şükela:  tümü | bugün
 • bana kalsa mustafa kemal saygı duymama hakkı diye açardım başlığı ama atatürk'ü sevmeme hakkı başlığıyla bir örnek olsun diye böyle açtım. bu konunun tartışılması gerektiğini de yine aynı başlıkta sevmeyebilirsiniz ama sike sike saygı duyacaksınız lan amuğa koduklarım biçiminde insanlara sevmeme özgürlüğünü bahşeden anlayışlı arkadaşların varlığı nedeniyle düşündüm.

  inanmayabilirsiniz ama saygı duymak zorundasınız,
  sevmediğini kendine saklamalasın,
  vıdı vıdı vıdı...

  tarihte çok fazla, hatta neredeyse her şey, zamanla aktüel kültürden kayıp gitti. inandığın, sevdiğin, saydığın nanenin zamandan bağımsız, evrensel olduğunu sanma gafleti hep varoldu ama.
 • elin avustralyalısı,yeni zellandalısı binlerce kilometre öteden yıllar sonra bile gelip saygı duyuyorsa bu topraklarda yaşayan her bir vatandaşın sahip olmadığı haktır.
 • ancak nankörlerin yapacağı iştir. eğer bu topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak bunu en başta kendisine borçluyuz. tabii ki atatürk'ü ilahlaştırmayalım, doğrularını ve yanlışlarını tartışalım ama bunu atatürk'e hakaret ederek yapmayalım. atatürk bu ülkenin ortak değerlerinden biridir. bunu bilerek hareket edelim ve kendisine saygı duyalım.
 • kendi varlığına saygı duymayan bir çomar olmanızı gerektirir. çünkü bu ülkenin kurucusu, bugün bu topraklarda doğup yaşamımızı sağlayan mustafa kemal atatürk'tür.

  bu doğrultuda kendisine bile saygısı olmayan insanlara diyecek tek kelime bile bulunmuyor. denyolar sizi.

  olmasaydı olmazdık.
 • (bkz: köpek)

  köpek (canis lupus familiaris); köpekgiller (canidae) familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla ırkı olan, etçil, memeli bir hayvan. boz kurdun (c. lupus) alt türlerinden biri olan köpek, tilki ve çakallarla da akrabadır. kedilerle birlikte dünyanın en geniş coğrafyaya yayılan ve en çok beslenen iki evcil hayvanından biridir. 2001 yılı tahminlerine göre dünyada 400 milyondan fazla köpek vardır.[1]

  köpekler 12 bin yıldan daha uzun bir süreden beri insanoğlunun av partneri, koruyucusu ve arkadaşı olagelmiştir. değişik ihtiyaçlara göre farklı köpek türlerinin evrimleşmesinde insanoğlunun önemli rolü olmuştur. ilk köpekler keskin görme ve koku duyusuna sahip avcı köpekleriydi. insanlar, ilk tanışmalarından bu yana köpeklerin çeşitli yararlı özelliklerini genetik mühendisliğin en ilkel formlarıyla ön plana çıkartmış ve farklı köpek türlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. örneğin 7-9 bin yıl önce çiftlik hayvanları evcilleştirildiğinde köpekler çobanlık da yapmaya başladı ve bu yönde yapay seçilime uğradı.

  köpeklerin işlevleri ve algılanışları toplumdan topluma fark eder. antik mısır'da köpekler kutsal sayılırdı. günümüzde birçok ülkede bekçi, bazı ülkelerde yük hayvanı ve hatta yiyecek olarak kullanılır.[2] batılı ülkelerde köpekler genellikle ev arkadaşı ve refakatçi olarak beslenir ve bu ülkelerde köpeklere yönelik ürün ve hizmetler milyarlarca liralık bir endüstri haline gelmiştir. bunların yanı sıra köpekler engellilere yardım, arama-kurtarma ya da polis köpeği gibi daha sofistike görevlerde kullanılmak üzere de eğitilebilir.
 • rte'ye saygı duymama hakkı ne kadar mevcutsa o kadar mevcuttur. tartışacaksak türkiye toplumlarındaki lider kültünden başlamak lazım.