şükela:  tümü | bugün
  • cok ilginc bir durumdur. mesela mustafa kemali kimden koruyorsun? halktan mi? birakta halk karar versin. zaten ölmüs bir adam.

aslinda kendisini fikirlerini korumaktir amac. o zaman bu memlekette fikir özgürlüğü nerde? ınsanlar dine hakaret edince birsey yok. atatürkün fikirleri sadece elestirilince hapis!
  • meclis oylamasıyla yüce divandan hırsızları korumanın yanında lafı edilemeyecek korumadır.
  • mantık güzel, kanunla insan mı korunur diyor arkadaş.

peki hakkında şaka yapılması katil sebebi sayılan hz.muhammed için durum nedir? bir de onu açıklasanız?

sizin mantığnızla onun hali çok vahim, kanunla falan değil, hakaret te gerekmiyor.
  • bir gecede tam 17 adet atatürk büstü gerici yobazlarca kırılınca, 1951 yılında menderes tarafından çıkarılmıştır atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun ya da senin deyiminle atatürk’ü koruma kanunu. menderesi bildin mi? tarihimizde asılan başbakan olarak geçer, pek seversiniz hani. bu kanunu o çıkarmış işte. bence hiç gerek yoktu. bu gün dahi gerek yok. atatürk’ün elini tutan mı vardı kendisi koruyacak bir kanun çıkartması için. kim engel olabilirdi? ama yapmadı. bu gün edildiği gibi zamanında da çok istismar edildi bu kanun. gerici yobazları sormayacağım çünkü hem kişi kendini iyi bilir hem de mal kabak gibi ortada zaten.
  • eleştiri ile hakareti karıştıranları ortaya çıkaran hede. 5816 açık bir kanun, eleştirmen bile yasak. 16 yaşında dediğin çocuk (!) ne hikmetse, çocuk ama hakaretin küfrün bini bir para. aynı şey mi lan bu şimdi?

biz de çocuk olduk, 16 yaşında olduk, ama 16 yaşında ne bileyim futbol oynuyorduk, karı kız peşinde koşuyorduk. ben 16 yaşında iken, ben de cumhurbaşkanının fikirlerine katılmıyordum, dönem hükümetinden memnun değildim. ama kalkıp ne küfresiyordum, ne meydanda hakaret dolu manifesto okuyordum. bizimkisi, tamamen 16 yaşın getirdiği, bir bok beğenmeme, bir boktan memnun olmama hislerindendi. hakaret et, ama ceza alma, iyiymiş.

koruma kanunu menderes döneminde kanunlaştı, "bak adamın gol dedi " demek, "aslında durumun absürtluğünün biz de farkındayız ama, atatürk'ün eleştirilmesinin önü ancak böyle alınabiliyor "demektir.

liderini koruma kanunu ile koruma altına alan 3-5 ülkeden biriyizdir muhtemelen. kesin diğerleri de kore more falandır. yani demokrasiye kapalı toplumlar. gereksizdir, halkın fikir serbestisi vardır. kalkıp küfür ve hakaret edilirse bas cezayı, ama eleştiriden korkan toplumlar gelişemezler. atatürk halk adamıydı deyip, atatürk'ü halkın olumlu veya olumsuz eleştirisinden soyutlamamak gerekir.

ayrıca atatürkü değil, atatürk'ü.

edit : kanun dersi vermeye kalkanlar olmuş, kanunlar yazılmış falan. komiksiniz. kanun böyle yazılmış olabilir, fakat böyle uygulanmadı. bilhassa darbe dönemlerinde, atatürk'ü eleştiren herkes, okkanın altına gitti. çok adam biliyorum "laikliği istemiyor, konuşmalarında laik düzeni eleştiriyor, atatürk ilke inkılaplarını yeriyor diye 5816'dan ceza yiyen. aptal mısınız, işinize mi gelmiyor ?
  • adnan menderes denen sıvacı siyasetçi tarafından çıkarılmış kanunla gerçekleştirilen eylem. sıvacı derken islam dinini siyasete sıvamaya çalıştığını söylüyorum. zira, kendisi din elden gitti gidiyor falan deyip oy topladıktan kısa bir süre sonra atatürk büstlerine seri saldırılar başlayınca bunları engellemek için bu kanunu çıkarmıştır.

a, kendisi, toprak reformu olarak da bilinen topraksız çiftçiyi topraklandırma kanunu'na dörtlü takrir veren grubun başını çekmiştir.

kendi zamanında kamu tarafından dikilen atatürk büst ve heykellerinin sayısı da o kadar çoktur ki, beton kemal ifadesi bu dönemde ortaya çıkmıştır.

keza, yine kendilerinin başında olduğu mit 6-7 olayları'nı örgütlemiştir.

hattızatında, kendileri, tahkikat komisyonu'nu kurarak chp milletvekillerini meclis'te demokrat parti vekillerine yargılatmaya kalkışmıştır.

vatan cephesi falan filan da var da, şimdi birilerinin cahilliklerini, lümpenliklerini, gerizekalılıklarını iyice yüzlerine vurmayalım, ayıptır.

a, atatürk'ü korumak demişken... atatürk, kendi zamanında bozkurt adlı kitabın basılmasına izin vermiştir.

2015'te ise, 16 yaşındaki çocuk hakaretten yargılanıyor, uzunun teki yüzlerce yazara, karikatüriste, gazeteciye tazminat davası açıyor. yetmezse, olaya direkt el atıp vatandaşı çeşitli ırkların dölü olmakla suçluyor. bu da kesmezse, allah ne verdiyse tekme tokat girişiyor.

sizin haberiniz yok mu bunlardan sayın gerizekalı? o değil, madem ölmüş adama laf edilebiliyor falan, muhammed'e laf söylenince neden bozuluyorsun anlamadım ki. bence sen biraz imla çalış, anlatım bozuklukları, mantık vb. gibi konulara daha sonra girersin. bak daha tarih, siyaset demedim!

(bkz: çok cahilsin keşke ölsen)
  • bazı dangalakların kanunun içeriğinden haberi bile olmadan hala bik bik konuştukları olay.

kaldırılsın veya kalsın zerre umrumda değil. fiili olarak zaten uygulanmadığı ortada. link falan da verdik ama nafile tabi, neyse buyur;

-----
    madde 1- atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
    yukarıki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

madde 2- birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır.

birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

madde 3- bu kanunda yazılı suçlardan dolayı cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

madde 4- bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

madde 5- bu kanunu adalet bakanı yürütür.
    -----

şimdi bu kanuna karşı gelmek için yapmanız gerekenler;

atatürk'ün hatırasına alenen hakaret veya sövme,

heykel, büst ve abideleri veyahut atatürk'ün kabrini tahrip etme.

bitti, bu kadar.

yasa kaksın tabii, gereksiz bir şey ama bu iki madde ile hangi fikir özgürlüğü engelleniyor onu çok merak ediyorum?
  • "dine laf edince bir sey yok"

dinciler

neden

hep

magdur?