şükela:  tümü | bugün
  • kendisini kimin var ettiğini bilen, içinde yaşadığı hasta ülkenin kim tarafından iyilestirilip bugünkü yaşanılır bir demokrasi haline getirildiğinin farkında olan, halen daha ezan sesi dincilerin her firsatta hakaret ettikleri kişinin sayesinde anadolu coğrafyasında yankilaniyorsa ve de beyin ile yüreğin hür olmasına vesile olan cumhuriyet içinde bugün yaşıyor isek, tüm bunları bizlere armağan edenin kim olduğunu bilen insanların hep bir ağızdan dile getirecekleri tepki olup, ulu öndere teşekkür etmek yerine hakaret etmeyi tercih eden ve bu durumu, siyasi koşulların imkan vermesi nedeniyle serbest bir hoyratlikla yapılması karşısında yüreğinde büyük bir acı ile izleyen atatürk sevdalısı her insanın en samimi duyguları eşliğinde dillendirdiği veryansindir.
  • (bkz: kendisini kimin var ettiğini bilen)

(bkz: kemalizm dini)

toplumun marjinallerden oluştuğunu hatırlattı bana başlık. herkes sevdiği kişiyi ilahlaştırmış durumda. şu sözlerin adı malum kişiyi putlaştıranların sözlerinden farkı yok.
  • atatürk'ü seven saygı duyan bir kişi olarak herkes atatürk'ü sevmek zorunda değil türlü eleştirler yapabilir bunda bir beis görmüyorum. şu bir gerçek atatürk'e en çok zarar verenler atatürk'e tapar gibi sevenlerdir her köşe başına atatürk ismi verir büstü, resmi koymak kimlerin aklına gelmişse o adamlardan nefret ediyorum bu durum insanların atatürk algısını zamanla bozmuş ve atatürk sevmeyen nesiller oluşmasına destek olmuştur.
  • hangi mekan popüler olduysa gitmek içimden hiç gelmedi.
    hangi kitap çok satanlar listesine girdi ise asla alıp okumadım.
    hangi film gişe rekorları kırdı ise izlemedim ya da zamanı geçince izledim.
    "ay bak mutlaka denemelisin" denilen hiçbir yöresel yemeğe merak duymadım.

bir şey çok fazla göze sokulunca tamamen ters etki yaratıyor bende. yapasım gelmiyor. itiyor çok fena.

atatürk'ten nefret etmedim, etmek için de hiçbir nedenim yok ve edersem de nankörlük olur. araplara bakınca da "iyi ki ülkeyi böyle kafalardan kurtarmış da medeni bir şekle getirmiş" diyor ve takdir ediyorum her zaman. benim atatürk'üm ile başkalarının atatürk'ü çok farklı.

ancak, yatıp kalkıp "atatürk" dedirtilmesini hiçbir zaman da sevemedim ve hep uzak kaldım. eleştirilmesi gerekiyorsa da eleştirilebilmesi gerektiğini savundum. rte'den nefret edip atatürk'e tapmakla, rte'yi başüstüne koyup atatürk'ten nefret etmek arasında hiçbir fark yok. ikisi de lidercilik, ikisi de biat benim için. hiçkimseyi ilahlaştıramam.

atatürk'ün ilericiliği, aydınlığıdır örnek alınması gereken. ha ama âdeta tapınıp benden de tapınmamı bekliyorsanız kusura bakmayın o işte hiç yokum.

atatürk posteri uzatıp da yardım isteyenlerle bugün kur'an uzatıp yardım isteyenler arasında da hiçbir fark yok benim için. biri gitti diğeri geldi.

kurtuluşumuzu başkalarında aradığımız sürece, insanlık olarak hiçbir zaman belimiz doğrulmayacaktır.