şükela:  tümü | bugün
  • koyu islamcı bir yobaz olması yüksek ihtimaldir.
  • seveni türklerden çok sever.
  • aklı din ile yıkanmış kürt'dür.
  • müslüman olan tarihi bilen okumus aydınlanmış cesur bir insandır.
  • çok sevdiğim, kürt milliyetçisi bir ablam vardı. atatürk’e karşı pek sevgi dolu olmadığını hissederdim hep.
    bir tatilde mısır’a gitti. yolda yürürken adamlar bunu sözlü taciz etmişler. arkadaş diğer kaldırımdan geçen polislere bakmış, yardım dileyerek. polisler de arkadaşa yavşayıp, göz kırparak sulanmışlar.

herneyse, tatil dönüşü yine derinlemesine memleket ve kürt meselesini tartışıyoruz.
    bana: “biliyor musun? bu tatilde atatürk gözümde dağlar kadar büyüdü” dedi.

edit: insanları ayırmaktan çok hoşlanıyorsun değil mi? diye bir mesaj gelmiş. üzüldüm doğrusu. bu başlığı ben hortlatmadım, birileri benden önce yazıp, silmiş entrysini.
    herneyse, ‘olsun, benim de kürt arkadaşım var” demeyeceğim, arkadaşlarımın çoğu kürt, bir çoğu alevi. beni de çok severler, benim onları çok sevdiğim gibi.
  • islamcı veya solcusu veya komünisti veya budisti fark etmeksizisin atatürk'ü sevmiyorsa sevmeyen kürt asıllı "insandır". yaşadığı coğrafyaya eğitimin pek ulaşmamasındadır ki büyüklerinden etrafından duydukları kadar bilgi sahibidirler atatürk hakkında. o yüzden nispeten daha batıda ve eğitime daha rahat ulaşanlar gibi çocukluktan fabrika ayarlı olarak atatürk sevgisiyle sürülmezler piyasaya. bu çocuklar büyüdüklerinde okur araştırır ve herhangi bir koyu ideolojiyle körleşmemiş ise atatürk'e saygı duyabilir hatta sevebilirler; tam tersi de mümkün. aslında çoğu tarihsel kişilik için aynı şey geçerlidir bu insanlar için, konunun eni sonu, olup olacağı aldıkları eğitim kadardır.

gördüklerim arasında müslüman olup da saygı duyanı, ateist olup da küfredeni, müslüman olup da küfredeni veya çeşitli ideolojilerde olup da saygı duyanı mevcuttu. ancak doğruya doğru atatürk'ü seven kürt asıllı insan az bulunur.