şükela:  tümü | bugün
 • bugün atatürkçü olduğunu iddia edenlerin pekçoğu bu gruptandır. atatürk her türlü farklı tipten insanı bir arada idare edebilmişken, bugünün atatürkçüleri en ufak farklı bir sese tahammül edemiyorlar. atatürkçülük adına her türlü karşıt görüşü bastırmaya ve yok etmeye kalkıyorlar.

  atatürk gibi bir lider olsaydı chp'nin başında durum çok farklı olurdu. deniz baykal, şemdinli chp teşkilatının başına bile geçemezdi zannımca...
 • kenanist olmak
 • (bkz: rant sevdası)
 • içinde mantık hatası barındıran söz öbeği.
  atatürk'ün kendisinin atatürkçü olması saçmalık olurdu zaten. kimse kendi takipçisi olmaz. takipçi olma durumu birinin ardından giderek yapılır, kişi kendinin ardından gidemeyeceğine göre söz öbeği mantık hatası içermektedir.

  buradan haraketle bütün marxistler marx'tan daha marxist, bütün gramscistler gramsci'den gramscisttir. çünkü bir sıfırdan büyüktür. adamlar kendi takipleri olmadığı için diyelim ki onlar 0 kadar takip ediyorlarsa, biri onları takip ettiğinde otomatikman 1n kadar takip ediyor olacak. ay.

  not: ben kemalist biri değilim ama anti kemalist hiç değilim.
 • uzundan cok uzuncu olmak gibi bir durum.
 • yakın tarihten alıntı:

  hegel'in öğrencisi (baya okulda öğrencisi) marx, hegelden daha çok hegelci oluyor.
  hegele hegelin fikirlerini savunan bir tez veriyor. hegel bu tezi dürüp marx'a geri veriyor ve diyor ki "bu tezle bu okuldan mezun olamazsın". dediğini de yapıyor.
  marx ingiltereye taşınıyor, çalışmalarına orada devam ediyor.

  hegel, aristoyla yoğurulmuş kendi fikirlerinin marx tarafından radikalleştirildiğini düşünüyor ve ölene kadar da marx ve engels'in ingilterede beraber yürüttüğü çalışmaları desteklemiyor. hatta bu çalışmaları felsefeye karşı küfür olarak görüyor.

  yine de marx borusunu öttürüyor. yaşarken olmasa da, öldükten sonra büyük bir üne kavuşuyor.

  buradan şunu çıkartıyoruz: atatürkten çok atatürkçü olarak bir yerlere varabilirsiniz. "ama". atatürkün fikirlerinin üstüne bir taş daha koymazsanız türkiyenin %75'inin karşısında olduğu cehape zihniyeti olursunuz.
  karaoğlan üstüne taş koyarak karaoğlan oldu. atatürkün yolunu izleyerek değil.