şükela:  tümü | bugün
  • ülkede saçma bir şekilde görülen kutuplaşmadır.her kimi atatürkcü bilsem osmanlıyı atıp tutarken her osmanlıyı savunan da atatürke atıp tutuyor.osmanlının geri kalmasında duraklama dönemlerin de bilim eğitim kendini yeteri kadar gösterememiş ve zaten buna rağmen de osmanlı duraklama dönemine girmiştir fakat osmanlının iyi taraflarını yaptığı fetihleri ve devlet yönetimini askeri savaş stratejilerini karar alma mekanizmasını yok mu saymamız gerekiyor atatürkü seviyoruz diye. burdan duyurulur, iki tarafdan da almamız gereken yanlışlar ve doğrular vardır.bu tarz zıtlaşmalar ülkenin iç karışıklığa sürüklenmesini arttırır ve dış devletlerin bu ülke var daha olduğundan beri istedikleri budur.buna ek olarak iki tarafında içinde vatan sevgisi vatan aşkı vardır hem atatürkçülerin hem osmanlıyı savunanların peki bu çatışma niye ? bunları atatürkün ilke ve inkılaplarını savunan bir atatürkçü ve aynı zamanda da daha eski ecdadımız osmalı devletini savunan birisi olarak söylüyorum.

edit : bazıları mete han ı cengiz hanı atası saymayanlar osmanlıyı atası sayıyor demiş fakat onlarda bizim atamızdır osmanlı ne kadar bizim atamızsa.
  • böyle bir şey yoktur. her vatan evladı gibi atatürk'ün gösterdiği yoldan ilerlemeyi benimseyenler de okulda osmanlı tarihi okumuş, fetihlerle, kültürle, zenginlikle gurur duymuştur. gel gör ki osmanlı'nın da bir kuruluş, gelişme ve çöküş dönemi vardır. bu dönemde elde kalan son topraklar da sevr anlaşmasıyla yabancılar tarafından paylaşılacakken atatürk ve arkadaşları halkı birleştirerek, organize ederek buna izin vermemişler, türkiye cumhuriyetini kurmuşlar, yönetimi de saraydan alıp, halka vermişlerdir. yapılan devrimler ülkeyi ve vatandaşı ileri taşımak içindir.

bugünkü bazı nankör pezevenklerin, o döneme seviyesiz ve terbiyesizce atıp tutması, fesli meczupların zırvalarından öğrendikleri tarihi gerçek gibi gösterme çabası, atatürk, inönü ve diğer cumhuriyet kahramanlarına hakaretler ederek, yok sayarak, "muhteşem yüzyıl" dizisi kadar bildiği osmanlı'yı modern cumhuriyetin yerine mantıklı bir alternatifmiş gibi önerebilme cüreti tepki çekiyor sadece...
  • efendim mustafa kemal kimin askeriydi? 1923'e kadar kendi meşruluğunu asla kaybetmemek için ciddi emek sarfetti, sonrasında yeni bir şey inşa etmesine menbi eskisi ile teması olabildiğince kesmeye çalıştı, ama bu tüm kemalistlerin 30 ekim sabahı doğduğu anlamına gelmez.
    kutuplaşma yok, fazla cehalet, içi boş özgüven var o kadar.

