şükela:  tümü | bugün
  • ne mutlu türk olana değil de ne mutlu türküm diyene felsefesini benimsemiş, sosyal devlet yapısından yana olan zihniyet.
  • ataturk'un milliyetcilik ilkesi, milli birlik ve beraberligin yapita$idir. ataturk, milli birligin onemini "kesinlikle bilmeliyiz ki iki parca halinde yasayan milletler zayiftir, hastadir" sozuyle ifade etmi$tir. ataturk milliyetciliginde irkciliga ve fasizme yer yoktur.
  • atatürkün milliyetciligi ırk milliyetciliginden farklidir. suan ülkemizde olmasi gereken milliyetciliktir. türkiye cumhuriyeti milliyetciligidir. her türlü irkci söylem ve simgeden soyutlanmis bir milliyetciliktir.
    bu milliyetciligin en iyi örnegi bence (ilkokuldan hatirlarsiniz) yerli mali haftasidir. insanlari kendi yurdunun malini kullanmaya yöneltmek bir milliyetciliktir ve dogru bir davranistir. ama ne yazikki bugün herkes bunu ilkellik olarak görmekte ve amacini anlamamaktadir.
  • milliyetçilik sözcüğünü görür görmez faşizm ifadesini yapıştıran denyolar tarafından ırkçı bir düşünce olmakla suçlanan düşüncedir.
  • bugüne kadar kimseyi ötekileştirmemiştir. her etnik grubun kimliğine, diline, kültürüne saygılıdır. bu sayede ülkemizdeki bütün farklı gruplar dillerini serbestçe konuşabilmektedir, kültürlerini yaşatabilmektedirler. gayrımuslim vatandaşlarımız bu nedenle toplu halde ülkeden kaçmamış, daha bir sevgiyle bağlanmışlardır yurtlarına. kimseyi tektipleştirmemiştir, asimilasyon uygulamamıştır.

öyle mucizevi bir milliyetçiliktir.
  • turkum, kurdum, lazim, cerkezim, bosnagim, gurcuyum, zazayim, muslumanim, hristiyanim, museviyim, aleviyim, sunniyim, suryaniyim, katoligim, ortodoksum, protestanim, ateistim, zerdustum, solcuyum, sagciyim, dinciyim, laikim, entelim, kiroyum, tikiyim* ayrimciliklari yapmadan,"ben turkiye cumhuriyeti vatandasiyim,misaki milli sinirlari icinde vatanin bolunmez butunlugu ilkesiyle, bu ulkenin refahi ve ilerlemesi icin calisiyorum" diyebilen bir avuc uluscunun dusunce ve hayat tarzidir.
  • bozkurtlu parayi bastiran da, alti oklu chp yi kuran da,seyhulislam yonetimindeki mesihat makamini* ta 1920'de ankara'da kurulan meclis eliyle bakanlik sifati kazandiran,4 yillik bu din ve devlet isleri birligine laiklik karariyla 1924'te son verip bugunku basbakanliga bagli diyanet isleri baskanligi formuna getiren de ataturk'tur.ulke vatandaslarinin cesitli milletlerden ,dinlerden,mezheplerden,statulerden geldigi bilincinde olan ataturk,hic bir t.c. vatandasini bir digerinden ayirmadan,hatta daha alt sinif olarak gorulen kesimleri yucelterek*,muasir medeniyetler seviyesine hem kafaca hem de ulusca ulasmasini istedigi bir milleti, savasin enkazi, acligin, sefaletin ezikligi arasindan, kisacasi neredeyse yokolmak sinirindan dondurmustur.ellerine bir hedef ve cesitli araclar vermis ama omru, eserlerini emanet ettigi bir kisim sutu bozuklari takip etmeye yetmemistir.

simdi diyanet islerini baskanligina bugunku kimligini kazandirdi diye ataturk'un bugunku saptirilmis dinci ve/veya laik, bozkurtlu parayi bastirdi diye bugun kafatasciligi bilinen milliyetci,amacı sol kesimin tekeline girmek olmadigi halde kurmus oldugu chp yuzunden bugun cozum uretmek yerine sorun yaratan solcu zihniyetin bir parcasi oldugu gibi turetilebilecek cesitli sahiplenmeleri fikir olarak beyan etmek veya alkislamak, turk irkinin genetik hatalarina sahip ve o'nun karga kovaladigi yaslardaki zekasina bile vakif olmayan bir kesimin isidir.

