şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yala kalksın)
 • #soysuzekşisözlük gibi hashtaglere gebe olmayan istek.
 • ülkedeki özgürlük sorunları düşünüldüğünde kısa vadeli gerekliliği tartışmalı kötü niyet kokan istek.

  edit: imla.
 • olmayan kanundur. olanı için (bkz: atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun)

  not: demokrat parti iktidarınca 31 temmuz 1951’de çıkarılmıştır. (bkz: ne oldi rengin soldi) mi?
 • kanı bozuk insanlar tarafından dile getirilen teklif.
  kanun budur:
  1.atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  2.atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
  3.yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

  şimdi burada eleştiremezsin, yorum yapamazsın, hatası varsa söyleyemezsin, hakkında konuşamazsın filan demiyor. ne diyor? hakaret edemezsin, sövemezsin diyor. bunu sıradan bir vatandaşa yapsan da suçtur, atatürk'e yaparsan da suçtur. yani burada über koruma sistemi filan yoktur, önleyici maksatlı, tedbir amaçlı bir maddedir. büst kırma filan onlara girmiyorum zaten. ayrıca bu kanunun hiçbir uygulanabilirliği de şahsım tarafından görülmemiştir. adı sanı belli kişiler hergün ata'ya sayısız hakaret, küfür etmekte gerek twitter gerekse sözlüklerde; lakin kimse ne mahkemeye verildi ne de hapis yattı bu zatlar arasından.
 • sacma olan istek/dusuncedir. atatürk, elbette ki fanidir, bu nedenle o'nu koruyan kanunu kaldirmak, gereksizdir. ınsanlari kemalist diye damgalamak da yanlistir cunku biz kemalist diye adlandirdiklariniz, atatürk u allah yerine koymuyoruz. o'na tapinmiyoruz. o'nun turbesini falan yapmiyoruz. sadece o hayattayken sahip oldugu dusunceleri dogru buluyor, ve buna gore yasiyoruz. nasil ki hz muhammed e de hayran olunuyor, insanlari sevmesinden mutevellit... biz de seviyoruz atatürk u. ha ayni midir bilemem ama burada ayni degil diyorum tabi cunku size bizim o nacizane insani bir put olarak gormedigimizi anlatmaya calisiyorum. nasil ki peygamberimizin insanliga ogutleri var, atatürk un de milletimize ve ayrica insanliga da ogutleri vardir. yillardir kemalist olan insanlari dinsizlikle, allahsizlikla, kepazelikle sucladiniz ve bunu size ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama lutfen sevmiyorsaniz da saygi duyun atatürk e. biraksak mezarini parcalayacaksiniz, bu nefret neye kime? ınsanlar savaslarda dusmanlarina karsi boyle kin besliyor ancak. lutfen artik saygi gosterelim. biz rte yi basbakanimiz olarak kabul etmek zorundayiz ne yazik ki, siz de atatürk u bu devletin kurucusu olarak kabul etmelisiniz ve saygi duymalisiniz da.
 • geç bile kalınmış taleptir.
 • bu kadar çok yasak getirilen bir dönemde zamanlama açısından çok manidar olan istek. önce bir kendi koydugunuz manasız yasaklar kaldırın. kanunsuz, kitapsız, elini, dilini bağladığınız insanları özgürlüğe kavuşturun. kendi koydugunuz mezhepçi yasaklardan bu milleti kurtarın ondan sonra konuşulur bunlarda.