şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atatürkçülerin sık başvurduğu bir yalan vardır, kadınların ilk defa cumhuriyette meslek sahibi oldukları yönünde listeler hazırlayıp güya kadına verdikleri değeri anlatmaya çabalarlar. bu listeler ya külliyen yalan ya da bazı maddeleri basit ifadeyle komiktir. bunları sırasıyla ele almadan önce, devrin ve bugünün atatürkçü gazetesi cumhuriyet'te atatürkçü rejimin yayınlattığı kadın ve kadın hakları karşıtı küpürleri şuradan görebilirsiniz. aynı kaynakta kadın hakları aktivisti nezihe muhiddin'in nasıl engellendiğini ve bu yüzden kadınlara seçim hakkının bile dünyanın yarısından sonra verilebildiğini okuyabilirsiniz.

  http://www.5harfliler.com/nezihe-muhiddin/

  gelelim şu meşhur abarta abarta bitirilemeyen ilk kadın meslek mensupları listesine:

  ilk kadın tiyatro oyuncusu afife jale - 1919

  aaa ne kadar ilginç ne kadar tuhaf. sanırsın osmanlı'da 1000 yıldır tiyatro vardı da, kadınlara izin verilmiyordu tiyatro yapmaları için. bu topraklarda ilk tiyatronun açılışı 1860 zaten. bugünkü anlamda orta sınıf tiyatrosunun kuruluşu bile batıda 1750'ler. aman allahım ne büyük bir ilerleme, üstelik 1919 henüz türkiye cumhuriyeti'nin kurulmadığı, yani osmanlı'nın resmi olarak hüküm sürdüğü, başımızda vahdettin'in halen padişah olduğu yıllar.

  ilk kadın doktor safiye ali – 1920
  ilk kadın veteriner sabire aydemir - 1937

  ilk kadın doktor lafı ise bir yalan, ilk kadın müslüman hekim olarak benim kısa bir araştırma yaparak bulabildiğim isim eş-şifa bt abdullah el-kureyşî.
  hz. ömer devrinde (634-644) yaşayan bu kadın hem hekimlik hem de devletin müfettişlik görevlerinde bulunmuş.

  nuseybe bt ka'ab el-mazeneya 625 yılında savaş hemşiresi olarak görev yapan bir kadın müslümandı. yine ümmü sinan el-islamî ve ümmü mateve' el-eslemiye de peygamber döneminin savaş hemşirelerindendir. fakat çok yeni devirlere kadar veterinerlik diye ayrı bir disiplin kurulmadığından ve hayvanlara da tabipler baktığından böyle bir meslek grubunda kadın bulunmaması doğal. bu neden ilk erkek astronot 1000'li yıllarda yoktu demek kadar aptalca bir şey.

  ilk kadın hâkim suat berk - 1922
  ilk kadın avukat süreyya ağaoğlu – 1925

  hakim ve avukat sistemi batıdan cumhuriyet devriyle getirdiğimiz bir sistemdir, osmanlı'da böyle bir kurum yoktu, adalet sistemi kadılık kurumu üzerinden yürütülürdü. ve bu mahkemelerde kadın bürokratlar ve hukukçular da görev alırdı. bu yüzden bu da bir sistem değişikliği yüzünden gerçekleşen bir olaydır, burada sanki eskiden kadınlar hukukçu olamıyordu da cumhuriyet sayesinde olabildi algısı vermeye çalışıldığı kesin. hakim-avukat sistemine osmanlı'da geçilse ilk kadın hakim ve avukat'ı osmanlı'da da görecektik.

  bununla birlikte ilk hukuk alimi kadına bakarsak; hz. muhammed'in soyundan gelen fatıma bt sa'd el-hayr iyi bir hadisçi ve fıkıhçıdır. yine fatıma muhammed el-fihrî el-kureyş fas'ta 9. yüzyılda yaşamış büyük bir müslüman fıkıh (hukuk) alimidir ve tarihin eski üniversitelerinden birisi olan karaviyyin'i de bu kadın 859 yılında kurmuştur.

  ilk kadın heykeltraş sabiha bengütaş – 1930
  ilk kadın opera sanatçısı semiha berksoy - 1934

  her ikisi de islam sanatı değildir, mesela batılı ülkelerde de ilk kadın müzehhib, ilk kadın minyatürcü, ilk kadın hattat, ilk kadın ebruzen'i aradığınızda çok yeni tarihlere kadar bulamazsınız. bu batıda tezhib yapmak isteyen bir kadına engel olunduğu anlamına gelmez.

  bilinen mesela ilk kadın bestecilerimiz 1700-1800 yıllarda osmanlı'da ortaya çıkmıştır. üstelik daha önce de kadın bestecilerimiz vardı fakat büyük ihtimalle eserlerine imza atmıyorlardı genel bir adab üzerine. dilhayat kalfa ismini bildiğimiz ilk kadın bestekar. 1710-1780 yılları arasında yaşadı.

