şükela:  tümü | bugün
  • izmirin en büyük kütüphanesi. mithatpaşa caddesi üzerinde atatürk kültür merkezi ve sabancı kültür merkezlerinin karşısında, izmir kız lisesi ve ege ordu komutanlığı arasında konuşlanmıştır. zengin bir kütüphanedir.
  • mithatpaşa caddesi 45/1 35260. konak-izmir
    telefon-belge geçer: 0.232.4833846

tarihçe:

atatürk il halk kütüphanesi izmir’de hisar cami altında 1775 tarihinde ahmet adlı hayırsever kitap dostu tarafından vakıf olarak tahsis edilmiştir.

vakıflar idaresine bağlı vakıf kütüphanelerinin milli eğitim bakanlığına devredilmesi üzerine hisarı şerif kütüphanesi ,pazar yeri, hatun iye, şadırvan, baş durak, tuzcuzade, ;it pazarı kitaplıkları ile birleştirilerek hisar umumi kütüphanesi adıyla salepçioğlu camiinin alt tarafına taşınmış, yer yetersizliği sebebiyle 1934 yılında halk evi binasına , 1942 yılında okullar müzesinin (halen merkez çocuk kütüphanesi) salonuna nakledilmiştir.

izmir’de kemer altı camiinde faaliyette bulunan salepçi zade ahmet efendinin kurmuş olduğu salepçioğlu vakıf kütüphanesinde 1948 yılında milli eğitim bakanlığına devredilince bu iki kütüphane birleştirilerek hisar salepçioğlu kütüphanesi adını almış ve 1952 yılına kadar bu isim altında hizmetini sürdürmüştür.

1952 yılında şimdiki atatürk müzesi binasının alt katına taşınan kütüphanenin adı atatürk kütüphanesi olarak değiştirilmiştir.1957 yılında ise adı atatürk umumi kütüphanesi olarak değiştirilmiş 22.02.1957 yılında müdürlük haline getirilmiştir. 1962 yılında kütüphanenin adı bakanlıkça ( atatürk il halk kütüphanesi ve izmir şehri atatürk müzesi müdürlüğü ) olarak değiştirilmiştir.

atatürk il halk kütüphanesi 1950 yılından itibaren gelişmeye başlamış bakanlığın bu gelişmeyi değerlendirici personel ve ödenek desteğiyle donanım açısından genişlemiş modern halk kütüphaneciliği hizmetlerine yenilikler getirmesiyle tanınmıştır.1973 yılı nisan ayında yapımı tamamlanan mithatpaşa caddesindeki yeni hizmet binasıyla görevini sürdürmektedir.

çalişma şekli

atatürk il halk kütüphanesi müdürlüğümüz bakanlığımızın yayımladığı genelgeler doğrultusunda ,haftada altı gün açıktır. cumartesi günleri çalışan personel pazartesi günü izin kullanmaktadır.

çalışma saatleri
    kış dönemi : 08.30-17.30 yaz dönemi: 09.00-18.00 arasındadır.

okuma salonu

kütüphanemizin okuyucu hizmeti veren bu bölümünden 120 kişi aynı anda yararlanabilmektedir. araştırmaya yönelik bu salonda her türlü kaynak eser , onlu sınıflandırma sınıfı içinde açık raf olarak düzenlenmiştir. okuyucular aradıkları her türlü kaynağa doğrudan ulaşabilmekte, gerektiğinde görevli personeller tarafından yönlendirilmektedir.

ödünç kitap verme servisi

1685 okuyucu sayısıyla, 2773 ( 2004 yılı verilerine göre) faal üyesiyle rehber personel gözetiminde hizmet vermektedir. okuyucular yönetmenliğin koşullarını yerine getirerek üye olabilirler, 15 gün süre ile azami üç kitap ödünç alabilirler.

süreli yayınlar ve derleme bölümü

bu bölümde bakanlığımızın her yıl artırarak abone olduğu süreli yayınlarla, bağış olarak gelen çeşitli dergiler okuyucu hizmetine sunulmaktadır. yine günlük gazetelerin arşiv dışı okunması da bu bölümde gerçekleşmektedir.il de yayımlanan dermeleri derlemek ve periyodik olarak ilgili kurumlara göndermek.

