şükela:  tümü | bugün
 • yanlış izlenim doğurabilecek bir dilek-şart cümlesi. sanki, "ülen herkes de seviyo, bi de sevmeyen olsun" der gibi.
  ingilizce karaker kullanılan yazının sillesinden nasiplenmiş tailihsiz entry

  -edit-

  açıldığında "atarurk'u sevmeyen olsun" biçimde nüksettiği için entry yazdığım ama şimdi düzeldiği için benim ve bir üstteki entry'nin mal gibi kaldığı başlık
 • mustafa kemal atatürk e düşman olmak gibi bir hataya düşmüş ve her buldukları fırsatta eleştiri olsa neyse de, ona küfür etmeyi alışkanlık haline getirip kendilerine hak görmüş yaşam formlarına tanık olma akabinde, söz konusu hastalık derecesindeki sevgisel bir saplantıya tutulmuş masum bir insanın savurduğu ifadedir.

  hiç kuşkusuz aklı başında hiçbir mustafa kemal atatürk sevdalısının tasvip etmeyeceği denli, söz konusu insanı korumaktan öte ona duyulması gereken sevgi ile saygıyı bir anlamda tehlike altına sokmaya sebep olacak bir söylemdir bu. kimi insanlar inat edip sevecek ve sayacaklarsa da bundan vazgeçebilirler.

  kimi insanları ise bu tarz söylemler mustafa kemal atatürk ten soğutabilir. her şeyin bir derecesi vardır efenim, sevginin de öyle. bir şeyi aşırı yüceltmek bir yerden sonra o yüceltileni aşındırır. bu insanların gözünde cereyan eder. karşıtlık duygusuna kapılmaya zaten meyilli olan bünyeler daha bir cüretkarca kin kusup çatal dillerini uzatabilirler hayasızca.

  işte bu sebeplerden dolayıdır ki, atatürk ü sevmiyor dahi olsa hiçbir insan için ölümü dilenmemelidir. hiçbir insana zorla bir şeyleri sevmesi için diretilmemelidir. hiçbir zaman abartılmamalıdır, sevgi ve abartı durumunda bilinmelidir ki haklı konumdan bir anda haksız konuma düşmek işten bile değildir.

  atatürk yaşıyor olsaydı zaten kendisinin bu denli fetiş bir özne haline büründürülmesini istemezdi. ona duyulan sevgi ama gerçek sevgi yürekte yaşanan ve onun eserlerine sahip çıkılmasıyla anlam bulan bir sevgidir.

  onu gerçekten sevenler sevmeyenler için ölüm dilemez bilakis, onun türkiye halkına miras bıraktığı eserlerini koruyup tüm insanlık nazarında mantıklı söylemler ile tanıtmak için çalışıp yine onun düşüncelerini kuşanarak cumhuriyetin devamlılığını garanti altına almak adına çalışırlar, özveri ile azim ile bitmek bilmez bir sevgi ve hırs ile.