şükela:  tümü | bugün
 • açık ve net bir biçimde katıldığım ve her yerde alenen dile getirdiğim düşünce. biraz radikal gelebilir ama yaşanan rezaletlerin yanında hiç bile.

  hasta adam olarak avrupa'nın ve rusya'nın dalga geçtiği ve toprakları arasında paylaşımda anlaşmazlık çıktığı için 150 sene daha fazladan yaşayan köhne bir devlet düşünün.

  vatandaşı padişahın kulu statüsünde. ne okuma bilir, ne yazma. ilaç alacak ve doğru dürüst yemek yapacak para bile bulamaz. ne üzerinde vardır, ne başında. sadece dini duyguları sömürülmek sureti ile birçok milletten oluşan osmanlı devleti için feda edilecek ve şehitlik masalı ile kandırılacak bir kamikaze özelliği taşımaktadır.

  padişah ve hanedanlığın çıkarları uğruna o cepheden, o cepheye sürülen ve hiç bilmediği coğrafyada dahi araplar için hanedanlık için can veren insanlardır bunlar.

  kadının hayvan yerine konduğu, insanların kıtlık seviyesinin bir tık üzerinde yaşadığı, basit hastalıklarından bile insanların öldüğü, her cephede yenilen, tüm dünyanın yıkılmasını beklediği ve dalga geçtiği bir devletti osmanlı.

  atatürk aldı ilahi bir mucizeye vesile oldu. yıkılmış bir devletten modern, laik, güçlü bir hukuk devleti yarattı. kurtuluş savaşı zaferi yüzünden ingiltere'de hükümet düştü. yunanistan'da kurtuluş savaşında yaşanan mağlubiyetler yüzünden bir sürü komutan idam edildi.

  modern ve laik bir devlet kuruldu. çoğu avrupa ülkesinden daha demokratik bir sistem oluşturuldu. kadına seçme ve seçilme hakkı, avrupa'nın hiçbir ülkesinde yokken ilk olarak türkiye'de verildi. sayısız silah ve askeri teçhizat fabrikası kuruldu. ikinci dünya savaşından önce tüm devletler türkiye'yi yanına çekmek isteyecek hale geldiler.

  kısacası atatürk, bu ülkeyi çamurun dibinden alıp çıkartarak yoktan var etti. memleketin namusunu ve onurunu korudu. yobazlara sorsan şehitlere mal eder, atatürk'ü ekarte ederler bu zafer konusunda. ancak aynı şehitler, devleti işgalden kurtaramadılar. demekki başsız vücut ne kadar dirense de beyin olmadığı için başarılı olamıyormuş.

  atatürk, o vücudun başıydı. sayısız cephede savaştı ve gaziydi. siyasi bir dehaydı. ve osmanlı'nın savaşmak için gönderdiği cephelerde savaşırken kaptığı sıtma hastalığının tedavisi için kullanılan kimyasal maddelerin böbrek ve karaciğerlerini harap etmesi neticesinde şehit oldu.

  böyle bir kurtarıcıyı sevmeyen, başarısını küçümseyen, saldıran herkes tartışmasız bir biçimde vatan hainidir.

  böye biri eşim olsa boşanır, sevgilim olsa ayrılır, çocuğum olsa evlatlıktan reddederim. o derece doluyum bu konuda.
 • mühim olan sevmek mi yoksa anlamak mı diye düşündürten konu. zaten mustafa kemal'i anlayan sevginin ne denli paha biçilmez birşey olduğunu kavrayacağı için boş ver altan boşver.
 • değildir.
 • "...osmanlı'nın savaşmak için gönderdiği cephelerde savaşırken kaptığı sıtma hastalığının tedavisi için kullanılan kimyasal maddelerin böbrek ve karaciğerlerini harap etmesi neticesinde şehit oldu."

  üstteki bilgi hariç altına imzamı atarım; çünkü kendisinin ispanyol gribini akaretlerdeki evinde ıhlamur içerek atlattığı bilinmektedir. kimyasala karşıydı.
 • ek olarak atatürk'ü sevmeyen devlet memuru ise şerefsizdir. şöyle ki her devlet memuru aşağıdaki yemini eder;

  türkiye cumhuriyeti anayasasına, atatürk inkılap ve ilkelerine, anayasada ifadesi bulunan türk milliyetçiliğine sadakatla bağlı kalacağıma; türkiye cumhuriyeti kanunlarını milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma; türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına ve anayasanın temel ilkelerine dayanan milli, demokratik, laik, bir hukuk devleti olan türkiye cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim. (dmk 6. madde)
 • kazım karabekir ve son zamanlarında ismet inönü de sevmezdi, vatanı atatürk kurtarmıştır varsayımı bile herkes tarafından kabul görse, yanlış bir eleştiridir, nankör denilebilir belki, ama hainle nankör arasında fark vardır
 • bir atatürkçü olarak öyle düşünmüyorum ama böyle göz göre göre sürekli kandırılarak ülkeyi batağa sürükleyen birini her koşulda (!) seven milyonlar için bu düşüncem yok desem yalan olur
 • ya da sadece cahildir.
 • bir atatürkçünün katılmaması gereken önermedir. her zaman vurgulanır ki sevmek ve saygı duymak farklıdır. ben atatürke sonsuz saygı duyarım ve aynı zamanda içten bir sevgi beslerim. ancak bir diğeri atatürk'ü sevmiyor diye onu vatan haini ilan edemem. zaten ülkede herkes kendi gibi düşünmeyeni vatan haini ilan ediyor. bari biz katılmayalım bu saçma güruha. sonuç olarak atatürk de bir insandır ve doğru-yanlış kararları, davranışları olmuştur. ancak ülkenin kurulmasına, cumhuriyetin bizlere armağan edilmesinde en etkin rol oynayan insandır. bu yüzden her türk vatandaşı saygı duymalıdır ama sevgi çok farklı bir şey.
  edit: bu tarz başlıkları art niyetli buluyorum. toplumu bir şekilde ayrıştırma çabası olarak algılıyorum. eğer öyle değilse yazarlar başlık açarken daha dikkatli olsunlar lütfen.
 • kimse ataturk' u sevmek zorunda degil. ama saygi duymak zorunda. sevmeyenin vatan haini olmadigi gibi anlamadan okumadan seven de sukela vatandas degildir