şükela:  tümü | bugün
  • chp için önerilen bir slogan. klasik akp'li cenah 'chp istiyorsa kötüdür, tam tersini düşünmeliyim' diyeceği için bana oluru var gibi geliyor. öbür yandan, çıkıp 'yok ya öyle şey mi olur, biz tam tersini yapacağız' da diyebileceklerini zannetmiyorum. bilemiyorum altan.
  • yine atatürkçü laik cumhuriyet söz konusu olabilir başkanlık sistemi hiçbir şekilde buna engel olmaz zira başkanlık sistemi olursa ne olur ?

egemenliğin kaynağı yine cumhuriyet olur yani devletin şekli değişmez ama devletin yapısı (devletin şekli ile yapısı kavramları farklıdır ) değişir üniter devletten federal devlete geçiş yapmamız gerekir neden diye soracak olursanız dünya üzerinde başkanlık sistemi olupta federal devlet yapısını benimsemeyen nadir ülke vardır . federal sistem olması çok mu kötü evet arkadaşım kötü eyalet sistemidir bölünmeye kadar yolu vardır.
    tabi bunların hepsi birer teori , bir devlette uygulanan sistem diğer devlette aynı şekilde nasıl uygulanır uygulanamaz bir çok faktör etki eder bunu kimse tam olarak bilemez ancak tahmin edebilir.