinin guçlerini ellerinden almiş ve bunların pazarlamasını yaptıgı kutsal kitabi halka indirmiştir. dinlerini oğrensinler diye diyaneti kurmuş, kuran’ı ilk kez türkçeleştirmiş, türkçe ibadete olanak kılmıştır. okuma yazma bilen herkes, inandıkları tanrı tarafından yazıldığı iddia edilen kitabı artık okuyabilecek, ve hayatlarında belki de ilk kez anlayabileceklerdir. her gün 5 kez, kimsenin anlamadığı ezan denen arapça bağırtıları, insanların anlayabileceği şekilde türkçedir artık. atatürk’un ölümüyle hemen arapçaya döndürülecektir elbet, iktidarı ele geçirmiş ıslami yöneticiler tarafından. bunların nedeni çok basittir. anlamadan inanmak idealidir bu çarkın devamı için. olur da anlarsa inananlar, o zaman yüzlerce çelişki ve hata, ırkçılık, kadın düşmanlığı, cinayete teşvik, kölelik düzeninin devamı tehlikeye girecektir. bu din pazarlamacıları insanların bilinçlenmesini istemez. sorgulamalarınıysa asla istemez.

  diyanetin kendi yaptırdığı bir araştırmaya göre türkiye’de insanların %92’si kuran’i okumamış. türkçeleştirilmiş olmasına rağmen. ama türkiye’nin %99’u müslümandır denilir her boş sallayışta, hiç inanmasam da bu yüzdeye.. bu insanlar övünerek kul olduklarını söylerler, müslümanız derler, ama taptıkları tanrının yazdığı kitabı okumaya tenezzül etmezler. ola ki varsa evlerinde, büyük saygı görür o kitap. yeşil kapaklı bir puttur kuran, bu insanlar için. tuhaf ritüeller eşliğinde dokunulur ona. abdest almak, 3 kere öpüp alna koymak gibi… ama kitabın asıl işlevi olan, kapağını açıp okumayı yapmazlar. büyük çoğunluğu arapçasını alır asar duvarına zaten… türkçe olunca bu putun büyüsü gider çünkü. ımamlar böyle tembihler bu bilinçsiz, sorgulayamayan kesime.

  sonuç olarak, ıslam’da sorgulamak kesinlikle yasaktır. eğer çok bilgi sahibi olmayan bir aile bireyinize, dostunuza sorarsanız kafanıza yatmayanı, çok kurcalama, kafayı yersin der size. din adamına sorarsanız, şeytandan girer, cinden çıkar, cehennem der, kaynayan kazan derler; vazgeçersiniz sorgulamaktan.
 • ülkeyi ve toplumu sevmemektir. zira atatürk osmanlı imparatorluğu zamanında imparatorluğun güçlenmesini istemediği kesim olan türk halkını yüceltmiş ve millet olma bilincini kuvvetlendirmiştir.
  millet olma bilinci ümmet olma güdüsünün önüne geçmesine ve toplumcu bir halkın temellerinin atılmasına vesile olmuştur. artık yalanlar ve bilinmezlerle kandırılan bir kesim olmayan halk, eğitime verilen önem ile de kendi kaderini çizer olmuştur. bu durumda dini ve nüfuzunu kullanan "ağa" sınıfının egemenliğine darbe vurmuştur. atatürk sayesinde toplumu sömürerek kendine yer edinen hoca, şeyh, ağa gibi insanlar tahtlarını halka bıraktılar. bu sebeple bu sıfın mensupları atatürk nefretini kuşaklarına ve müridlerine aşılamaya çalıştı.
 • kedi ulaşamadığı ciğere '' pist '' der. aslında düşmanlıktan çok dile getirilemeyen hayranlık var.
 • muhafazakar doğu toplumları kökten değişiklik yapanları sistemin çarkına çomak sokanları benimsemez ve sevmez. muhafazakar doğu toplumları sorgulamaz, mutlak itaat eder. kimse kimseyi kandırmasın biz ve diğer doğu toplumları asla reformcu kişileri tamamen benimsemeyeceğiz bu kişilere atatürk de dahil. anadolu halkı 1938de de atatürkü tamamen benimsemedi 2018 yılında da benimsemedi ve bu gelecekte de böyle olacak.
 • biliyorsunuz bir kısım kurtuluş savaşına katılırken bir kısım anasını bacısını yunana ingilize peşkeş çekmekle meşguldü, işte o peşkeş çekilenlerin çocuklarıdır düşmanlık yapanlar. kan bozuk olunca.