şükela:  tümü | bugün
 • orijinal adıyla "ataturk father of the turks", ingiliz haber kanalı bbc'nin 1970 yılında hazırladığı ama türk izleyicilerle ancak şimdi buluşabilen atatürk belgeseli. belgeselde, mustafa kemal atatürk'ün hayatı, osmanlı imparatorluğu'nun son dönemi, kurtuluş savaşı ve cumhuriyet türkiye'sinin ilk yıllarındaki gelişmelere paralel olarak anlatılıyor. michael adams tarafından chronicle programı kapsamında hazırlanan belgesel, hem 1970 yılında çanakkale, samsun, amasya, sivas ve ankara'da bbc tarafından yapılan kayıtlar, hem de tarihi görüntülerden oluşuyor. belgeselde röportajları yer alan isimlerse şunlar:

  - türkiye'nin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı ismet inönü,

  - türkiye'nin ilk kadın avukatı süreyya ağaoğlu,

  - kurtuluş savaşı'nı genç bir gazeteci olarak izleyen ünlü ingiliz tarihçi arnold toynbee,

  - türkiye cumhuriyeti'nin kurucu kadrolarından, atatürk'ün yakın arkadaşlarından asker ve siyasetçi ali fethi okyar'ın oğlu prof. dr. osman okyar.

  telif hakları nedeniyle, belgeselde, dünyanın çeşitli müzelerinden alınarak kullanılan ve kaynakları tam olarak belirlenemeyen fotoğraflar ile görüntülerin yerine, british pathé, getty images ve genelkurmay başkanlığı'nın kamuoyuyla paylaştığı fotoğraf ve görüntüler kullanılmıştır. bu yapılırken, belgeselin editoryal bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edilmiştir. belgeseldeki bazı basit çeviri ve yazım yanlışı hatalarına ise eserin orijinaline sadık kalmak için müdahalede bulunulmamıştır.

  kaynak: http://www.bbc.com/…urkce/haberler-turkiye-41935211

  belgeseli izlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=tpux1na3wqu
 • laurence olivier seslendirseydi tadından yenmezdi.
 • bbc'nin boş durmayıp 60 yıllık arşivleri internet ortamına taşımaya devam ettiği enteresan belgesel.

  devamı da gelmiştir. (bkz: bbc'nin 1981'de hazırladığı atatürk haberi)
 • son derece başarılı bir belgesel. ismet inönü'nün ağzından atatürk'ü dinlemek de ayrı bir heyecan yaratıyor. tarihçi lord kinross'un bu belgesele katkısı ise es geçilemez.

  belgeseli başarılı kılan bana kalırsa sadece tek bir açıdan bakmayıp x olay olduğunda karşı tarafın da niyetleri neydi, neyi niçin yapmışlardı gibi sorulara rahatlıkla cevap bulabilmemiz.
 • bbc tarafından 1970 yılında hazırlanan 45 dakikalık belgeseldir.
  atatürk: türklerin babası

  --- spoiler ---
  belgeselde mustafa kemal atatürk'ün hayatı, osmanlı imparatorluğu'nun son dönemi, kurtuluş savaşı ve cumhuriyet türkiyesi'nin ilk yıllarındaki gelişmelere paralel olarak anlatılıyor.

  michael adams tarafından hazırlanan belgesel hem 1970 yılında çanakkale, samsun, amasya, sivas ve ankara'da bbc tarafından yapılan kayıtlar, hem de tarihi görüntülerden oluşuyor.

  belgeselde röportajları yer alan isimlerse şunlar:

  - türkiye'nin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı ismet inönü

  - türkiye'nin ilk kadın avukatı süreyya ağaoğlu

  - kurtuluş savaşı'nı genç bir gazeteci olarak izleyen ünlü ingiliz tarihçi arnold toynbee

  - türkiye cumhuriyeti'nin kurucu kadrolarından, atatürk'ün yakın arkadaşlarından asker ve siyasetçi ali fethi okyar'ın oğlu prof. dr. osman okyar

  telif hakları nedeniyle belgeselde, dünyanın çeşitli müzelerinden alınarak kullanılan ve kaynakları tam olarak belirlenemeyen fotoğraflar ile görüntülerin yerine, british pathé, getty ımages ve genelkurmay başkanlığı'nın kamuoyoyla paylaştığı fotoğraf ve görüntüler kullanıldı.

  bu yapılırken belgeselin editoryal bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edildi,

  belgeseldeki bazı basit çeviri ve yazım yanlışı hatalarına ise eserin orijinaline sadık kalmak için müdahalede bulunulmadı.
  --- spoiler ---