şükela:  tümü | bugün
  • varlığımızın en mukaddes temeli olan, türk istiklal ve cumhuriyeti'nin ebedi bekçisi olamadık. bu karar, sarsılmış irademizin değişen ifadesidir.

    istikbalde öngördüğün mevcut kuvvet bizi yolumuzdan bir şekilde döndürmüştür...bizler bütün hızımızı senden, milli tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez iman ateşinden aldık ama senin kurduğun kuvvetli temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her hamle şuurlu olamadı. en kıymetli emanetin olan türk istiklal ve cumhuriyeti, mevcudiyetimiz esası olarak eğilen başların, bükülen kolların, yenilen türk evlatlarının elinde ilelebet yaşayamadı ve nesillerden nesillere devredilemedi. bu mukaddes emanete yönelen dahili ve harici bütün tecavüzler, iman dolu göğsümüze çarptı ve göğsümüzü parçaladı. istiklal ve cumhuriyetimize kast eden düşmanlar, en modern silahlarla mücehhez olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırdılar. milli şuurumuzun ve yenilmez olduğu düşünülen türk gücünün her zerresini sarstılar. istiklal ve cumhuriyetimize kast edenler karşılarında bulunan türk tarihinin yılmaz evlatlarını, cumhuriyet inkılaplarının feyizli ve imanlı gençliğini yok ettiler.

    ey en büyük türk! istiklal ve cumhuriyetimizi korumak mecburiyetinde kaldık ama içinde bulunduğumuz ahval ve şeraitte kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alamadık; bütün engelleri aşıp, her güçlüğü yenme azmini gösteremedik. seni yanılttığımız için bizler kendimizi asla affetmeyeceğiz.