ataturk'un milliyetcilik kavraminin herhangi bir fikrin,veya hareketin luksu oldugunu beyan etmek yanilgisini,arastirma yapmayi at gozlukleri arasindan gozlemleyerek yargiya varmak sanan zihniyeti soyle bir ornekle aydinlatmak gerekir diye dusunuyorum.ataturk orman ciftligi de ataturk zamaninda bizzat onun emriyle kurulmustur.kor birinin bile yesili gorebilecegi bir yer yapilmasini emreden ataturk, burada oncelikle tarim ve hayvancilik calismalarinin yapilmasini, vatandasin mesire yeri olarak kullanmasini istemistir.simdi ataturk orman ciftligi'nin bugunku haline bakinca, bir kismi ona buna peskes cekilmis,ipsiz sapsizin kol gezdigi, koftesi,dondurmasi meshur bir hayvanat bahcesi olmaktan oteye nedir?sirf bu ahval ve serait icindeki durumuna bakarak,sadece tum benzerlerinde oldugu gibi, bu cifltlikte de hayvanat bahcelerinin sembolu olan tavuskusunu baz alarak bir yargiya varalim.tavuskusunun anavatani seylan ve hindistan'dir.o zaman ataturk, "hint fakirlerini koruma ve kollama dernegi fahri uyesi" olarak dernege her ugradiginda seylan cayi tuketirdi*,demek ki ataturk milliyetciligi kacak cay ve hint fakirligidir" yargisi, parada bozkurt var ulen,ataturk milliyetciligi sadece bizimdir bizim kalacak" diyen zihniyetle nazarimda aynidir.yani sapkinlik,sapikliktir.

o guzelligini ve verdigi mesaji bozdugunuz,kendinize yonttugunuz bozkurt, kemalizmden uzaklastirip bir zamanlar komunizmin orak-cekicine benzettiginiz,simdi ise cumhuriyetin neresinde oldugu belli olmayan alti ok,nenelerimizde, analarimizda masumiyetin, inancin ve sayginin sembolu olan basortusunu kaos yaratan ve halki cephelestiren bir bez parcasi [ki siz buna turban diyorsunuz,ben israrla demiyorum] sembolleriniz, ataturk'un yolundan yuruyenlerin tukurugunde bogulsun.sizler, ataturk'un degil milliyetciligini, kah orgutlemek,kah savasmak ve savastirmak,kah yeniden kurmak ve ilerletmek icin anadolu'yu karis karis gezerken kirlenen cizmesindeki camuru anlayamazsiniz.
  • genişçe plastik bi' kap düşünün. bu kabın içinde elma, armut, portakal, şeftali, çilek ve muz var. sonra birileri çıkıp desin ki "bu kabın sınırları içine giren her şey elmadır, ne mutlu elma olmaya". tam olarak böyle bi'şey.

not: söz konusu bu entry'de iyi ya da kötülüğüne dair bi' içerikten bahsedilmemektedir. ne demek istediğimi anlayan anlayacaktır.
    not 2: cemaatçi, şakirtçi falan değil bildiğin kafirim.
  • mustafa kemal atatürktürk-islam sentezi ile ilişkilendiren, bu yetmemiş gibi lozan antlaşması'nda türk-yunan nüfus mübadelesi yapılması talebini içeren teklifin yunanistan tarafından geldiğini bilmeyen, cahillerin hakkında zırvaladığı mevzu.

(bkz: bilmiyorsan sudoku git mektebinde oku)
  • atatürk milliyetciligine oradan buradan binlerce satir ve sayfa ile uzun uzun aciklamaya gerek yoktur. atatürk milliyetciligin ne oldugunu yine bizzat atatürkün agzindan ilk elden dinlemek yeterlidir :

"ben her şeyden önce bir türk milliyetçisiyim. böyle doğdum. böyle
    öleceğim. türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır.
    ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde
    kapayacağım. türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. yarının
    tarihi, yeni fasıllarını türk birliğiyle açacaktır. dünya sükununu
    bu fasıllar içinde bulacaktır. türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni
    ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."

gazi mustafa kemal