not: osmanlı kimsenin atası değil, bir devlettir.
  • tek atasını osmanlı zanneden, orta asyadaki atalarını, örflerini, adetlerini, arap ve farslarınkine tercih eden kesimin zoruna giden kendi algılarıdır. atatürkçü kesim diye ötekileştirdikleri de kendi kanından, milliyetinden, vatanındandır. itham ettikleri bu kesim osmanlıyı da atası kabul eder, selçukluyu da, göktürkleri de, hunları da... tek farkları okuyup neyin ne olduğunu muhasebe eder iyiye iyi der, kötüye kötü...
  • “türk milletinin kökünün dayandığı türk adındaki insan, insanlığın ikinci babası nuh aleyhisselam’ın oğlu yâfes’in oğlu olan kişidir.” mustafa kemal atatürk demiş (dedi diye yine hüloğğğ'lama, aslını redetme)
  • saçma genellemedir. gerçeklik payı yoktur. fatih de bizim atatürk de kanuni de bizim. allah hepsinden razı olsun, mekanları cennet olsun.
  • osmanlı bir sülalenin ismidir. tutup da üst komşum benim dedemle ya da dedemin babasıyla bir bağ kurup da onlarla gurur duymuyor.
    osmanlı sülalesinin imparatorluğu yönettiği dönemi kabul etmezseniz, 1919'da uzaydan mı geldiniz diye sorarlar...

toparlayacaksak, osmanlı sülalesinin yönettiği imparatorluk tabi ki de bizim atalarımızın yaşadığı ve tarihimiz kabullendiğimiz imparatorluktur. ama bazılarının sandığı gibi fatih kendi dedesi değildir.
  • bildiğin beyaz renki sıçmıktır. yok kardeşim böyle bir olay. o tamamen senin sayıklaman. bonzaiyi bırak, bir süre sonra kendiliğinden kaybolur o dediğin. atatürkçü kesim köklerini sadece osmanlı devletine değil, selçukluya da, memlukluya da, huna da göktürke de altınorduya da dayar sen merak etme. hatta atatürkçü kesim, bilge kagandan kalma orhun yazıtını da bilir hitabeyi bildiği netlikle. ne demişti bilgisine kurban olduğum bilge kagan,

ondan kisre ini'si kağan olmuş erinç, oğulları kağan olmuş erinç, anda kisre ini'si eçisi dek kılınmadığı erinç, oğlu kangı dek kılınmadığı erinç, bilgisiz kağan oturmuş erinç, yavlak kağan oturmuş erinç, buyruğu yime bilgisiz erinç, yavlak imiş erinç, beğleri, boyları düzsüz için, tabgaç boyları tebli gür için, armakçı için, iniyi eçiyi kinleştirdiği için, beğle, boyları yongşurduğu için, türk boyları, illediği ilini ıçgın etmiş, kağanladığı kağanını yitiri etmiş. tabgaç boyları'na beğlik urı oğlanı kul oldu, işilik kız oğlanı küng oldu, türk beğleri türk adını attı, tabgaç beğleri tabgaç adını tutup, tabgaç kağanına görmüş elli yıl. işi gücü vermiş, ileri gün doğusunda bökli kağana değin süleyi vermiş, geride demirkapı'ya değin süleyi vermiş. tabgaç kağana ilini, töresini alı vermiş. türk kara kamag boyları anca demiş illi boylar idim, ilim imdi hani? kime ili kazanırım ben der imiş. kağanlı boylar idim, kağanım hani? ne kağana işi güçü veririm ben? der imiş. anca deyip tabgaç kağanına yağı olmuş. yağı olup, itine, yaratına madığından yana içikmiş. bunca işi güçü verdiğini sakınmadan türk boylarını öldüreyim, urugsıratayım der imiş. yokolmaya varır imiş.

imdi al buradan tabgacı koy yerine arabı, aha da bugünün, deha da yarının. sen önce buradaki doğruyu al sonra gel benim eğrime bak. beyaz bit yavrusu. adam ol da kim olduğunu bil önce ki oğlanın kul, kız oğlanın küng olmasın.
  • benim dedem bumin kağan desem ne olacak ? gitti müslümanlık, hoşgeldin tengri. sonu mu var bunun yavşak, kaldı ki insanlar benimsememiş çoğu uygulamayı, lisede para ile kare kare ülke feth etme oyununu oynayanlar duraklama devri sınırlarına bakıp torun olmakla övünüyor? peki ya çöküşe giden yolda yapılan uygulamalar , sevdalar , tutkular. torun işte her yerde böyle acemi.