şükela:  tümü | bugün
  • hakaret edenin kim olduğuna göre değişen harekettir. yabancı ülke vatandaşıysa bu hakareti gerçekleştiren çekememezliktir, belki de bir nevi kıskançlıktır. ama gel gör ki bunu yapan türkiye cumhuriyeti vatandaşıysa bu bir vefasızlıktır. sen rahat uyu diye geceleri uykusuz geçiren bu adama hiç yoksa vefa borcun vardır. "uyusaydı ben mi uyanık kal kurtar beni dedim" diye düşünen varsa da türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını hak etmiyor demektir. ilk katagoride devam etsinler hayatlarına da huzurumuzu kaçırmasınlar.
  • suç olmasına rağmen birçok türkiye vatandaşının aşikar şekilde yapıp, ne yazık ki ceza almadığı eylemdir.
  • hz.muhammed'e hakaret etmek serbestken, atatürk'e hakaret etmek yasaktır.

çok özgür bir ülke diyoduk. ne oldu ona?

ah pardon. en azından belli bir kesim özgür. evet.
  • anlaşılmaz şekilde kimilerine göre özgürlüktür.
  • gayet analşılabilir bir şekilde özgürlüktür. yöneticilerine küfür edilemeyen devlet olmaz olsun.
  • hz. muhammed'e hakaret etmek'nin evrensel hukuk kurallarında varolan hakaret tanımında olmayan belli durumları da içerdiği (resmini çizmek) düşünüldüğünde... atatürk'ün bir sinema filminde canlandırılmasıyla hakaret suçlamasında bulunulmadığı düşünülürse... hz. muhammed'e hakaret etmekten daha zor olan eylemdir.
  • huops, otur şöyle bi, soluklan yiyenim.

ciğerlerin şişmiş senin.

beynin labirentten çıkma yolunu hala arıyor, bu belli.

ayakların uyuşmuş ve idrak yolları enfeksiyonun dayanılmaz hale gelmiş senin.

birisinin kutsalına hakaret etmek, kendi kutsalını savunmasız bırakmana neden olabilir. senin kutsalına hakaret edildiği zaman dönüp sen de saymaya başlarsan, ondan ne farkın kalacak? haklı olmak önemli değil ki, haklı kalmak önemli.

yani, gel biz ismin kendisinde değil de eylemin üzerine yoğunlaşalım. kime yöneltildiği önemli olmasın, hakaret etmenin değersizliği üzerine konuşalım.

kimdir bu hakaret eden? köşeye sıkışmıştır. kendi yaşam biçiminin sınırlarını genişletmek ister, bu isteğinin karşısında engeller görmeye başlayınca, sinirlenir, dengesizleşir ve kendi olmaktan daha da uzaklaşır.

ha bu arada;

(bkz: başınıza atatürk kadar taş düşsün)
  • sağa sola hakaret etmenin özgürlük olduğunu zanneden andavalların varlığını gösteren edim.
  • kimi hurafecilerce şöyle savunulur:

- atatürk'e hakaret edemiyoruz :((( atatürk'e hakaret edemiyoruz :((( koruma kanunu var :((( özgür değiliz baskı altındayız :(((