şükela:  tümü | bugün
  • sermet atacanlı tarafından yazılmış, iş bankası kültür yayınları tarafından basılmış olan kitap.

uzak tarih, yakın tarih farketmeksizin (böyle bir terim yoksa da ben uydurdum) tarih konusunda cahil biri olduğum için özellikle milli mücadele ve cumhuriyet'in kuruluş dönemi ile ilgili kitaplar ararken rasgelip idefix'te %35 indirimle satıldığını görünce aldığım bir kitaptı. klasik destansı çanakkale anlatışlarını artık oku oku sıkıldığım için (çocukken) olayın başka yönlerini anlatan bir şeyler ararken bulmuştum aslında.

kitap daha çok atatürk ve savaştaki üst komuta kademesi arasındaki ilişkileri ve anlaşmazlıkları anlatıyor. cumhuriyet döneminde atatürk'ün liderliğe evrildiği zaman bu komutanlarla olan ilişkilerin değişimini falan anlatıyor.

kitabı alıp bir roman havasında okumadım elbette. ara ara boş zamanım kaldıkça, okuduğum romandan fırsat buldukça okudum. henüz bitmedi ama bitmesi yakındır.

benim gibi tarih okurken yaşlandığını hisseden insana bile sıkıcı gelmedi kitap. belki de insanlar arası ilişkilere değinmesindendir bilemedim. bu konuda destansı şeylerin dışında bu tarz ilişkilere değinen bir şeyler okumak isteyenler için tavsiye edebilceğim bir kitap.

kitap sayesinde de esat paşa'ya (esat bülkat) ayrı bir hayranlık kazandım.