şükela:  tümü | bugün
 • ünlü tarihçi murat bardakçı'nın tespitidir. ilber ortaylı'nın da bulunduğu programda bir izleyici bu soruyu sorunca murat bardakçı da bu cevabı vermişti.

  gene bir türk devleti kurulacağını ancak bu devletin sınırlarının daha küçük olacağını söylemiştir.

  izmir'i yunanlılar, istanbul'u ise ingilizler asla vermezlermiş dediğine göre.

  istanbul ingiliz egemenliğinde hong kong benzeri uluslararası statüye sahip bağımsız bir şehir olurmuş. hong kong gibi.

  atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerin üstün gayreti ile kazanılan zaferin akabinde ingilizler'in bu rüyası kabusa dönmüş.

  kurtuluş savaşı kazanılınca ingiltere'de hükümet düşmüş, başbakan istifa etmiş ve yunanistan'da da mağlubiyetin sorumluları idam edilmiştir.

  fesli deli ve osmanlıcı tayfanın küçümsediği kurtuluş savaşı tüm dünyada işgal altındaki mazlum milletlere ilham kaynağı olmuş tarihi bir zaferdir yani. hitler bile almanya'yı ikinci dünya savaşına hazırlarken bu savaştan ilham almıştır.

  edit : doğruluğu kesin. dün gibi hatırlıyorum. habertürk'te izlemiştim. arada murat bardakçı'nın köşe yazılarında da bulabilirsiniz bu bilgiyi. atatürk olmasaydı da işgalcilere karşı mücadele edilirdi ancak çoğu stratejik şehir elimizde olmazdı ve çok daha küçük sınırlara razı olmak zorunda kalırdık.

  murat bardakçı okuyan uydurmadığımı hemen anlar.
 • atatürk olmasa king kong olurdu güzelim memleket!
 • haklı önerme.

  atatürk olmasaydı muhtemelen şuan bulunduğumuz topraklara itilaf devletleri çökmüş olacaktı. malum ingilizler istanbul'u halihazırda işgal de etmişti. osmanlı'ya bugünki sınırların %25'i kadar toprak verip alın size toprak, gelin osmanlıya buradan devam edin falan diyeceklerdi.

  e şimdi istanbul ingilizde olsaydı baya baya gelişirdi. ingiliz boş durmazdı yani. mesela izmir de yunanda olsaydı gelişirdi.

  ama bunlar önemli değil, kimdeyken gelişirdi, kimdeyken gelişemedi vs geçin, asıl soru şu:

  keşke ingilizde olup hong kong gibi olsaydı mı diyeceksin?
  yoksa,
  iyi ki bizim, varsın hong kong gibi olmasın mı diyeceksin?
 • "olmasaydı olurduk" çu interspecie cima çocuklarının masaya çıkıp oynama arzusu gösterdikleri argüman.
 • atatürk olmasaydı, 2.dünya savaşı'nda soykırımcılığı hitler'e yamayan batı devletleri, anadolu'da soykırım yapacaklardı. sevr anlaşmasını okursunuz.
 • tarihin laboratuvarı yoktur. öyle olsaydı böyle olurdu bla bla diye fikir beyan etmek embesilliktir.
  net embesilliktir.
  mustafa tarihe dahil oldu ve tarihi değiştirdi. düne gidip bugünü değiştiremezsiniz ama düne bakıp yarını değiştirebilirsiniz.
 • bence daha çok filistin olurdu. amerikada istanbulu başkent olarak tanıdığını ilan ederdi.
 • içine kadir mısıroğlu kaçmış tarihçi hezeyanı.
 • hong kong 1997 öncesinde uluslararası bir statüde değildi, düz ingiliz kolonisiydi.

  sevres'de istanbul ve boğazlar demilitarize edilmiş, uluslararası statüye bağlanmıştır.

  1919-1923 türkiye bağımsızlık savaşı'nın ankara hükümeti tarafından kazanılmasını atatürk değil, verdiği büyük askeri yardımlar sayesinde lenin ve yeni kurulmuş sscb sağlamıştır. sovyet yardımı olmasaydı yunan ordusu temmuz 1921'de ankara girmiş olacaktı (bkz: kütahya eskişehir savaşları). sovyetler bu sayede boğazları batı kontrolünden kurtardı, sovyet containment'ını bir nebze de olsa kırabildi.