• ingiliz zırhlısıyla götüm götüm kaçan imparatordan bahseden yok tabi. doğru cümledir.
  • kimse de aksini iddia etmiyor zaten, vahdettin de ingiliz zırhlısına binip giderken bir osmanlı padişahıydı, ingiliz muhipleri cemiyeti için canını verebilecek damat ferit paşa osmanlı sadrazamıydı yine bu cemiyete destek verenler sultan halife vahdettin, dahiliye nazırı ali kemal di, mustafa kemal'i idama mahkum eden kararı da yine osmanlı yönetimi onaylamıştır.

11 mayıs 1920 tarihinde mustafa kemal hakkında istanbul hükümeti tarafından idam kararı verildi, 24 mayıs 1920'de o padişah bunu onaylamıştır, peki neden?

bize bir şeyi iyi ispat ettiniz, beyin olmasa dahi en yüksek makamlara gelinebiliyormuş bu ülkede.

olmayan zekalarıyla bize tarih dersi vermeye kalkanlara cevap vermek bile gereksizdir, onların acizliklerine sadece acınır.

edit:ek
  • bi karar verin amk, bir gün ingiliz ajanı diyorsunuz, öbür gün vahdettin gönderdi diyorsunuz.
  • osmanlı hükûmeti tarafından mustafa kemal görevlendirilmiş ve kendisine 9. ordu'nun müfettişliği verilmiştir.

italyan subayi olarak cikacak degildi yani.
  • şansa bakın ki silah arkadaşları da osmanlı subayıydı, hep birlikte osmanlı'nın batıyı yakalama hamlesi kapsamında güncellenen harp akademilerinde iyi eğitim almışlardı.

1. dünya savaşındaki çoğu cephede savaşmış olmaları, bu deneyimleri ile gerçekten iyi birer kurmay haline gelmiş olmaları da osmanlı subayı olarak onları üst düzeye taşır.

ancak komutanlarının bu niteliklerine rağmen osmanlı saltanat yönetimi hiçbir zaman aynı nitelik ve cesarete sahip olamadı.

o çürümüş saltanatın sonu da ingiliz zırhlısıyla kaçmalarıyla geldi.
  • başlıkta mükemmel bir tarih yorumuna denk geldim. ekşisözlükte zirveyi yaşadık bunun üzerine yazılabilecek bir şey yok:

"(vahdettin) istanbul'dan ayrılarak milli mücadeleye alan açmıştır."

ahahaha... yarım saattir gülüyorum.
  • vahdettin, mehmet reşat vb. osmanlı hünkarları bir salih bozok kadar olamamıştır.
  • vahdettin ingiliz zırhlısına islam halifesi olarak binmiştir.
  • hakkında idam kararı verende osmanlıydı
  • osman kim amk! turk subayidir o. sadakati osman'a olsaydi adi ataturk degil ataosman olurdu, yanlis miyim?
hesabın var mı? giriş yap