şükela:  tümü | bugün
  • baslik, karakter sinirindan dolayi ucuncu sinif gazete mansetlerine benzedi farkindayim. hemen olay yerinden bildirerek konuya geçiyorum.
    dis hatlar sagdaki pasaport kontrolunden sonraki son guvenlik kontrolunde, bir atu duty free calisani elinde pos makinesiyle insanlarin boarding kartlarini okutuyor. kendisine bunun ne amacli olarak yapildigini sordugumda, kontrol amacli oldugunu soyledi. bunun uzerine neyi kontrol ettigini sordum ve bilmedigini yetkililerden bu sekilde emir aldigini belirtti. olayin aslini ogrenmek icin ayni noktadaki guvenlik görevlisine sordum fakat bir bilgisi yoktu. biraz ilerideki emniyet gorevlisine durumu ilettigimde ise arada sirada bunu yaptiklarini fakat bir izinleri olup olmadigini bilmedigini soyledi. bunun uzerine havalimani emniyeti aradım, onlar da tav havalimani isletmesini aramami soyleyerek bir dahili numara verdiler. tabii ki bu numaradan da yanit alamadim.
    yani isin ozu bir duty free calisani havalimaninin ortasinda milletin boarding kartlarını okutuyor ve kimse de sesini çıkarmıyor gibi bir görüntü var.
    duty freelerde alisveris esnasinda da boarding kartlarinin okutuldugu goz onunde bulundurulursa insanin aklina iyi seyler gelmiyor.
  • duty free den sizin yerinize vergisiz sigara, alkol, parfüm alıp kullanacak veya satacaklardır. yani böyle birisini gördüğünüzde aklınıza bu gelsin.
  • akla gelmeyen kötü şeyler yazılsa da bizde bilgilensek.
    çok okutmak istemiyorsa kişiler okutmazlar boarding kartlarını.
    gören duyan da boarding kart okutulunca tüm banka şifreleri, vatandaşlık bilgileri falan ele geçirilip farklı bir kişilik yaratılacak zannediyor. üstelik okutan da duty free elemanı.
    hakikatten ne sakıncası var da yazın, siz mi paranoyaksınız ben mi çok rahatım öğrenmek istiyorum.

edit: bazı insanlar mesaj atıp, uyarıyorlar. başına neler gelir bilemezsin gibi bir edayla. evladım, yazarsın mesaj atabiliyorsun, yaz buraya entryini biz de başımıza geleceklerden haberdar olalım. bir tek beni bilgilendirme. yaz da engin bilginizden başlığı okuyan herkes faydalansın. nasıl korkak insanlarsınız anlamıyorum. bana atacağınız mesajı buraya yazın arkadaşım.

mantıklı açıklamalar yapın saygı duyalım.
  • dışarıda gümrükten getiriyorum diye parfüm ve içki satanların günahını almışız. adamlar bize o ürünleri getirebilmek için alışveriş yapmayanların kartlarını kullanıyorlarmış. büyük fedakarlık doğrusu.
  • olay anlatıldığı gibiyse, resmen vergi ve gümrük kaçakçılığıdır, duty free'lerden alışveriş etmeden uçağa binenlerin üzerine yazarak kendilerine veya adamlarına ellerindeki malları peşkeş çekecekler, işin içinde muhtemelen havalimanındaki tüm sorumlular da olduğundan haberleri yokmuş gibi davranıyorlar galiba...