çocuk bölümü

1973 yılında hizmete açılan bu bölüm 16 yaşına kadar olan çocuk ve gençlerimize kitap ve çeşitli kaynak eserleriyle okuyucu hizmeti vermektedir. bu bölüm içerisinde yer alan çocuk ödünç verme servisinde 16 yaşına kadar olan çocuklarımıza ödünç kitap vererek okuma alışkanlığı kazandırılmasına katkıda bulunmaktadır. haftanın belli gün ve saatlerinde , belgesel ve çocuk çizgi filmleri izletilmektedir.

atatürk araştırmaları bölümü

atatürk ve yakın tarihimizle ilgili eserlerin yer aldığı bu bölümümüz özellikle bu alandaki araştırmacılara yardımcı olmakta kolaylık sağlamaktadır.

gezici kütüphane

1969 yılından bu yana hizmetini sürdüren bu servisimiz il dahilinde bir çok varoş ve köye ulaşan, programıyla büyük- küçük herkese üye olmak koşulu ile ödünç kitap vermektedir. tanıtım alanında da büyük katkısı olan gezici kütüphanemiz daha çok okuyucunun ayağına giden hizmetiyle gittikçe artan üyeleriyle görevini sürdürmektedir. gezici otobüsümüz yeni bir anlayışla bakanlığımız talimatıyla beyaza boyanmış ve üzeri okumaya özendirici şekilde yeniden düzenlenmiştir.

görmeyenler bölümü

görme özürlü vatandaşlarımızın eğitim ve öğretimine katkıda bulunmak , kültürlerinin gelişmesini sağlamak amacıyla atatürk il halk kütüphanesi koruma ve yaşatma derneği ile izmir görmeyenleri koruma derneğinin iş birliği ve çalışmalarıyla 1984 yılında alt yapısı hazırlanmış 1986 yılında da bakanlığımızca tahsis edilen 4 kadro ve donanımla açılmıştır. bu bölümde konuşan kitaplar ve braille alfabesiyle yazılmış kabartma kitaplar bulunmaktadır.

okuyucu , sosyal gönüllülerin yardımıyla bugüne kadar 310 adet civarında kitap kasete dönüştürülmüş, okuyucu hizmetine sunulmuştur. aynı zamanda 410 cilt civarında kabartma kitabına sahip olan bu bölümde yapılan hizmetler yalnız il dahilinde kalmayıp türkiye’nin bütün vilayetlerine de hizmet vermektedir.

görmeyenler bölümü türkiye’de yalnız atatürk il halk kütüphanesindedir. görmeyen okuyucularımız internet hizmetinden yararlanabilmektedir. görmeyen okuyucularımız, özel programlar yardımıyla bilgisayarları kullanıp, internetten yararlanabilmektedir. gönüllü okuyucularımız üniversite sınavlarına hazırlıkta görmeyen okuyucularımıza yardımcı olmaktadırlar. bu bölümden yararlanmak isteyen okuyucularımız ülkemizin neresinde olurlarsa olsunlar, üye olabilmekte, ödünç kitap ve sesli kitap alabilmektedirler.

okul öncesi eğitim salonu

müdürlüğümüz olarak sivil toplum kuruluşları ve yararlı derneklerle sağlanan iyi ilişkiler sonucunda al sancak soroptomistler kulübünün maddi katkılarıyla okul öncesi eğitim salonumuz 16 kasım 2000 tarihinde hizmete açılmakla beraber personel yokluğundan hizmet verememektedir.

kütüphanemizin 0-6 yaş grubu bölümünde çocukların yaşına göre oyuncaklar legolar, yap bozlar, resim iş malzemeleri ile çocuğun gelişimine yarayan her türlü oyun aletleri, resimli kitaplar, çizgi film vcd’ leri bulunmaktadır.

izmir kitaplığı

28 mart 2001 tarihinde kordon soroptomistler derneği tarafından açıldı. amaç izmir’le ilgili kitap ve dokümanın bir araya toplanması ve hizmete sunulmasıdır.