  dünya'nın ilk kadın savaş muhabiri ve ilk türk kadın fotoğrafçı semiha es – 1935

  bildiğimiz anlamda ilk taşınabilir fotoğraf makinelerinin (ki kullanımı çok zahmetlidir) üretilmesi 1890, televizyonun icadı 1923. yorum yapmıyorum her şey ortada yani.

  ilk kadın öğretmen refet angın – 1936
  ilk kadın profesör fazıla şevket giz - 1955

  bak en komiği de bu. bırak öğretmeni, 8. - 9. ve 10. yüzyıllarda yaşamış onlarca müslüman bilim kadını var (batıda o sırada kadınlar cadı diye yakılıyor ve insan ırkından sayılmıyorlar henüz), yukarıda bahsettiğim fatıma muhammed el-fihrî el-kureyş gibi bunların arasında üniversite kuranlar, kürsü kuranlar, eğitim verenler var. mesela kurtubalı lübna da bunlardan sadece birisi. http://www.pilliblog.com/…im-kadini-kurtubali-lubna

  ilk kadın arkeolog jale inan – 1943

  arkeoloji'nin bir disiplin olarak tanımlanma tarihi 20. yüzyılın başları. yuh artık, yani. bu kadar da olmaz be arkadaş.

  ilk kadın savaş pilotu sabiha gökçen – 1937
  ilk kadın jet pilotu leman altınçekiç – 1958

  ilk savaş uçağının icadı ve kullanılması 1911. ilk jet uçağı icadı ise 1935. allah allah ya niye osmanlı devrinde kadın pilot çıkmamış acaba. çok ilginç.

  ilk kadın emniyet müdürü feriha sanerk - 1953
  ilk kadın bakan prof dr türkân akyol – 1971
  ilk kadın büyükelçi filiz dinçmen – 1982

  fazlaca uzatmayacağım, ilk kadın müslüman hükümdar râziye begüm 1200'lerde hindistan'da hüküm sürdü. kuran'da geçen belkıs'ın hükümranlık tarihi ise çok daha eski malum. atatürkçülerin iddia ettiğinin aksine ise bütün sarayın yönetimi ve hatta siyasi kararların büyük çoğunluğunda haseki'lerin ve valide sultan'ların etkisi çok büyüktü. bu yüzden çoğu zaman devleti kadınların yönettiği yönünde eleştiriler yapılmıştır.

  osmanlı ve peygamber devrinde de, selçuklu'da da kadınların bürokrasi'de çok ciddi anlamda mevkileri ve pozisyonları vardı (atatürk devrinde olduğundan çok daha fazla). selçuklu devrinde faaliyet gösteren bâciyân-ı rûm bunlardan sadece bir tanesi.

  bir tane de ben önereyim atatürkçülere öyleyse, ilk kadın telefon kullanıcısı ya da ilk kadın bilgisayarcı filan da yazsınlar bu listeye, gülmekten ölürüz böylece.
 • ilk meslek konusunda konusana hic denk gelmeyen bir ataturkcu olarak yok olup gitmis bir imparatorlugun ardindan hala neyin kavgasini verdiginizi anlayamamaktayim. osmanli bir aile imparatorluguydu ve digerleri de onlarin kullariydi. bak sana "kul" diyorum. yani allah'a sirk kosan padisahlarin soylediklerini. kendilerini halife ilan eden, ama bununla da yetinmeyip kendilerine julius caesar hayranligi ile kayser-i rûm unvanini veren padisahlarin doneminden, oy kullanarak akp'yi hukumet secebildigin cumhuriyet rejimine gecmissin hala daha zirva pesindesiniz arkadas.

  hayir bir bitmediniz. nedir bu osmanli fanatizmi anlamak mumkun degil. birakin arkadas artik bu kiyaslamalari kavgalari. ortak bir noktada bir araya gelin ve osmanli degerlerini kultur mirasi olarak devam ettirin, ama o donemin kanunlari ile bugunu kiyaslamayi birakin. uyanin artik, yil 2018. bak, fatih'in mezari constantine xı ile ayni yerde. onun kadar acik goruslu olsaydiniz anlardim da simdi sen neyi tartisiyorsun?
 • kadin olmasa da surmeli gozlu ilk sirk maymunu bildirdi.
 • her boka "atatörkçölörin..." diye atlayan, ortalamanın altında zeka sahiplerini de düşünerek önlerine "türkiye'nin ilk..." sıfatının da eklenmesi zorunluluğunu gözler önüne sermiştir..
 • bize ne birader başka ulusların ilklerinden?

  adam arap asıllı, batı kökenli kadınları, türklerle karşılaştırıyor.
  osmanlı devleti ile cumhuriyet dönemini dişe diş, kora kor mukayese edersin anlarım da bu ne lan? güldüm.

