şükela:  tümü | bugün
 • nazmi kal'ın sunduğu, yetmişli yıllarda yayınlanan trt programı.

  ekleme: link yenilendi.
 • atatürk'ün çanakkale'deki emir subayı sami yanardağ'ın anılarının da yer aldığı trt belseseli.

  https://www.sozcu.com.tr/…__twitter_impression=true
 • atatürk’e hakaretten sanık bir köylü hakkında kovuşturma yapılıyordu. durumu atatürk'e arz ettiler:
  -mahkemeye veriyoruz, dediler, size küfür etmiş.
  atatürk sordu:
  -ben ne yapmışım ona?
  soruşturma evrakını inceleyenler açıkladılar:
  -gazete kâğıdı ile sardığı sigarayı yakarken kâğıt tutuşmuş da ondan. atatürk’e bunu söyleyen bir bakandır. atatürk sorar:
  -siz hiç gazete kâğıdı ile sigara içtiniz mi?
  -hayır...
  -ben trablus’ta iken içmiştim. pek berbat şey. köylü bana az küfretmiş. siz bunun için mahkemeye vereceğinize, ona insan gibi sigara içmeyi sağlayınız.
 • son dönemde oturup yayınlanmış bütün bölümlerini tek tek izlediğim trt arşiv sitesinden ulaşılabilen seri. 1970lerin sonunda çekilen program atatürk ile tanışmış yolu kesişmiş kişilerin kendisi ile olan anılarını bize birinci ağızdan anlatmasını izletiyor,buraya katılanların çoğu 1900 doğumlu. kurtuluş savaşında cephelerde bulunmuş insanlar. bizim hep tarih kitaplarında gorduğumuz atatürk fotograflarının içinde atatürk ile kendisinin arkasında sagında solunda bulunmuş adamlar. tahayyül edebiliyor musunuz? atatürk ün resmi var adam diyor şu sağdaki benim... katılan herkes muhteşem bir türkçeye sahip tabi. kesinlikle izleyin derim. hatta şimdi her kanalda tekrar yayınlanması lazım. ekşide hakkında bu kadar az yazılması üzücü.

  not; daha ilk programda sunucu bir anı üzerine atatürk öldükten sonra bu gibi şeyler olmasa türkiye bu halde olmazdı diyor. bunu dediği sene 1979 civarı. merak ettim adam şimdiki zaman hakkında nasıl yorum yapardı.
 • nedense trt arsivden kaldirilmis seri.
 • (bkz: #97121134)

  içinde böyle bir hikaye vardıysa herhalde uydurma anılar olduğu için kaldırılmıştır diye düşündüğüm program.
 • şu karantina günlerinde izlenilebilecek en güzel şeylerden birisidir. 12 bölüm halinde youtube'a yüklenmiştir. şu an 5. bölümde yani celal bayar'ın atatürk'le olan anılarındayım, ilgiyle izlemeye devam ediyorum. linkini de buraya bırakıyorum:

  tık tık