şükela:  tümü | bugün
 • yazarken bile zorlanılan durumdur. 1699 yılında karlofça antlaşmasıyla fiilen başlayan yıkım neredeyse 200 yılı aşkın bir süre devam edip, vatan sever oluşum ile yerini genç yeni bir türkiye cumhuriyetine bırakmıştır. eğer kurtuluş savaşı yaşanmamış olsa tarih neler yazardı? düşünmek bile istemiyorum. günümüzde eveeet diye haykıranlar acaba bu boşluğu nasıl doldururdu?
 • filmi mevcuttur, (bkz: osmanlı cumhuriyeti).
 • coğrafi sınırlarını bilmem de bugüne kadar gelebilse bile nüfusun yarıdan çoğu ermeni ve rum başta gayrimüslüm olurdu.

  hadi açığını söyleyelim. istiklal harbini kaybetsek ermeniler ve rumlar yerine türkler sürgün olurdu.

  atatürk öyle etti, enver paşa böyle etti diyenler a.b.d kızılderililere, ingilizler aborcinlere, fransızlar okyanustaki ada sömürgelerine ne etmiş hele bir baksın!

  başka biri de çıkar der ki, 'yok arkadaş, inkılaplar yapılmazdı böylece halifelik bizde kalırdı, islam dünyasının lideri, dünyanın en büyük ordusuna ve ekonomisine sahip muazzam bir devlet olurduk!'
  o da onun fikridir.
 • (bkz: biji serok osman)
  -dolu bakınızdır-
 • (bkz: sömürge)
 • esareti kabul etmeyen aziz milletimizin bir kurtarıcı lideri her zaman vardır...

  kendimize inanmadan,onun evladı olduğumuza inanmadan ne yazık ki onun vasiyetini yerine getiremeyiz...

  o kim mi?

  o adını haykırmaktan hiçbir zaman korkmayacağımız aksine gurur ve onur duyacağımız büyük lider;

  ulu önder mustafa kemal atatürk...

  19. yüzyılda doğan selanik'li bir yetim,20.yüzyılda kudretli bir komutan olarak kurduğu cumhuriyet rüyasına aziz milletini inandırmış,düşmanına kabul ettirmiştir...

  sarı saçlımız,mavi gözlümüz varken o dönemde 'cumhuriyetsizliği'düşünmedik,şimdi de onun asil evlatları varken düşünmeyeceğiz...

  kendimize inanmadan,onun evladı olduğumuza inanmadan ne yazık ki onun vasiyetini yerine getiremeyiz...

  onsuz halimiz ne olurdu,osmanlı ne olurdu diye düşünmek yersizdir.bitmiş bir osmanlı bile mustafa kemal gibi bir kudretli paşa yetiştirebilmiştir.onun kurduğu bu genç cumhuriyet ise yarın daha büyük liderler yetiştirecektir.bu bir temenni veya paşamızı yok sayma değil,bilakis paşamızın bize vasiyetidir...
 • (bkz: osman mı)
 • şu durum devam ederdi;

  1919 yılı mayısının l9 uncu günü samsuna çıktım. genel durum ve görünüş:
  osmanlı devletinin içinde bulunduğu topluluk, genel savaşta yenilmiş, osmanlı ordusu her yanda zedelenmiş, koşulları ağır bir «ateşkes anlaşması2 » imzalanmış. büyük savaşın uzun yılları boyunca, ulus yorgun ve yoksul bir durumda. ulusu ve yurdu genel savaşa sürükleyenler, kendi başlarının kaygısına düşerek, yurttan kaçmışlar. padişah ve halife olan vahdettin, soysuzlaşmış, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini umduğu alçakça yollar araştırmakta. damat ferit paşanın başkanlığındaki hükümet, güçsüz, onursuz, korkak, yalnız padişahın isteklerine uymuş ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecek herhangi bir duruma boyun eğmiş.
  ordunun elinden silâhları ve cepanesi alınmış ve alınmakta...
  itilâf devletleri, ateşkes anlaşması hükümlerine uymayı gerekli görmüyorlar. birer uydurma nedenle, itilâf donanmaları ve askerleri istanbulda. adana iline fransızlar; urfa, maraş, antebe ingilizler girmişler. antalya ile konyada italyan birlikleri, merzifonla samsunda ingiliz askerleri bulunuyor. her yanda yabancı devletlerin subay ve memurları ve özel adamları çalışmakta. daha sonra, sözümüze başlangıç olarak aldığımız tarihten dört gün önce, 15 mayıs l9l9 da itilâf devletlerinin uygun bulmasıyla yunan ordusu izmire çıkarılıyor.
  bundan başka, yurdun dört bir bucağında hıristiyan azınlıklar, gizli, açık, özel istek ve amaçlarının elde edilmesine, devletin bir an önce çökmesine çalışıyorlar.
 • şimdi ben adanada yaşıyorum. sevr'e göre burası fransizlarindi. eğer öyle kalsaydı fransızlar buradan 60larda çekilirdi. tüm ailem ve ben iyi derecede fransızca bilirdik. burada sınavlarla burslarla vs iyi okullarda okudum. o durumda fransada okurdum. türkiye denen torpilin kol gezdiği ülkemdense fransada beyaz türk olurdum.

  edit: kendi durumumu hayal etmişim: ) pazar mahmurluğu. osmanlı kastamonu ve corum'dan ibaret olacağı için bugünkü büyük türkiye'nin manevi değerleri daha içten ve bana bulaşmadan yaşarlardı.