şükela:  tümü | bugün
  • baslik, karakter sinirindan dolayi ucuncu sinif gazete mansetlerine benzedi farkindayim. hemen olay yerinden bildirerek konuya geçiyorum.
    dis hatlar sagdaki pasaport kontrolunden sonraki son guvenlik kontrolunde, bir atu duty free calisani elinde pos makinesiyle insanlarin boarding kartlarini okutuyor. kendisine bunun ne amacli olarak yapildigini sordugumda, kontrol amacli oldugunu soyledi. bunun uzerine neyi kontrol ettigini sordum ve bilmedigini yetkililerden bu sekilde emir aldigini belirtti. olayin aslini ogrenmek icin ayni noktadaki guvenlik görevlisine sordum fakat bir bilgisi yoktu. biraz ilerideki emniyet gorevlisine durumu ilettigimde ise arada sirada bunu yaptiklarini fakat bir izinleri olup olmadigini bilmedigini soyledi. bunun uzerine havalimani emniyeti aradım, onlar da tav havalimani isletmesini aramami soyleyerek bir dahili numara verdiler. tabii ki bu numaradan da yanit alamadim.
    yani isin ozu bir duty free calisani havalimaninin ortasinda milletin boarding kartlarını okutuyor ve kimse de sesini çıkarmıyor gibi bir görüntü var.
    duty freelerde alisveris esnasinda da boarding kartlarinin okutuldugu goz onunde bulundurulursa insanin aklina iyi seyler gelmiyor.
  • duty free den sizin yerinize vergisiz sigara, alkol, parfüm alıp kullanacak veya satacaklardır. yani böyle birisini gördüğünüzde aklınıza bu gelsin.
  • dışarıda gümrükten getiriyorum diye parfüm ve içki satanların günahını almışız. adamlar bize o ürünleri getirebilmek için alışveriş yapmayanların kartlarını kullanıyorlarmış. büyük fedakarlık doğrusu.
  • olay anlatıldığı gibiyse, resmen vergi ve gümrük kaçakçılığıdır, duty free'lerden alışveriş etmeden uçağa binenlerin üzerine yazarak kendilerine veya adamlarına ellerindeki malları peşkeş çekecekler, işin içinde muhtemelen havalimanındaki tüm sorumlular da olduğundan haberleri yokmuş gibi davranıyorlar galiba...
  • uzerine gidilmesi gereken olay. cakalliga bak ya!

yukarida belirtildigi gibi duty free den alisveris yapmayan yolcularin kartlarini kullanarak vergi kacirma olayidir. hemde kontrol amacli diye yalan soyleyerek!

havaalani yonetimi ve polisi disinda (muhtemelen onlarda isin icinde, yoksa oyle kolay kolay aciktan yapamaz), bir yerlere bildirmek lazim.

ise yarar mi bilmiyorum!, hukuktan anlayan arkadaslar, yetkili makam neresi, nereye online mesaj atabilecegimiz konusunda yardimci olurlarsa, bir daha boyle bir halt yiyemezler sanirim.

yok simdi dusundum de sikayet etmekle sonuc almak zor gibi, bir kilif yada inkar yoluna sapabilirler, ama takipcisi cok olan yada bir gazeteci arkadaslar bunu haberlestirebilirse, daha genis kitlelere haber verirse o zaman belki millet uyanir da ne is birader? duty free posuyla neyimi kontrol edeceksin? derse biraz tirsarlar...

ey maliye bakani, istanbul vergi dairesi baskani, uyuma!

abe ahmet hakan, sen de ucuz magazin haberleri pesine kosma yerine bu gibi konulara dokun da, bir faydan olsun bea.
  • oha aq nitelikli dolandırıcılıkta uzaya çıkmışız haberimiz yok.acil olarak bunun medyaya yansıması ve birilerinin dikkatini çekmesi gerekiyor.
  • necip milletimizin "bir yolunu bulma" konusundaki yaratıcılığının son örneğidir.
  • duty free ler ucuz olsa anlayacağımda ucuz da değil arkadaş.
  • freeshoplarda marlboro ve parliament gibi sigaralar fiyat olarakiç piyasa ile aynı olmakla birlikte, karel, ome gibi sigaralar ortalama 6 tl gibi bir fiyata geliyor.

kampanyalı jb, white horse gibi viskiler de litreliği 65 tl gibi satılıyor. yani uygun fiyatlı ürünler var.

uzun emminin kulağına giderse aynı bulgaristan gibi kapatır freeshopları. aman sessizlik.
  • (bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat ya)
    lan dolandiricilik yolsuzluk deyince bizim millet kadar aklı hinzirliga dalavereye çalışan millet var mıdır acaba diye kendimi sorguladigim durumdur.
    orada bi diklensen tartışma çıkartsan milleti uyarsan okutmayin desen ilk o guvenlik alir seni, yine devam ederler duzenlerine.

edit: imla