şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hakkında hiç entry göremeyince şaşırdığım, adana çukurova üniversitesi tıp fakültesinin kuruluşunda dahi katkıları bulunan fakülte.
  • erzincan'daki universitenin tip fakultesinin ogrencileri de 3 sene burada ogrenim gorurler.
  • erzincan'daki üniversitenin tıp fakültesinin öğrencileri de 3 seneden fazla burada eğitim görürler.

tanım: dekanlığı, "2. sınıf-patoloji komitesi"nde yapmadıkları kopya skandalını ört bas etmeyi başaran fakültedir. çok şükürdür.

cemaatle özdeşleşmiş fakültedir. mesela sorularda bu neden böyle yaratılmıştır gibi, derste bu kadar şey tesadüf olabilir mi tadında ifadelerle karşı karşıya kalırsınız.

zaten öğrencileri de ikiye ayrılır:

kültür sanatçılar: cemaatçiler

bilimsel araştırmacılar: ülkücüler

sadece bu iki topluluk birbiriyle rekabet halindedir. başka bir görüşün topluluğu diye birşey söz konusu bile değildir. cemaatçilerin ve ülkücülerin birbirini sevmediği bir yerdir burası.
  • kadrosunda bulundurduğu en kıl hocalarla bile öğrencilerin rahatça sohbet edebildiği bir fakültedir. bu sohbet genelde staj geçildikten sonra olmaktadır. sözlü sınava elinde iki a4 kağıtla gelip "benim param yok, fakirim, o yüzden iki kağıt alabildim, iki kişi sınava gelsin, diğerleri evine gitsin." diyen hoca bile çok hoşsohbettir.

bu fakültenin içeriğinde ingilizce tıp eğitimi veren bir tıp fakültesi daha vardır ki bu fakültenin klinik bilimlerde nasıl bir ingilizce eğitim vereceği merak konusudur.
  • tüm pollyannalığımdan vazgeçerek söylüyorum ki tercihler yapılırken boşlukları doldurayım mantığıyla bile yazılmaması gereken bir tercihtir.

personel desen saygısız, hastane yönetimi desen öğrenci sayesinde orada olduğunun farkında değil.. . iki hastaneyi birleştirip tek hastaneye yetmeyen yemekhaneyi genişletmeyi düşünmüyorlar, öğrenciyi yemekhaneye almıyorlar, 8-10 kişinin aynı anda nefes almakta zorlanacağı aslında asistan odası olması gereken yerleri derslik olarak kullanmak zorunda bırakıyorlar ... her şey kabul edilir ama planlama yaparken derslikleri hesaba katmayan bir zihniyetin bir tıp fakültesi hastanesini nasıl yönetebildiğini anlamakta zorlanıyorum.

koca hastanede öğrencilerin kullanabileceği tuvalet sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini de söylemek lazım sanırım. dünya'da öğrenci merkezli kurulup da öğrenciyi hesaba katmaktan bu kadar aciz başka bir fakülte olamaz.
  • bence olmasa da olurdu. iki tane koyuna çobanlık edemeyecek kadar sığ, daha kendi meslektaşına yaklaşamayıp ` :yaklaşım` hastalara yaklaşması beklenen, uzmanlığına az kalmış doktorların cirit attığı bölümleri olan bir yer... hakkını yemeyeyim asistanların büyük çoğunluğu iyi, ama azınlıktaki kısım çuvalı mahvetmeye yetiyor.
  • evet, yine ben geldim... gelecek eğitim sezonu için değişikliklere gidilmiş fakültede...

internlük amelelik sistemine göre yeniden düzenlenmiş.

2 ay acil, 2 ay dahiliye, 2 ay pediatri, 1 ay halk sağlığı, 1 ay aile hekimliği, 1 ay kadın hastalıkları ve doğum, 1 ay genel cerrahi, 15 gün kardiyoloji, 15 gün anestezi ve 1 ay psikiyatri.

mevcut 5. sınıflara farabi önerilir.

edit geçelim; 1 aylık psikiyatri 5. sınıfa kaydırılmış kesin emin değilim bu noktada, ama bir aylık bir süreç 5. sınıfa kaymış. onun yerine de 1 aylık seçmeli gelmiş. göğüs cerrahisi ve üroloji 3 hafta olmuş 5. sınıfta. 2 tane de 5. sınıf stajı 4. sınıfa kaydırılmış(plastik ve radyoloji deniliyor, ama emin değilim).
  • gün geçtikçe eğitim kalitesi düşen fakültem.
  • yakın bir zaman da bacak maketinin çalındığı tıp fakültesidir.