şükela:  tümü | bugün
  • ekşi'deki muhalif çomarlara göre serbest olması gereken şey. mi acaba?

not: aynı zamanda atatürk portleriyle çeşitli hayvan resimleri falan da çizmek suretiyle başlığı da "atatürk'ler alemi" olacak ve bu karikatür bir mezuniyet töreninde birileri tarafından taşınacak ve hatta bok çukuru onlarca karikatür dergisinin birinde yayınlanacak.

ben atatürk'çü biri değilim, hatta kendisini hazzetmem de. ama benim için bile böyle bir senaryo mide bulandırıcı oldu. yasayı, kuralı falan geçtim, yapmazdım yani böyle birşey. seviyesiz, gereksiz, aptalca olurdu.
  • paşalarını, siyasetçilerini, din adamlarını ve hatta peygamberlerini "mizah konusu" yapabilen toplumlar uygar toplumlardır.

bizde ne atatürk'ün ne hazreti muhammed'in karikatürünü çizemezsiniz.

not: çizilsin demiyorum. saptama yapıyorum!

edit: kemalist arkadaşlar başlığa hücum etmiş. atatürk kendisini eleştiren sanatçılara serbestlik tanımış. bu yalandır, yanlıştır. neden?

çünkü...

her ne kadar atatürkçü olsalar da, aynı zamanda sosyalist oldukları için, nazım hikmet ve kemal tahir atatürk döneminde mahkum edilmiştir. sabahattin ali ki, kuyucaklı yusuf romanındaki sarhoş, çıkarcı, mavi gözlü rumelili kaymakam atatürk'ün kendisinden başkasını simgelemez, yine mustafa kemal'in sağlığında defalarca yargılanmıştır. itilafçı refik halit sürgüne gönderilmiştir. devrimlere muhalif islamcı milli şair mehmet akif gönüllü olarak ülkeyi terk etmiştir.

resmi ideolojiye, resmi görüşe biat etmeyen bütün sanatçılara bir şekilde bedelini ödetmiştir tek parti diktatörlüğü. yakup kadri, memduh şevket, reşat nuri gibi yazarları ise elçilik, vekillik gibi vazifelerle ödüllendirmiş, satın almıştır!
  • eğer koruma kanunu yoksa sevgili gerzek comar, koyu kemalist olarak cevap veriyorum benim acimdan hicbir sakincasi yok. yalniz sana uc odev veriyorum, simdi siktir git bunlari arastir;

1) koruma kanunu kim cikarmis
    2) bu rte alemi konusu nereden cikmis bir bak bakalim? sakin rte’yi yumaga dolanmis bir kedi diye cizen musa kart’i hapse attiklari icin penguen tepki olarak bunu cizmis olmasin, seni gerizekali comar.
    3) 2017 yilinda cumhurbaskanina hakaretten kac dava acilmis? sanki en ufak elestiriye tahammulu var da buna kizmis gibi ne lan bu artislikler

bir insan yumaga dolanmis kedi olarak karikaturu cizildi niye dava acar hadi actin bunu savunan mallar nereden cikti
  • "atatürk olsaydı pamuklara sarardı" falan onları bir geç. kararını sorgulayanı astığına göre buna ne yapardı sen düşün.

aptallığın kendini belli ettiği nokta tam olarak burası.

olayı düşünce, ifade, eylem, vs. özgürlüğü olarak tanımlarsan eylemin kendisini özneden bağımsız olarak olumlamış olursun. sonra burada olduğu gibi biri gelir ve zayıf, tribüne oynayan argümanını alaşağı eder.

halbuki ne yapacaktın, "tayyip'ten nefret ediyorum o yüzden ona her şey müstahak" diyecektin. öyle düşünce/ifade özgürlüğü çok umrundaymış gibi davranmayacaktın.

ikisini birden eleştir ya da ikisini birden hoş gör. ikisine farklı muamele yaptığında da muhakeme züğürdü bir omurgasız, faşist, fanatik, vs. olacaksın ve bunu kabul edeceksin. her türlü hakareti meşru görürsen tutarsız olmazsın ama senin hayatında aşağılanmayı hak etmeyen bir değer yok diye atasını, peygamberini, vs. sahiplenen kişileri yok sayan bencil biri olursun.

"ama batıda her şeye küfrediyorlar, inanılmaz uygarlar, şurama da batı, biraz da burama" deyip beynini yemeden önce de düşün. batının el üstünde tutulmayı hak eden, korumak istediği bir değerinin olmamasından bize ne. adamlar için sanat ve bilim dahil kutsiyet atfettikleri her enstruman eğer kapitalizme ve emperyal izleklerine hizmet ediyorsa değerli oldu. o yüzden de "batılı değerler" dediğiniz şeyler otuz kırk yılda bir değişiyor.

burada da anlaşılması en zor mesele bizdeki self-oryantalist batıcı gevşeklerin bu değişimlere batılılardan daha kolay adapte olması. bunlar amentülerinde geçen ifadeleri (nefret söylemi, cinsiyetçilik, multikültürel, vs) papağan gibi tekrarlarken batıda en azından bunların kullanım alanlarını sorgulayanlar var.

sonuç olarak yıllardır en büyük çabayı "hakaret etme özgürlüğü"nü savunurken gösterdiniz. hakaret etme arzunuzu dizginleyemediniz. bunun nedenini sorgulayan azınlık için hala umut var.
  • yanlış karşılaştırma, bugün ki durum ve liderlerin vereceği tepkileri tahmin edersek , böyle bir karikatürün öznesi k. kılıçdaroğlu ya da m. ınce olsaydı ne olurdu diye sormak lazım ikisi de ilgilenmezdi bile
  • tamam, odtu'lu genclerin yaptiklari sucsa cezalarini ceksinler. peki adi her turlu yolsuzluga karismis, ulkedeki pek cok devlet kurumunu satmis, ormanlarini talan etmis, ogluna gemicikler almis, damadini bakan yapmis, ayakkabi kutularina kadar her yerini parayla doldurmus, universite diplomasi olmayan bir insanin nasil cumhurbaskani oldugunu neden hic sorgulamiyoruz? bu kisi yaptiklari nedeniyle neden yargilanmiyor?

ek olarak, tayyipler alemi dusunce ozgurlugune yapilan bir mudahale sonucunda tepki olarak ortaya cikmisken ataturkler alemi icin aciklamaniz nedir?

