şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rüyamda mavi kuşlar görüyorum
 • her atatürkçü ateist değildir, bu yaklaşımla açılmış bir başlık olsa da, uzatmayacagim.
  fakat genel olarak her ateist atatürkçüyüm demeyi tercih edip, sol kesimde yer alir. biraz olsa da sorgulayan, genelde mantıklı ideolojilerin arkasında olan insanlardir.

  sanıldığının aksine günümüz türkiyesinde %30u geçemez.
 • marihuanback‘in annesi hakkında iyi düşünceler beslemeyenlerin oranından azdır.

  bu köpeği hala konuşturan sözlük yönetimini kınıyorum.
 • pozitif bir korelasyon bulunmadığını düşündüğüm olgudur.
  dolaylı olarak bağlantı kurulursa bu toplum yapısında kemalist olabilecek cesarete ulaşabilmek için felsefenin temeline inmek gerekir bunun için de okumak gerekir.okuyan insan yeterince zihninin önündeki toplumsal, dinsel ve statüsel perdeleri kaldırabilecek kadar yetenekliyse*zaten "dinlerle" ilgili gerçekleri görmeye başlayacaktır.ateistlik ise bu aşamadan sonra kendi hayal gücü ve inanç dünyasına kalmış

  (bkz: pandeizm)

  abi adam bıkmıyor niye uğraşıyorsunuz ki
 • arap mitolojisini türk milletine göre tek gerçek sanan cankuşun feryadı.
 • hz. muhammed buyurdu.
  "herhangi bir kimse, din kardeşine "ey kafir!" derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner." (müslim, 1/319)

  benim tanıdığım atatürkçülerin hiçbiri ateist değil.
  bu durumda iyi düşün başlığı açan şerefsiz.
 • cenabet namaz kılan dincilerin sayısından azdır.
 • osmanlıcılar arasındaki ‘sözde müslüman’ lara tercih edeceğim gruptur.

  not: müslümanım
 • doğru bir tanımdır ve normaldir. müslümanlık ve atatürkçülüğün bir arada olması eşyanın doğasına ters. diğer deyişle rasyonaliteyle kör imanın yanyana bulunması.

  türk milletinin geri kalmasının en önemli nedeni din ve ona endeksli arap geleneklerine olan bağlılığıdır. arap geleneği insanların merak duygusuna gem vurur. bu gelenek irrasyoneldir, dünya gerçeklerine taban tabana zıttır, hamasidir.

  araplar uzayı merak etmezler, çünkü kıyamet bu kubbenin üstüne gelecek. uzay ne ki? üç tarafı denizle çevrili arabın denizcilikteki başarısına bakın.

  türkler arap geleneğinden sıyrıldıktan sonra avrupa medeniyetiyle boy ölçüşecek seviyeye gelecektir.

  aksi durumda islam coğrafyasında ne oluyorsa burada da o olacak. cumhuriyet rejimi türk rasyonelitesinin cisimleşmiş halidir.

  ya araba teslim olucaz ya da cumhuriyetle kalkınıcaz.

  (edit: arap geleneğinden kastım yerleşik sünni-şii islam geleneğidir. harun reşit ve oğullarının hüküm sürdüğü "rasyonel mutezile dönemi" arapların cumhuriyetidir bir bakıma).