şükela:  tümü | bugün
  • çelik erişçi ile ilhan selçuk arasındaki fark gibidir.
  • ercan saatçi ile toktamış ateş arasındaki fark da bu duruma bir örnek olarak gösterilebilir.
  • tabii kemalizm her zaman atatürkçülüğü kapsar, ama atatürkçülük illa ki kemalizm'i kapsayacak diye bir kural yoktur.
  • mesela deniz baykal da kenan evren de sorulduğu zaman atatürkçüdür. hatta kemalisttir. bu durum kimilerine tuhaf gelebilir. ancak bunda bir tuhaflık yoktur. totaliter ideolojiler herkesi böyle kapsar, herkes de bu ideoloji içinde olma zorunluluğu hisseder.
  • bereketli bir konudur. başka bağlantılar da kurulabilir. mesela kemal derviş de çevik bir de atatürkçüdür muhtemelen, sorulursa. ama derviş atatürkçü, çevik bir kemalisttir diyebiliriz.
  • şimdi bir de attila ilhan ile altemur kılıç'ı masaya yatıralım. ikisi de atatürkçü. üstelik altemur kılıç kılıç ali'nin oğlu. o derece yani. ama bakıyoruz, garip bir durum var. ikisi de tamamen zıt noktalarda gibi görünüyor. oysa yok. çünkü atatürkçülük bu iki görüşteki insanı da kapsayabiliyor.
  • evet. gelelim yekta güngör özden ile sami selçuk'a. kimilerine göre ilki, kimilerine göre de ikincisi gerçek bir kemalist. bu tartışılabilir belki ama ikisinin de atatürkçü olduğu kesin. ikirciklenmeyin a dostlar. hem atatürkçülük, hem kemalizm totaliter bir ideolojinin farklı varyantlarıdır. ama önce şunu ayıralım. bu toplum atatürk'ü sever. bunu devlet böyle istediği için yapmaz. gerçekten sever. ama kemalizm'i aslında sevmez. 1930'ları özleyen yok mudur? vardır. ama bu ideoloji yaşadığımız hayata uymayan bir değerler manzumesidir. dolayısıyla siyasi bir parti olarak ete kemige büründüğünde oy filan alamaz. (bkz: mümtaz soysal) ancak öte yandan devlet, kendi varlığını kemalist bürokratlarla idame ettireceği saplantısıyla yaşar. o yüzden ne yargıtay'da ne de anayasa mahkemesi'nde (tıpkı ordu gibi) çizgi değişir. özetle şudur: devlet totaliterdir ama halk sikine göre yaşamaktadır. tüm bu maceradan insanların atatürk'e insan olarak duyduğu sevgi baki kalmıştır. kalan kısmı için (bkz: 3 kasım 2002 erken genel seçim sonuçları)
  • eskilerin anlattığına göre (1970'ler) polisin (bkz: fruko) "kemalist misin, atatürkçü mü?" sorusuna "atatürkçüyüm" diyenlerin "hadi uzaklaş burdan" cevabını duymasına; "kemalistim" diyenin gözaltına alınmasına sebebiyet veren farklarmış bunlar.. insan ne diyeceğini bilemiyor..
  • bir de soyle bir ayrim vardir; ataturk'un tum yaptiklarinin kurtuluş savaşı ve oncesi bölümünü benimseyen ve destekleyen, fakat ondan sonra gelen batılılaşma atılımlarını reddedenler genelde "mustafa kemal" ismini kullanırken, cagdaslasma, yeni bir duzen kurma ve batı* ile bütünleşmeye önem verenler "ataturk" adını benimsiyorlar. bence bunlar kesinlikle ayrilmamasi gereken ve ancak birlikte dusunuldugunde esas bizim, turk milleti'nin istedigi ve ihtiyac duydugu unsurlari ortaya koyan dusuncelerdir. o yuzdendir ki bizim soyle soylememiz gerekiyor: "mustafa kemal ataturk"