şükela:  tümü | bugün
 • malumumuz başta bankalar olmak üzere bir çok firma atatürk temalı reklam filmleri hazırlıyor, bu ülkeyi son tepeciği kalıncaya kadar savunmuş, bu uğurda ayak basmadık cephe bırakmamış, düşmanı hiç beklemedigi yenilgilerle yüzyüze getirmiş, savaştan çıkmış koca bir toplumun modernizasyonu gibi bir işin altından başarıyla kalkmış mustafa kemal atatürk'un karizması üzerinden karlarina kar katıyorlar.

  yapmasınlar demiyoruz tabi ki yapsinlar. olayı "salt atatürk'ü kullanıyorlar" ekseninde görmüyorum. bilakis cumhuriyetten yana tavırlarını ortaya koymaları açısından değerli görüyorum.

  gel gelelim bu reklamların çoğu atatürk'ü seven insanların sadece duygularına oynuyor. "genel izleyici kitlesine hitap etmek" başlığı altında ortaya koyulan kalitesiz sığ işler, hali hazırda daha atatürk'ün ismini duyduğunda duygulanan insanlar tarafından uzaya çıkarılıyor. böylece hiç bir zaman kabul etmediğim genel izleyici kitlesine hitap etmek başlığı ile kolaya kaçma durumu bir nebze de olsa kendini haklı çıkarıyor.

  gelelim rehberimize... bu rehber sayesinde sen de kendi imkanlarınla atatürk temelı bir reklam filmi çekeceksin ve bu iş için kubrick olmaya gerek olmadığını göreceksin. bu arada piyasada dönen, zerre kadar yaratıcılık barındırmayan işlerden çok daha parlak bir iş çıkarmaman için hiç bir sebep yok. bu da senin yeteneğine kalmış.

  1 - atatürk'e hiç benzemyen bir oyuncu bulup, makyajla ve atatürk'ün ilgili dönemde giydiği kıyafetleri giydirerek atatürk'e benzetmeye çalışın.

  2 - cumhuriyet döneminin ruhunu simgeleyen klasik müzik entstürmanlarıyla icra edilmiş, dramatik, iç burkan bir müzik bulun. bu sayede, ucuz kelime oyunlarıyla kaleme aldığınız reklam metniniz anlam kazanacaktır. bu konuda sınırsız kategoride seçenek sunan internet siteleri mevcut. ücretini ödemek kaydıyla faydanalanabilirsiniz. ücretler çok da abartı değil.

  3- kameranızı sepya moda alın.

  4 - saçma sapan sorular soran bir çocuk, atatürk'e minnetle bakan yaşlı bir amca - teyze, anadolu köylüsü gibi karakterler reklam filminizi duygusal anlamda güçlendirir.

  5 - eli yüzü düzgün arkadaşlarınızı işe dahil edin. günün ışığı düzgün olan saatlerinde ki bu bahar mevsimlerinde, güneşli bir günde, sabah 8 ila 10.30 arası ile öğleden sora 15.30 ila 18.00 arasıdır, arkadaşlarınıza istikbal göklerdedir bakışları verdirin, uzun ve yakın planlar alın.

  6 - modern sanat olmazsa olmaz. bale yapan, çello, obua, keman veya piyano çalan, resim yapan insanlar bulup çekin. mimari, heykel, tiyatro... kullanın bunları. bunun için şehrinizde varsa gsf veya konservatuara gidebilirsiniz. niyetinizi açıkladığınızda seve seve yardımcı olduklarını göreceksiniz. ayrıca bazı büyük şehir belediyelerinden de yardım alabilirsiniz. tiyatro sahnelerini kullanabilirsiniz.

  7- bir rejimin başarısının en önemli metaforlarındandır spor ve sporcular. onları nerede bulacagınızı zaten biliyorsunuz.

  8- toplumun farklı kesimlerinden insanları, farklı mekanları kullanin. fabrika işçileri, plaza çalisanları, tren, metro, uçak gibi ulaşım araçlarını ve gorevlilerini, ilkokul sınıfında çocuklar ve ögretmenleri hunharca kullanabilirsiniz.

  9 - reklam metnine ihtiyaciniz var. bunun için usta bir metin yazarı olmanıza gerek olmadığını mevcut reklam filmlerinden görüyoruz. meşhur atatürk sözleriyle harmanlamak üzere ucuz aforizmalar üretin. bu bir yöntem. mesela hemen şimdi aklıma gelen bir cümle;

  " en kıymetli hazinemizi ilelebet muhafaza ettik" "demirağlarla ördük tüm yurdu en baştan"....

  biraz okuyan biriyseniz, bir kaç saatlik çalışmanın sonucunda, piyasadaki mevcut atatürk temalı reklam filmlerinin seviyesinde bir metin yazmak sizin için işten bile olmayacaktır.

  10- reklam sloganı şart. bunun için çok kasmayin, izindeyiz, özledik, bu vatan sana minnettar, olmasaydın olmazdık, gibi klişeleri kullanmaktan çekinmeyin. sloganı firmanzın logosu ile birlikte kullanın.

  son olarak bu adımları izleyerek çektiğiniz görüntüleri bana yollayın, kurgu montajınızı ücretsiz yapacağım.

  not. ayrıca iddia ediyorum, bu icerikleri ücretli video paylaşım sitelerinden temin edip, bu işin altından kalkmak mümkün.

  edit. imla
 • yılmaz özdil'in duyması durumunda reklam filmi işine gireceği öneriler barındıran rehber.
 • 7/24 bizi sağıp arada gönlümüzü alıyorlar. yine de yapmamalarından iyi.