şükela:  tümü | bugün
  • birinci dünya savaşında gelen yenilginin getirileri olarak yurdun dört bir yanının emperyalist postalları altında inletilip de insanların özgürlüklerinin ellerinden alınmasını doğuran anadolu nun işgal edilmesine karşı mustafa kemal atatürk öncülüğünde yürütülen kurtuluş savaşı neticesinde, yurdu parçalamayı amaçlayan işgalci unsurlara dur denilerek bugünkü cumhuriyetin kurulması ve bağımsız bir türkiye nin var edildiği gerçeği ışığında gururla sarf edilecek sözdür.

    atatürk tür, bugünkü özgürlüğümüzü bize kazandıran. onun bağımsızlık için çarpan kalbidir, bugün tam olmasa da bağımsız bir ülkede yaşıyor olmamızı mümkün kılan. atatürk e bize armağan ettiği özgürlüğümüz için ne kadar minnettar olsak azdır.

    ama kimi vefasızlar içlerine sindirememektedir bu gerçeği. onlar ki, yüzyıllardır bu memleketi ve insanını karanlık bir dünyaya hapsetmiş bir düzende yaşamanın hayali ile yanıp tutuşanlardır. haliyle atatürk cumhuriyet aydınlığını ve o aydınlığın bir getirisi olan özgürlüğü olur kılınca birileri karanlıklar içinde yaşama hayallerinden vazgeçmiş oldular.

    işte o birileri bugün dil uzatmaktadır, hem atatürk e, hem cumhuriyete ve hem de özgürlüklere. ama dikkat edilmelidir, uzatılan dil sahibine dolanıp da onu kendi tükürüğü içinde boğabilir.
  • kesinlikle katıldığım önerme. atatürk'ün yolundan; daha doğrusu aklın ve bilimin yolundan ayrıla ayrıla özgürlüğümüzü kaybettik. bugün bunun ceremesini çekiyoruz. en vasat insanlar en kötü şekilde yönetiyor ülkeyi ancak özgürlüğümüz elimizden alındığı için tekerlerine çomak sokamıyoruz.