şükela:  tümü | bugün
 • atatürk'ün asıl sözü "türkiye cumhuriyeti'ni kuran türkiye halkına türk milleti denir"

  yani bence onun bakış açısına göre aynı topraklar üzerinde aynı milli çıkarla yaşayan insanlara türk milletidir. isterseniz mahmut halkı diyin ne farkeder ki. önemli olan yaşadığınız şu topraklara azıcık yararınızın olması.
 • atatürk'ün 'türkiye halkı' tanımına kürtlerin girmesi gerektiğine dair gayet açık, net açıklaması vardır. bu nedenle 'türkiye halkı' tanımını bilinçli kullandığını düşünüyorum. çok ciddi bir türkçüdür, aşırı milliyetçidir ama hem kürtlere bölgesel özerklikten defalarca bahsetmiş, hem de türkiye halkı tanımına kürtlerin de dahil olduğunu, olması gerektiğini belirtmiştir. gerçek niyeti nedir, ne değildir bilemem. sonraki devlet politikaları hesaba katıldığında kürtlere bölgesel özerklik verme düşüncesinde olmadığı, sadece ayrılmalarının önüne geçmek için durumu idare ettiği veya var olan fikrinden sonradan vazgeçtiği düşünülebilir, farketmez. nihayetinde zülfü livaneli doğru söylüyor.

  atatürk'ün eskişehir izmit konuşmaları'ndan:

  “bu nedenle, başlı başına bir kürtlük düşünmekten çok anayasamız gereğince zaten bir çeşit özerklik oluşacaktır. o halde hangi bölgenin halkı kürt ise onlar kendi kendilerini özerk olarak yöneteceklerdir. bundan başka türkiye’nin halkı söz konusu olurken onları da beraber ifade etmek gerekir. ifade olunmadıkları zaman bundan kendileri için sorun çıkarırlar. şimdi tbmm, hem türklerin hem de kürtlerin yetkili temsilcilerinden oluşmuştur. ve bu iki öğe, bütün çıkarını ve bütün yazgılarını birleştirmiştir. yani, onlar bilirler ki bu ortak bir şeydir. ayrı bir sınır çizmek doğru olmaz.”

  kaynağı da odatv'den vereyim de ulusalcı arkadaşlar gerilmesin: https://odatv.com/…yleyemeyecekler--0704111200.html
 • chp akp'yi eleştireceğim derken halkların demokratik melis'ine dönüştü. muhalefet edin kardeşim, haklı sebepleriniz var da bu terbiyesizlik nedir ya?

  gerçekten bu kafa, atatürk diye diye insanları kafalamaya çalışmak.

  atatürk'ün hatırasına büyük bir terbiyesizliktir bu.
  utanmazlar.
 • zaten kendisine soyisim olarak "atatürk" soyismini çok faşistçe bulmuş. o yüzden "atatürkiyehalkları" ismini almak istemiştir. fakat söylene söylene kısaltması söylenmiş ve "atatürk" denmiştir.
 • dese ne demese ne bu ülke her zaman halkın değil muktedirlerin olmuştur. halk sadece onların götü sıkışınca hatırlanmıştır. savaşta ölmek, eşek yüküyle vergi vermek, sandıkta oy kullanmak gibi özellikleri vardır. türk desen ne türk halkı desen ne fark eder. o gün halkı yüceltmeye çalışan bir lider vardı söylemi oydu o gittikten sonra söylem kaldı gerisi 1938 den sonra olmadı.
 • adam 8 paragraf röportaj vermiş.
  nutuk'taki bir tane söylemden bahsediyor.
  yavşağın biri "atatürk hiçbir zaman türk ya da türk halkı, türk milleti dememiş," diye lanse ediyor.
  siz de burada sövüyorsunuz ve biriniz bile açıp okumadınız bile ne dediğini.

  sonra halkların melisi.. ulan bari "zülfü ne demiş olabilir ya" diye merak edip tıklayın lan.. son akplilere makarna deme sırasından geri durmuyorsunuz..

  ek1-a: yazilani okumayi, okudugunu ise anlamayi bilmeyelere seri kufur hizmetimiz baslamistir. bunu goze alarak aptal saptal mesajlar atin. benim de beyinsizlerle iletisim kurma kabiliyetim sinirli sonucta.
 • zülfü livaneli tez elden bono ile sahne maceralarını anlatmaya geri dönsün, böyle işlere hiç karışmasın.
 • atatürk türk cumhuriyeti de demiştir. zaten doğrusu da budur. bu memleketteki liboş/solcu/muhafazakar yazar, sanatçı, gazeteci takımı bütün kavramların ve terimlerin içini boşaltmakla, yerlerine bidon kelimeler türetmekle görevlidir. türkiyeli ne kadar bidonsa türkiye halkı da o kadar bidondur. ingiltereli, almanya halkı, fransa cumhuriyeti denilmiyor, ingiliz, alman halkı, fransız cumhuriyeti deniliyor. diğer türlüsü faşizmin bizzat kendisi ve hastalıktır.

  bir de türkiye cumhuriyet vatandaşlığı var. anayasadaki ve vatandaslık yasasındaki tanımı türk vatandaşlığı idi. ancak iş bilmez, türkçe bilmez yasa yazıcıları, bu içi bomboş vatandaşlık tanımını kanunların içine nakşederek, mevcut türk vatandaşlığı terimiyle hibrid, saçma sapan bir hukuk dili yarattılar. türkiye cumhuriyeti devletin adıdır, ulusun değil. ulusa, türk ulusu denir, bireyler de bu ulusa mensup oldukları için türk ve/veya türk vatandaşıdır. dolayısıyla doğrusu da budur. rus vatandaşlarına rusya federasyonu vatandaşı mı deniyor ?
 • keşke gâzi'nin her dediğine dört elle sarılsanız böyle; gâzi, her şeyden evvel, emperyalizme karşı çıkmış ve "hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir!.." demiştir; keşke onun kadar özgürlükçü ve bağımsızlıkçı olup emperyalizme de karşı çıkabilseniz!..
 • "türkiye cumhuriyeti'ni kuran türkiye halkına türk mileti denir" (atatürk, vatandş için medeni bilgiler, 1930)

  türk milleti tanımını olduğu gibi, değiştirmeden, yazarının (bkz: atatürk) yazdığı gibi alıntılayarak röportajda zikreden zülfü livaneli'nin sözlerinin çarpıtılmasıdır.

  gündemle oynamaktır. algı operasyonudur.

  okumayan, okuduğunu anlamayan, anlamak istemeyen, dinlemek istemeyen cahil insanları tetiklemiştir.

  zira küfürlü ve hakaret içeren girilere baktığınızda, hangi düşünceyi savunduğunu anlamak güçleşmektedir.