şiir salonu

valiliğimiz tarafından satın alınan 3.311 adet türk ve yabancı şairlerin eserlerinden oluşan dermemizi bir oda da okuyucu hizmetine sunulmuştur.bu bölüm dermeleri araştırmacılara hizmet vermekte,ödünç verme işlemi uygulanmamaktadır.

bina durumu :

kütüphane binamız milli eğitim bakanlığı tarafından yaptırılmış olup , mülkiyeti hazineye aittir. 1871 m’2ik alana sahip olan kütüphanemiz binası , 25 oda , 2 salonu olan kaloriferli modern bir tesis olup, hizmet vermektedir.

kaynak: http://www.izmirkulturturizm.gov.tr/…p?l=tr&mid=389
  • bünyesindeki okuma salonunda görevli amcaların fütursuzca konuştuğu, gürültü yaptığı kütüphanedir. hayır, içeride okuma yapanlar ders çalışanlar bile fısıl fısıl takılırken amcalar normal ses tonuyla muhabbet ediyorlar. iyi sabrettim ama bugün...
  • bugun hadi degisiklik yapalim hep okulda calismayalim diyerek, bir insan evladinin tasiyamiycagi agirliktaki bilgisayar cantalarimiz ve tabiki ekstradan normal ders notlarimizi koydugumuz cantalarimizla gittigimizde bize kutuphane kurallari geregince iceri canta almadiklarini soyleyen calisanlara da sahip ayni zamanda. anca cantalarimizi bir dolaba kilitleyip, bissuru defter kitap bilgisayar cuzdani kucaklayip ust kattaki calisma salonuna cikabildik. degisik tabi, aciklamalari simdiye kadar pek cok kitap calinmis olmasi.

ayrica 18 bilgisayarli internet salonlari ucretsizdir.
  • yasalar çerçevesinde kurulma zorunluluğu bulunmuyor ise her ilde bir adet kurulmuş olmasına anlam verilemeyen kütükhane.
  • bugün itibariyle sayım yapılmaya başlanmış ödünç kitap verme servisinde. sordum, en az 20 gün kitap alamayacaksınız dediler.

edit: ayrıca, murat uyurkulak'ın tol'unu alıp da vaktinde getirmeyen göt. sana çok pis laflar hazırladım. zamanında getirsen şimdi mis gibi almış olacaktım kitabı, en az 20 gün daha ertelenmiş oldu. bugün bi hışımla gaza gelip eeh eytere bea diyerek kitabı alayım dedim, 20 lira dediler. ha taam o zaman ben sonra şeapıyım diyerek çıktım kitapçıdan. param yok ulan!
  • yakında buranın da ismini değiştirirler diye korktuğum kütüphane.
  • izmir'deki 6 yıl önce yıkım kararı alınmış olan ve gidenlerin şans eseri sağ çıktıkları vasat kütüphane. saçma sapan kuralları var; çantanı içeri sokamıyorsun, ama sana kilitle dedikleri dolapların anahtarı yok: anahtarlar çalınıyor diye kaldırmışlar. çantamda unuttuğum herhangi bir şeyin çalınmayacağının hiçbir şekilde garantisi yok. tabi çantamın kendisi de çalınabilir, dolaplar dolduğunda onlarca çanta yere yığınlar halinde birikiyor. bana bu kuralın mantıklı bir açıklamasını yapmasını istediğim görevli ise "bize de mantıksız geliyor ama uymak zorundasınız çünkü yönetmelik böyle" diyor. kütüphane müdürünün kütüphane ile hiçbir ilgisi yok, izmir'de 24 saat açık kütüphane olmadığını bile benden öğrendi. içerisi her daim pis ve tozlu, tuvaletlerini kapattılar kullanamıyorsunuz. insanlar bir masada bazen 8 kişi oturup çalışmak zorunda kalırken, birçok kez bizler yer bulamayıp çıkmak zorunda kalıyorken çalışma salonunda görevlilere ait koskocaman masalarda memurlar bulmaca çözüyorlar. bu memurların kitaplarla hiçbir biçimde ilgileriyok. üniversitede akademisyensin ama sana kaba bir şekilde hitap ediliyor, çocuk yerine koyuluyorsun. her gittiğimde sinirlerim alt üst oluyor, en son görevlilerden birisiyle tartıştım ve bir daha adımımı atmadım.