şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul'da , halic uzerinde , unkapani - azapkapi arasindaki kopru. 1936 da yapimistir
 • haliç'teki 3 köprüden ortadaki.
 • gece koprunun iki yanindaki deniz manzarasi cok guzeldir. camiler isil isil gorkemli bir goruntu olusturur, denize vuran isiklari cok hostur.
 • kasimpasadan aksaray tarafina cikisi tribeca'dan brooklyn bridge'e cikisa benzeyen ve beni her seferinde cok pis gafil avlayan koprudur
 • ingiliz wells and taylor sirketine yaptirilip 1912-1936 yillari arasinda hizmet veren eski unkapani koprusunun 1936 yilinda cikan bir firtinaya dayanamayarak parcalanmasi neticesinde 1936 yilinda insa edilmistir.
  ismini bilmedigim ama alman bir firma tarafindan yapildigini sandigim yeni koprunun boyu 477, en ise 25 metredir.
  ayrica 24 adet celik duba tarafindan tasinmaktadir.
 • cisr-i cedid'de denilen unkapani koprüsü haliç'e yapilan ilk köprüdür. simdiki ucubenin yaninda yanilmiyorsam 1836 yilinda yapilan bu ilk köprü zamanina göre çok daha moderndi. ilk unkapani köprüsü 1700'lerin sonlarindan itibaren haliç'in öte yaninda yoğunlaşmaya başlayan banka ve bankerlerle elçilikler'in sarayla arasindaki temasi kolaylaştırmak, sarayin bu bölgelerle iletişimini rahatlatmak amaciyla düşünüldü. zaten kisa bir süre sonra galata köprüsü ve dolmabahçe sarayinin bitirilmesiyle birlikte (1850'lerin ortalari) saray da haliç'in öte yanina tasindi... şimdi de otoban yoluyla maslak tarafina geçti diyorlar.
 • efendim şimdi bu unkapanı köprüsü haliç'e yapılan ilk köprüydü; ancak neden 19. yy a kadar buraya köprü yapılması için beklenmişti? buna cevap olarak şunu söyleyebiliriz: aslında haliçe köprü yapma fikri hep vardı ve buraya köprü yapacak teknik imkan da mevcuttu; lakin haliç önemli bir limandı ve buraya giren çıkan gemileri engellememek adına köprü yapımı kafalarda hep bir fikir olarak kalmıştı. hatta leonardo da vinci'nin bile haliç köprüsü için eskizleri vardır. http://www.vebjorn-sand.com/thebridge.htm adresinden bu eskizleri görebilirsiniz. daha sonraları ise michelangelo'u istanbul'a köprü yapması için davet etmişler; ancak michelangelo bu teklifi kabul etmemişti.

  ne zaman ki 19. yy da teknoloji gelişti; işte o zaman ortasından açılan köprü yapmak mümkün olunca istanbul'un iki yakasını birleştirdiler. 1836 senesinde ikinci mahmut zamanında sultan abdülmecid'in annesi bezmiâlem valide sultan tarafından yaptırılan unkapanı köprüsünün ilk hali ahşaptı ve adı da halk arasında hayratiye idi; çünkü köprüyü kullananlardan geçiş ücreti alınmıyordu.
 • bu sabah altında yangın çıkan köprü. yangın söndürme çalışmaları devam etmekteimiş. araç ve yaya trafiğine çift yönlü kapatılmış.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ndem/5647595.asp?gid=71
 • yurdisindan herhangi bir protokol gerektiren insan geldiginde trafige kapatilan ilk kopru olmustur her zaman.sabah saatlerinde yasanan trafik kazası olaylarinda ise tam bir kriz anina giren köprü, balıkçıların oltalarini sallandirdigi yerdir ayni zamanda.