(bkz: tayyip erdoğan kafalı kedi)
    (bkz: tayyipler alemi)
    (bkz: tayyip erdoğan'ın penguen'e tazminat davası açması)
  • kemalistler mustafa kemal'e, ak partili fanatikler erdoğan'a taparlar.
    iki güruh da, aynı b.kun lacivertidir. ne farkınız var ki birbirinizden?

1950'ye kadar olan chp'nin tek parti devrinde, valiler aynı zamanda il başkanıydı. günümüzde nasıl?
    devlet kadrolarına ve bürokrasi'ye halk partisi muhalifleri alınmıyordu. günümüzde nasıl?
    tek adam idaresi vardı ve ülkeyi bir tek kişi yönetiyordu. günümüzde nasıl?
    herkes bu tek lidere dalkavukluk yapıyor ve lideri eleştirenlerle ona muhalif olanlar hapse atılıyordu. günümüzde nasıl?
    ihaleler sadece fırkanın adamlarına veriliyor ve bütün matbuat iktidar lehine haberler yapıyordu. günümüzde nasıl?
    fırka üyeleri, liderlerinin bütün dünyaya karşı durarak ülkesini savunduğunu iddia ediyorlardı. günümüzde nasıl?
    ülke, tek lideri benimseyenler ve muhalifler olarak ikiye bölünmüştü. günümüzde nasıl?
    yasama-yürütme-yargı tek lidere bağlıydı. onun rızası ve onayı olmadan işler yürümüyordu. günümüzde nasıl?
    tek lider, kendisini beğenmeyen ve reddedenleri, iktidardan gitmesini isteyenleri hainlikle suçluyordu. günümüzde nasıl?

daha da açayım.

kemalist: sen atamızı nasıl eleştirirsin vatan haini!
    erdoğanist: sen reisi nasıl eleştirirsin terörist!

kemalist: "her zaman ırkıma büyük baş atam! tanrılaş gözümde tanrılaş atam!"
    erdoğanist: "erdoğan'a dokunmak bile bence ibadettir!"

kemalist: haklısın ama, o zaman şartlar onu gerektiriyordu.
    erdoğanist: haklısın ama başka türlü de olmuyor. baksana bütün dünya aleyhimizde.

kemalist: demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan!
    erdoğanist: o kadar köprü-yol yaptık nankör!

kemalist: biz osmanlıdan bir yığın borç ve enkaz devraldık! ülke ne haldeydi!
    erdoğanist: 2002'den öncesini unuttunuz mu bre gafiller!

kemalist: köy enstitüleri gerekliydi. orada ilerici ve aydın gençler yetişiyordu. gençliği yetiştirmek, devletin görevidir!
    erdoğanist: öğrencisi olmasa bile imam-hatip lisesi açmaya devam edeceğiz. dindar/kindar nesil yetiştirmek vazifemizdir!

kemalist: fabrika-sanayi tamam da, orkestra ve tango da lazım.
    erdoğanist: işsizlik tamam da, millet kahvehanesi de lazım.

kemalist: doğru, o kadar parayı heykel dikmeye harcadık. ama çağdaşlaşmak için o da gerekliydi.
    erdoğanist: evet, saray biraz şaşaalı oldu. ama itibarda tasarruf olmaz.

velhasıl aziz kardeşim. ne yazık ki, sadece sembolleriniz farklı.
    lakin ruhlarınız aynı.

kızmayın ama ruh ikizisiniz.

şimdi kaldığınız yerden birbirinize sövmeye devam edebilirsiniz...
  • atatürk, kendisi hakkında böyle pankart açan gençleri tutuklayan hakimin yüzüne tükürürdü.

yeni türkiye'de terfi alır.
  • başlığı açanı engelledik inşallah, maşallah.
  • recep tayyip erdoğan hakkında çok önceden çizilip hakkında açılan hakaret davası bir mahkeme tarafından düşürülmüş bir karikatürü taşıdığı için öğrenciler göz altına alınıp tutuklanıyorlarsa, atatürk hakkında bunun lafını dahi edenin doğrudan tutuklanıp hapis cezasına çarptırılması gerekir.

zira recep tayyip erdoğan, mustafa kemal atatürk'ün önderliğinde kurulmuş türkiye cumhuriyetinin sadece belli bir dönem cumhurbaşkanlığını yapmak üzere seçilmiş, senin benim gibi sıradan bir insanken, mustafa kemal atatürk kendisinin şu an bulunduğu o konumu bizzat yaratmış adamdır.

haddinizi bilin. bilmiyorsanız bildiririz.

şimdi o çok güvendiğiniz türk adaletinden bu başlığı açan bezelye beyinli hakkında acilen gerekli kararı almasını beklemek de bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak benim hakkımdır.

unutmadan; şimdi siktirip gidebilirsin kodumun çomarı.