şükela:  tümü | bugün
 • ünlü tarihçi murat bardakçı'nın tespitidir. ilber ortaylı'nın da bulunduğu programda bir izleyici bu soruyu sorunca murat bardakçı da bu cevabı vermişti.

  gene bir türk devleti kurulacağını ancak bu devletin sınırlarının daha küçük olacağını söylemiştir.

  izmir'i yunanlılar, istanbul'u ise ingilizler asla vermezlermiş dediğine göre.

  istanbul ingiliz egemenliğinde hong kong benzeri uluslararası statüye sahip bağımsız bir şehir olurmuş. hong kong gibi.

  atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerin üstün gayreti ile kazanılan zaferin akabinde ingilizler'in bu rüyası kabusa dönmüş.

  kurtuluş savaşı kazanılınca ingiltere'de hükümet düşmüş, başbakan istifa etmiş ve yunanistan'da da mağlubiyetin sorumluları idam edilmiştir.

  fesli deli ve osmanlıcı tayfanın küçümsediği kurtuluş savaşı tüm dünyada işgal altındaki mazlum milletlere ilham kaynağı olmuş tarihi bir zaferdir yani. hitler bile almanya'yı ikinci dünya savaşına hazırlarken bu savaştan ilham almıştır.

  edit : doğruluğu kesin. dün gibi hatırlıyorum. habertürk'te izlemiştim. arada murat bardakçı'nın köşe yazılarında da bulabilirsiniz bu bilgiyi. atatürk olmasaydı da işgalcilere karşı mücadele edilirdi ancak çoğu stratejik şehir elimizde olmazdı ve çok daha küçük sınırlara razı olmak zorunda kalırdık.

  murat bardakçı okuyan uydurmadığımı hemen anlar.
 • haklı önerme.

  atatürk olmasaydı muhtemelen şuan bulunduğumuz topraklara itilaf devletleri çökmüş olacaktı. malum ingilizler istanbul'u halihazırda işgal de etmişti. osmanlı'ya bugünki sınırların %25'i kadar toprak verip alın size toprak, gelin osmanlıya buradan devam edin falan diyeceklerdi.

  e şimdi istanbul ingilizde olsaydı baya baya gelişirdi. ingiliz boş durmazdı yani. mesela izmir de yunanda olsaydı gelişirdi.

  ama bunlar önemli değil, kimdeyken gelişirdi, kimdeyken gelişemedi vs geçin, asıl soru şu:

  keşke ingilizde olup hong kong gibi olsaydı mı diyeceksin?
  yoksa,
  iyi ki bizim, varsın hong kong gibi olmasın mı diyeceksin?
 • "olmasaydı olurduk" çu interspecie cima çocuklarının masaya çıkıp oynama arzusu gösterdikleri argüman.
 • cüneyt arkın da jackie chan gibi olurdu... ah be neler kaçırmışız... eyy chp bu millete yaptıkların yetmedi mi...
 • atatürk olmasaydı, 2.dünya savaşı'nda soykırımcılığı hitler'e yamayan batı devletleri, anadolu'da soykırım yapacaklardı. sevr anlaşmasını okursunuz.
 • bence daha çok filistin olurdu. amerikada istanbulu başkent olarak tanıdığını ilan ederdi.
 • içine kadir mısıroğlu kaçmış tarihçi hezeyanı.
 • öyle olsaydı böyle olurdu diye bir tarih yok. olsa olsa bu bahsi geçen fantazidir.
  al o zaman:
  (bkz: halamın taşakları olsa amcam olurdu)
 • çok da yanlış olmayan önermedir. lakin tabii şimdi hong kong lafını duyunca "e iyiii olsaymış keşke, hong kong süper bir yer" diyen istanbullu kafalar olabilir. o noktada hatırlatayım ki o senaryo gerçek olsaydı istanbul'da muhtemelen tek türk kalmaz ve türkler istanbul'a alınmazdı; o devirdeki istanbul'daki önemli yabancı nüfusu dikkate alınırsa muhtemelen halkın çoğunluğu ve yönetim hakkı ingiliz, rum, musevi ve ermeni kitlelerden oluşurdu. sadece hatırlatalım.
 • bir de cliff burton olmeseydi bugun metallica bir pink floyd olurdu.