şükela:  tümü | bugün
157 entry daha
  • evrensel ahlak açısından bakarsanız vardır. kimse kimseyi sevmek zorunda değil. evrensel bilim açısından bakacak olursanız da vardır. mamafih laikliği, cumhuriyeti ve evrensel hukuk ilkelerini sevmemek diye bir hak yoktur.

bu laiklik, cumhuriyet ve evrensel hukuk ilkelerini sevmek zorundasınız. ya seve seve ya sike sike seveceksiniz. başka bir çıkar yolu yok.

bir defa bunları sevdikten sonra kişi olarak mustafa kemal atatürk'ü sevmezseniz gene sevmeyin ancak elli yüz yıl sonra sizin yetiştirdiğiniz çocuklar bunları içselleştirmiş olacak. o zaman göreceksiniz ki laiklik karşıtlığını aktaramadığınız gibi atatürk nefretini de aktaramamışsınız.
  • atatürk'ü sevmeme özgürlüğü vardır, olmalıdır.

"ben manevi miras olarak hiçbir nas-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş, kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevi mirasım ilim ve akıldır." diyen bir lideri eleştirmek önemlidir, eleştirilemez yapmak ilim ve aklı miras bırakan bir liderin mirasına hakarettir ama atatürk'e hakaret etme hakkı yoktur, olmamalıdır.

götünden tarih kaynakları uydurup ona atıf yaparak eleştiri değil, şahsına, annesine, babasına veya onlar üzerinden kendisine hakaret etme şeklinde vuku bulan, kaynağı fesli yavşak gibi bilimum zat olan orospu çocukluklarını ise sevmeme özgürlüğü kapsamında sayamıyoruz maalesef.
  • sevmek zorunda değilsin elbette ama benim de atatürk ü sevmeyenlerin ağzını burnunu kırabilme özgürlüğüne inancım vardır mesela.