şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ataturk'un milliyetcilik ilkesi, milli birlik ve beraberligin yapita$idir. ataturk, milli birligin onemini "kesinlikle bilmeliyiz ki iki parca halinde yasayan milletler zayiftir, hastadir" sozuyle ifade etmi$tir. ataturk milliyetciliginde irkciliga ve fasizme yer yoktur.
 • atatürkün milliyetciligi ırk milliyetciliginden farklidir. suan ülkemizde olmasi gereken milliyetciliktir. türkiye cumhuriyeti milliyetciligidir. her türlü irkci söylem ve simgeden soyutlanmis bir milliyetciliktir.
  bu milliyetciligin en iyi örnegi bence (ilkokuldan hatirlarsiniz) yerli mali haftasidir. insanlari kendi yurdunun malini kullanmaya yöneltmek bir milliyetciliktir ve dogru bir davranistir. ama ne yazikki bugün herkes bunu ilkellik olarak görmekte ve amacini anlamamaktadir.
 • ne mutlu türk olana değil de ne mutlu türküm diyene felsefesini benimsemiş, sosyal devlet yapısından yana olan zihniyet.
 • anadili türkçe olmayan müslüman etnik topluluğun veya lozan'da hakları baştan belirtilmiş olmayan herhangi bir (yine anadili türkçe olmayan)gayri-müslim etnik topluluğun varlığını kabul etmeyen, kafatasçı olması fiilen imkansız olduğu için kültürel ırkçılık ve asimilasyon politikası izleyen bir milliyetçilik türü.
  uluslararası anlaşmalarla varlığını tanımadığı hiçbir etnik gruptan ve kültürden söz edilmesine izin vermeyen, herhangi bir devlet milliyetçiliği kadar lanet düşünce. 90'lı yıllara kadar hiçbir politikacının, gazetenin, değil kürtçe müzik, kitap, kürtçe'nin öğretilmesi gibi konular, "kürt" lafını bile ağzına alamamasına dikkat etmek gerekir. çünki türkiye'de herkes türktür. dolayısıyla türkçe konuşur. bilmeyenler de öğrenir, mesele basitçe ve barış içinde hallolur. ne mutlu türküm diyene!
  kürşat bumin 90'ların başında özel televizyonlardaki ilk açıkoturumları vatandaşın hipnotize olmuş gibi gece üçlere kadar seyretmesini, varlığı herkesçe bilindiği halde söylenmesi şiddetle yasak bazı kelimeleri duymaya başlaması ile açıklar. "kürt", "homoseksüel", "şeriat" gibi.
 • atatürk'ün "türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan ve 'ben türküm' diyen herkes türktür, türkiye vatandaşıdır" sözlerindeki türk tanımını temel alan milliyetçilik.
  tabi biri de çıkıp "ben türk değilim kardeşim, türküm demek de istemiyorum. şimdi vatandaş değil miyim?" diye sorabilir.
 • 1924 anayasasının ilk halinde bulunmayan ve bu anayasaya 1937 yılında ilave edilen ilke.
 • milliyetçilik sözcüğünü görür görmez faşizm ifadesini yapıştıran denyolar tarafından ırkçı bir düşünce olmakla suçlanan düşüncedir.
 • atatürk milliyetciligine oradan buradan binlerce satir ve sayfa ile uzun uzun aciklamaya gerek yoktur. atatürk milliyetciligin ne oldugunu yine bizzat atatürkün agzindan ilk elden dinlemek yeterlidir :

  "ben her şeyden önce bir türk milliyetçisiyim. böyle doğdum. böyle
  öleceğim. türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır.
  ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde
  kapayacağım. türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. yarının
  tarihi, yeni fasıllarını türk birliğiyle açacaktır. dünya sükununu
  bu fasıllar içinde bulacaktır. türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni
  ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."

  gazi mustafa kemal
 • standart bir subjektif milliyetçilik yaklaşımıdır türklük konusuna. kuvvetli etkisi anayasamızda da görülebilir.

  edit: yıllar sonra kim hangi yonden anlayıp niye kotuledi boyle nötr bir tespiti acep, meraklandım.
 • (bkz: atakürt)

  ataturk milliyetciliginin de en az diger tum milliyetcilikler kadar ayrimci oldugu belki de hicbir zaman ahmet altan'in bu denemede anlattigindan daha iyi anlatilmadi.. belki basit ama bir o kadar da etkili.