şükela:  tümü | bugün
 • ilkokuldayken söylediğimiz marşımsı bişeyde geçen sözler. "atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor, uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor, her şeyi o yapıyor" gibi bişeydi galiba
 • bugun gene hatirima geldiginde "gercekten olmeseyedi, gercekten bayragi o tasisaydi acaba hala soros gibi bir adamin bile 'sizin tek ihrac maliniz, askeriniz' diye hafiften ayar verecegi durumda olur muyduk" diye dusunmeme sebep olan mars.
  (bkz: tarihe kufretmek)
 • sözleri şöyledir:

  atatürk ölmedi
  yüreğimde yaşıyor
  atatürk ölmedi
  yüreğimde yaşıyor

  uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor
  hergücü o aşıyor
  uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor
  hergücü oooooo aşıyor

  ülkeye çizdiğin aydın yol senin
  gençlere güç veren devrim gol senin
  (bu bölüm her seferinde farklı uydurulmalıdır)
  gençlik senin
  sen gençliğinsin
  ölmediiiiiiiiiin
  ölemezsinnn
  ölmedinn
  ölemezsin

  süper bir duş şarkısıdır.
  evdekiler duştan çıkanı enteresan gözlerle ve konfetilerle karşılayabilir.
  (bkz: geceyarısı oldu çalışma entry gir sen oğlum aferin)
 • entryleri okuyunca gecenin su kor vakti aklima takilmis olan,nakarati surekli beynimde donup duran,isin kotusu sabah uyandigimda hala donuyor olacagindan hemen hemen emin oldugum mars.
 • es dostla konustum kucukken bu sarkidan korkuyorduk. izahi da gayet basit: birisi var, olmesi gerekiyor, oldu diye biliyoruz, ama olmemis. bunun cocuk dimaginda izdusumu hortlaktir, hohinidir. sarkinin da tuyler urpertsin diye bestelenmisligi, koral icrasi da bu korkuyu beslemis guclendirmistir. "haaa... "yuregimde" yasiyoooor, simdi anladiiim." diyip de edebi gondermeyi anlayana kadar bu sarkidan ve cagristirdiklarindan cok korktumdu. neyse simdi yasayan olu ihtimalinden degil, oluyle yasayan, oluyu diriltmeye calisanlar gerceginden, siyasi nekromansi geleneginden korkuyorum.
 • ilkokuldayken, hikmet şimşek'in yönettiği trt çocuk korosu ile birlikte ve de okulda öğretmenimizle birlikte söylemeyi en çok sevdiğim ve gerçekten güzel temiz duygular hissederek, söylediğim şarkılardan biriydi.

  sanırım şimdi çocukların bildiğine şahit olduğumuz pek böyle şarkılar görünürde duyulurda yok...

  not: ama anladığım kadarıyla, bazı çocuklar eğleniyorlarmış bu şarkıyla.
  oysa ki ben çocukken bu şarkılarla, atatürk ölmedi diye, güvenle bakıyordum geleceğe!
 • kızı erkeği bir arada farksız robotik trt ankara çocuk korosu tarafından seslendirilen şarkı. bitişik nizamda küçük asker edalı kıyafetli çocuklardı bunlar. halbuki arada bayramda seyranda italyan çocuk korolarını seyrederdik serbest kıyafetli çocuklar oynar eğlenirdi sesleri de bizimki gibi meleksi değildi ha. bu yanaşık düzen çocuk korolarını doktor nevzat atlığ yönetimindeki çoksesli korolardan fazlasıyla etkilenen disiplin düşkünü eğitmenlerin yönlendirdiğinden şüphelenmekteyim.hmm
  (bkz: evet)
  (bkz: deliyim)
 • bir dönemin çocukluğuna damga vurmuş güzel eserlerdendir. o zamanki çocuklardan bazıları bazı şeylerin değerini ya da kutsallığını pek görememişler ama anladığım kadarı ile -ki bu da üzüntü verici.

  evet, atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor, bazılarının içinde hiç varolmamış olabilir, bunu eğlenceye de dönüştürmüş olabilirler, ama bir türlü ölemedi atatürk.
 • tek tip vatandas yetistirmeye yonelik bir sanat eseri. ozellikle anaokulundan itibaren ogretilmeye baslanir ki cocuklar ataturk'un elestirilemez bir varlik olduguna inansinlar. bu sarkiyi duyan cocuklar, ondan once muhtemelen ataturk'un adini bile duymamislardir ama nedense sarkiyla beraber ataturk'un gonullerinde yasadigini soylemeye baslarlar hep bir agizdan. bu sarkiyi soyleyen cocuklari izleyen ornek vatandaslar da goz yaslarina hakim olamazlar. 5 yasindaki cocuk ataturk'u nereden bilsin de ona kalbinde yer ayirsin allah askina?birakin bir kac sene gecsin, kendi kararini kendi versin, sevgisi dogal yollardan olussun.

  ....
  fabian: whose land is this?
  butch: it´s a country, baby.
  fabian: whose country is this?
  butch: it's zed's.
  fabian: who´s zed?
  butch: zed's dead, baby, zed's dead.

  edit: gorduk ki ataturk'u anan bir parcayi begenmemek ve elestirmek, ataturk'u sevmemek ya da takdir etmemek anlamina geliyormus. hatta dinci (dindar degil) bile oluyormussunuz. ondan sonra biz tek tip degiliz falan diyorlar. tebrik etmek lazim.