şükela:  tümü | bugün
  • tam başlık "14 mayıs izmir atatürk lisesi müdürünün izmir marşını yasaklaması" şeklinde olacaktı

izmir marşına karşı pop müzik çalınması

izmir’in konak ilçesinde bulunan izmir atatürk lisesi’nin mezuniyet töreni esnasında öğrencilerin izmir marşı okumasına sinirlenen okul müdürüyle öğrenci velileri arasında tartışma yaşandı.

izmir'in köklü okullarından izmir atatürk lisesi'nde 14 mayıs pazar günü gerçekleşen12. sınıfların mezuniyet programında kep atma esnasında geleneksel olarak 10. yıl marşı ve izmir marşı öğrenciler izmir marşı okumak istedi. fakat okul müdürü s. d. "siyasi içerikli" diyerek izmir marşı’nı programdan çıkardı.

öğrenciler tören esnasında müdürün bu kararına uymayıp marşı söylemeye başladı. okul müdürü bunun üzerine öğrencilerin sesinin duyulmasını engellemek için hoparlörden yüksek sesle başka şarkıları mikrofondan yüksek sesle çaldırmaya başladı. öğrenciler mikrofonu kapattırıp marş söylemeye devam etti. müdür tekrar mikrofona gelip "ben bu okulda okul marşından başka bir marş söyletmem" deyince öğrenciler ve veliler yuhalayarak kürsüye yürüdü. müdüre tepki gösteren veliler, "burası türkiye cumhuriyeti, görev yapmak istemiyorsanız çekilin gidin!" dedi.

(bkz: atatürk lisesi ne zman açıldı?)

izmir atatürk lisesi 1888 yılında, bugün il vilayet konağı'nın yanında, konak kaymakamlığı'nın bulunduğu yerdeki izmir adliyesi'nin bulunduğu binada 5 senelik idadi mektebi olarak 120 öğrenci ile eğitime başlamıştır. vikipedi
  • bu adam bir zamanlar izmir anadolu lisesinin müdürdüydü. ne mutlu izmir anadolu lisesi öğrencilerine böyle bir utancın sahibi olmaktan kurtulmuşlar.

darısı atatürklülerin başına.

edit: allahtan başka şey isteseydim olacakmış.
  • az önce haberlerde izledim. yunan mısın be orospu çocuğu diyesim geldi. izmir yemez bu hareketleri. adama o mikrofonu yedirtirler.
  • izmir marşına siyasi diyen andavallar var hala daha ne diyelim
  • izmir marşı nereden geliyor? işte o muhteşem hikayesi:

[izmir marşı hikayesi https://odatv.com/vid_video.php?id=8ecf0]
  • tamamı işgal kuvvetlerine karşı yazılmış, şehitleri yâd eden bir marşın okulda okunmasına rahatsız olmuş müdür. okuduğum lise ülkenin en köklü liselerinden biriydi ve izmir’in kurtuluşunda ayrıca istiklal marşı ve bu marş okunurdu.

yeminle biz kahrımızdan bir inat uğruna ölmüyoruz. yoksa yaşanacak günler değil bu zamanlar.
  • bu marşla ilgili rahatsız olunan nokta nedir? içerisinde 'yaşa mustafa kemal paşa yaşa' kısmı mı akp'lileri rahatsız eden söz? sadece meraktan soruyorum.
  • baş örtüsü de siyasi sokmasana okula müdür efendi yerse.
  • izmir marşından rahatsız olana izmir'in dağları hediyemizdir.

adı bile atatürk olan, 100 yılı aşkın tarihe sahip bir okulun politik gerekçelerle atanmış müdürünün izmir marşından duyduğu nefrete türk genci layığıyla cevap vermiş ve müdür okul binasına kaçmış. ne diyordu izmir marşı;

"bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar!"