  çayı azalt, furki.
 • osmanlı'nın hz. ömer zamanından beri var olduğunu sanan furkan'ın bir başka saçma başlığı.

  bir de diyor ki, tiyatronun ilk görülmesi 1750. ama bakıyorsun şekspir 1564 - 1616 yıllarında yaşamış, o nasıl olacak abisi? hayır mesele tiyatro değil, illa ki batılı bir sanat dalını almak şart değil, sende de orta oyunu vardı, meddahlar vardı. aklın alıyor mu senin bir kadın köy köy gezip hikaye anlatacak? var mı senin tarihinde böyle bir şey.

  ayrıca madem kadının osmanlı öncesi toplumlardaki yerinden örnek vereceksin, niye hindistan'dan 1200'lerden falan örnek veriyorsun ki? "tarihteki türk kadın liderler" veya "tarihteki türk kadın kahramanlar" diye arat, bak görürsün, milattan önce 600 senesine bile referans var.

  ayrıca, her toplumda her zaman kadın şifacılar olmuştur. ancak bunların neredeyse hiçbiri bilgilerini belirli bir disiplin içinde öğrenip, devletin yetkinliğini tanıdığı bir statü dahilinde görev yapmamıştır. bu kadınların kimileri gerçekten de şifa verecek bilgilere sahiptir, ama işlevleri her zaman yerel kalmış, ancak bulundukları yerdeki birkaç köyde bilinmişlerdir. hadi o zamanın imkanlarıyla daha fazla bilinmelerine imkan yoktu diyelim, devlet de bunların varlığını zerre umursamamıştır.

  ve de, osmanlı'nın kadına layık gördüğü tek kariyerin harem cariyeliği olduğu saçma sapan polemiklerle saklanamayacak kadar açık bir gerçekken, sen neyin polemiğini yapıyorsun ki burada?

  edit: trolün yazdığı her saçmalığa cevap vermeyeyim diyorum ama içimde kalmasın: adam kadınların seçme ve seçilme hakkına bile laf edecek kadar mantıktan yoksun. adam gelmiş, türkiye'nin kadınlara verdiği seçme ve seçilme hakkını beğenmiyor. he, osmanlı'da serbestti çünkü.
 • lordu eddard stark tarafından ne kadar doğru olduğu tekrar tekrar kanıtlanmıştır. eğer dikkatlice okunursa ingiliz işgali altında ancak bu topraklarda kadının toplumda bir yer edinebildiği görülmektedir. sadece tarihlere bakın yeter. eğlence sektöründe ingiliz ve fransız askerlerini memnun etmek için ellerinden geleni ardına koymayan bir yönetim anlayışımız vardı çok şükür!

  işgal yıllarından önce bu konuda istisna harici bir örnek var mı? hangisi süreklilik arz ediyor? hangileri anadolu toprağından çıkan insanlar? saray dışındakilere ne kadar fırsat sunuluyor? onların cevabı burada yok. olamaz da zaten.
 • atatürkçüler: ilk türk kadın doktor safiye ali'dir.
  furki: yanlış ebu el yaya ye coco jambo var
  taş tablete yazılmış deve sidiği reçeteler de mi yalan?
 • kesinlikle bazı yalanlar var. yalnız işin iki ilginç tarafından, iki tarafın da yalan söylemesinden bahsedicem.
  birincisi, atatürk'ün kendisinin bile bu atatürkçüler gibi "bizden önce buralar hep dutluklu, her şeyi biz yoktan varettik" gibi bir tavrının olmaması. yani kraldan çok kralcılık var. e bu da biliyorsunuz türklerin klasik kanseri.
  ikincisi, osmanlı'nın tanzimat dönemi atılımları günümüz osmanlıcılarının kesinlikle karşı oldukları kadar modern değişiklikler. osmanlı iyi kötü batılılaşmaya çalışıyordu, yoksa batı karşısında tarihe karışacağını görmüştü. atatürkçüler, ittihatçılar, jön türkler fln fln bunlar uzaydan düşmemişti, hepsi tanzimat döneminin meyveleriydi. biliyorsunuz günümüz osmanlı torunları ise araplaşmaya ve 1400 yıl geri gitmeye çalışıyor, günümüze adapte olmak yerine radikalizme ilerliyorlar. yani bunların beğenmedikleri atatürkçüler aslında osmanlı'ya kendilerinden daha yakın ve sadık. atatrüklerin de bunu kabul etmemesi işi iyice ironik yapıyor.

  neyse, bakın kadınlar için osmanlı'da inas darü'lfünunu var, şükufezar var, terakki i muhadderat var, türk kadınları biçki yurdu var, var da var. 1800'lerin sonu ve 1900'lerin başında batıda dahi feminizmin yeni olduğunu düşününce gayet iyi.
 • "internet akp döneminde her eve girdi" diye ahmakça propaganda yapan gerici provokatörün, cumhuriyet döneminde yaşanan gelişmeleri "sayılmaz sayılmaz" diye zırlayarak mızıklamasıdır.

  zaten bahsettiği hiçbir konuda yalanlama da getirememiş. mesela:
  ilk kadın operacı: sayılmaz, batıldır, islam sanatı değildir.
  ilk jet pilotu: saymam saymam, osmanlı'da jet yoktu. (ulan ibiş, jet yok da buharlı gemi de mi yok? osmanlı kadını köle gibi ikinci sınıf gören, hiçbir konumda kadınlara görev vermemiş çağdışı bir ülkeydi. zaten yıkıldı gitti)

  herif demokratik ve laik bir ülkede yaşadığı için resmen acı çekiyor.