şükela:  tümü | bugün
 • vaktinde kapattıkları tarikat değil tarikatçıkdı zaten dedirten tespit gibi tespitdir.
 • "yakardı." diye devam edebilecek ceviz söz. yoksa veciz miydi?
 • saçma söz.

  aslı şu; atatürk yaşasaydı tarikatları nah kapatmazdı.
 • doğrudur.
  atatürk yaşasaydı kapatılacak tarikat olmazdı zaten.

  ek: "en doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır" diyen bir adamdı atatürk.
 • yaşasaydı ortada tarikat diye bir şey kalmayacağından pek de yanlış olmayan önerme, zira tarikatların kör karanlığına bilimin, uygarlığın ışığıyla vura vura yok ederdi. e olmayan bir şey de kapatılmaz. *
 • yaşarken kapattı ya, yaşasaydı kapatmazdı demek,hitap ettiği halkın zeka seviyesinin göstergesi olan beyandır.
 • atatürk yaşasaydı üniversitelerdeki ve üniversitelerin başındaki zihniyet çok farklı olacağından böyle beyanatlarda bulunulmazdı.
 • atatürk öldü ama sizin gibi beyinsizler yüzünden adam bi türlü gereçekten ölemiyo. sayenizde dipdiri.

  yahu koca memlekette bi tane, atatürkün üstüne çıkacak bi kafa yapısına sahip siyasetçi çıkmaz mı.

  hepsi onun bunun yamağı.
 • saçma sapan söz. zira tekke ve zaviye unsurlarının temizlenmesi öncesi atatürk ciddi çalışmalar yaptırmıştı uzmanlara. yoksa kimilerinin iddia ettiği gibi boş düşmanca tavır değildi dine karşı. bu araştırmalardan biri iktisatçı sabri ülgenere yaptırılmıştı. konu kısaca şu: ülkedeki tarikat ve cemaat yapılanmalarının cahil halkın sürekli kandırılması sonucu çok büyük miktarda parsa toplamaları olmuştu. buralar ( istisnai yerler vardı- atatürk de biliyordu elbet) dinin geçim kaynağı haline getirildiği, beklendiği gibi, ilim-aşk-muhabbet-sevgi gibi insani değerlerin hiç dile alınmadığı, kullanmak için bilinçli olarak halkın cahil bırakıldığı yerler haline gelmişti.
  bundan 500 yıl evvel nakşi tarikatının o çok değerli imamı ahmed faruk serhendi, mektubatında şöyle diyordu: " artık hakikat güneşi batmaya yaklaştı. ilahi haber kaynakları olması gereken tarikatlar, kimilerinin menfaat yuvası olmaya başladı. gerçek allah dostlarını taklit eden ve fakat marifetullah'tan habersiz kimseler ve tarikatlar türedi. ahirzaman alameti gereği."
  yine abdulkerim el-cili benzer şeyler söylüyor. şu halde, bu veliler, ahirzaman gereği tarikat sistemlerinin nasıl kirlendiğini görüyor ve biz anlamadık da kıyamet koptu da mı şimdiki gereksiz çoğu tarikat ak-pak. unutulmamalı ki, 500 yıl öncesinden çok daha berbat bir durumdayız. kurumsal yapıdaki tarikatların tamamı ( ekseriyeti değil-tamamı) yoldan uzaklaşmış durumda. elbette iman kurtarma veya uyuşturucu müptelalarını iyileştirme gibi konulardan bahsetmiyoruz.
  atatürk'ün kapatma gerekçelerinden ikincisi de şu idi: şekilci din anlayışıyla menfaat elde eden ve şeyhliği babadan oğula geçen saltanat olarak yansıtan ve ailesini zengin eden tiplerin nemalanmasını önlemek. şu anda bariz olarak din münafıkça bir menfaat aletine dönüştü ve tarikatlardan beklenen şey olan marifetullah özellikle nakşi cenahta sıfır. anca gavslarının kerametlerinden bahsedip, aileyi zengin etmek için deliler gibi çalışsınlar. ( gavs-mehdi enflasyonu da ahirzaman alametlerindendir)
  demek ki atatürk yaşasaydı tarikatların köküne kibrti suyu dökerdi. meğer ki, kendini insani değerlerin yaşatılmasına adayan, faydalı, hayra ve barışa yönelik iş yapan topluluklar ola. atatürk'ün anadolu hümanizmine dayalı, sevgi esaslı, güzelliklere dokunmayacağını da bilen bilir. bu nitelikte tarikatlar var mı peki? var tabii. ancak menfaat olayı olmadığı için sayıca azdırlar ve yaptıkları toplanıp sevgili'yi anmak, varsa yardıma ihtiyacı olan, soruşturup ihtiyaçlarını karşılamaktır.
  o halde, kurumsal anlamıyla tarikat var, hakikat anlamıyla tarikat var. atatürk de cahil olmadığı, okuyup duran ve düşünen biri olduğu ve hatta gerçek-orjin kaynaklı tarikat ile de ilişkide olduğu için ( bazılarından tekke zaviye meselesi için danışmanlık aldığı da doğru) günümüzdeki tarikatların çoğu o ateşten kurtulamazdı. elbette perinçekçi kafayla değil, ibrahim peygamber kafasıyla. putları yıkmak zordur. en iyisi putların büyüğüne suçu atmaktır.
 • kapatmaz, kanıtırdı evet.