şükela:  tümü | bugün soru sor
  • iranlı keman virtüözü farid farjad türkiye için yaptığı güzel tespit.

farid bey şöyle demiş;

--- spoiler ---

o çok büyük bir adam. atatürk, sizin ülkeniz için en büyük şans. türkiye ve iran arasında önemli tarihsel bağlar var. umarım bir gün biz de atatürk gibi bir lidere sahip oluruz. türkiye’ye geldiğimde bir şeyden çok etkilendim: her yerde atatürk’ün resmi ve heykelleri var. bu gerçekten çok güzel bir şey. o insana çok büyük bir saygı duyuyorum. türk insanına, türk milletine, geleceğe dair yaptığı şeylerle… gerçekten bu konuda çok şanslısınız. ümit ediyorum ki o resimler, o heykeller hep kalır. umarım bundan sonra her şey türkiye için daha da güzel olur.

https://odatv.com/…in-en-buyuk-sans-3012171200.html

--- spoiler ---
  • güzel müzik yapan güzel bir adamdan güzel bir tespit.

hoş birazdan damlar '' farid farjad kim bana '' diyecek tipler. olsun belki bu sayede öğrenirler.
  • gerçekten çok şanslıyız, farid haklı.

onun sayesinde cumhuriyet adında ama fiilen krallık olan bir rejimin nasıl bir şey olduğunu öğrendik.

onun sayesinde neler öğrenmedik ki? onun sayesinde muhalif partileri kapatmayı öğrendik. onun sayesinde baskı rejimini öğrendik. onun sayesinde en iyi asimilasyon nasıl yapılır, tarih baştan nasıl yazılır, geçmiş nasıl unutturulur, bir emirle başbakan görevden alınıp başkası nasıl getirilir öğrendik. onun sayesinde nezihe muhiddin gibi kadın hakları savunucularına itibar etmememiz gerektiğini öğrendik. onun sayesinde istiklal marşı şairimizi, akif ersoy’u ülkeden kaçırmayı öğrendik. çerkez ethem gibi yunanların korkulu rüyası adamların nasıl sürüleceğini öğrendik. istiklal mahkemelerinde nasıl adil yargılama yapılır öğrendik. idam cezası verilip mahkum asılıp savunmasının sonra alınmasına diye kararların çıktığı bir ülkeyi öğrendik.

çok şey borçluyuz atatürk’e. var olsun, sağolsun.
  • ne yazık ki emanetine sahip çıkamadık.
  • çok güzel tespit! elin farslı'sı herşeyin farkında, ama gel de bizdeki bazı andavallara anlat anlatabilirsen!...
  • ne yazık ki, bu milletin henüz farkında olamadığı bir gerçek. iranlı bir sanatçı tarafından dile getirilmiş.
  • şeriatla veya din baskısıyla yönetilen islam ülkelerindeki laik bireyler elbette ki atatürk'e saygı/sempati ile bakacaklardır. tıpkı zulüm gören ve iç çürümeye son verecek bir lidere ihtiyacı olan islam ülkelerinde yaşayanların erdoğan'a baktığı gibi. övgülerden dolayı teşekkür edilmesi gereken tespit.
  • mustafa kemal atatürk ve kemalist devrimler castro'sundan leyla halid'ine, elon musk'ına kadar dünyaya damga vurmuş ve vuracak herkes tarafından takdir edildiği için beni şaşırtmayan açıklamadır.

kemalist modernleşmenin düşmanları dinciler ile etnik faşistlerin gözleri yaşlı şu an. mendil uzatınız lütfen.
  • muhteşem tespit.