şükela:  tümü | bugün
 • sevmekten öte saygı duymak gerektiğini idrak edemeyip yaşadığı coğrafyayı bağımsızlaştıran ve bunu türlü zorluklar içerisinde hatta canından olma pahasına gerçekleştiren mustafa kemal atatürk e hayasızca dil uzatma yanlışına düşen insanların ısrarla gerçekleştirdikleri ve ne hikmetse gerçekleştirmeye devam ettikleri tasvip edilemez söylem ve davranışların genel manadaki büründüğü haldir.

  dikkat ederseniz sevmekten söz edilmiyor burada. sevmek ayrı bir şeydir. zorla olmaz, olanı da kalıcı olmaz ve yalandır. içten gelmelidir, kendiliğinden olmalıdır ve istenilmelidir.

  ya saygı ? işte bu sevmekten farklıdır ve bir anlamda borç gibi bir şeydir. sizin için canını dişine takmış ve siz rahat edesiniz diye türlü zorluklara göğüs gelip sizin mutlu mesut ve de rahat bir yaşam sürmenizi sağlayacak olanakları var etmiş insana veya insanlara gösterilmesi gereken bir vefa örneğidir, saygı.

  işte mustafa kemal atatürk bu insanların en başında gelmektedir. ona saygı göstermek gerekir. bu, şu an yaşadığımız ülkede yaşıyor olduğumuz için yapmamız gereken teşekkürün ta kendisidir. karşı çıkacaklar olsa da bir kere daha hatırlatmakta fayda vardır.

  kim ne derse desin o olmasaydı, düşünceleri olmasaydı, öngörüsü olmasaydı ve de bir hedefi olmasaydı bugün ne türkiye cumhuriyeti olurdu ne de özgür bir türkiye halkı. varlığımızı sadece ve sadece ona borçluyuzdur, bir başka şeye değil.

  bu açıdan atatürk e sevgi demiyorum ama saygı göstermemek terbiyesizliktir. bunu yapanlar terbiyesizdir. nasıl terbiye edilirler bilmem ama içlerine düştükleri ayıptan bir an önce kurtulmalı ve o ayıbı düzeltmelidirler, bu kişiler.