şükela:  tümü | bugün
  • mustafa kemal atatürk'ün cevabını şu şekilde verdiği tümce:

"fazla geldiyse size hürriyet , cumhuriyet...
    özlemini çekiyorsanız saltanatın , ağalığın
    halâ önemini anlayamadıysanız millet olmanın
    kul olun , köle kalın , fetvasını bekleyin
    kendine hayri olmayanlarin!
    unutun tüm dediklerimi
    yıkın diktiğiniz heykellerimi

rahat birakin beni!"

gazi mustafa kemal atatürk
  • onu tanimiyorum beraber oturup bir cay icmisligimiz yoktur. lakin cok hikaye duydum olumlu olumsuz ama hikayeler gercek olabildigi gibi tam terside olmaya elverisli yapitlardir zira tanimadigim birine ne kin duyarim nede sempati benim icin nötr biridir.
  • her milletin kırmızı çizgileri vardır türk milleti içinde atatürk bunlardan biridir.'ne mutlu türküm diyene' demenin faşistlik olduğu bu günlerde ülkeyi sahipsiz sananlar, gün gelir bunun hesabını öderler.
  • sevmiyorsun da bi tarafların göğe mi erdi? diye soru yöneltmek istediğim söylemdir. arkadaş o saltanatın içinde inanmış birisi, teslimiyetçiliğe kurban olmamış biri çıkmış ve bu inanç sayesinde ülke oluşturmuş, cumhuriyet oluşturmuş, senin ayak bastığın, yemeğini yediğin, suyunu içtiğin vatanı ülke evladının torunu olan bizlere, kendisini sevmeyen sizlere hediye etmiş. ülke gelişimi için düşünmüş de düşünmüş, cephelerde savaşmış, yeri gelmiş senin üzerinde rahat rahat gezebileceğin vatan toprağın olsun diye gecesini gündüzüne katmış. ancak sadece sevmemeyi ve nefret abidesi haline getirebilmeyi yetenek olarak bilenler ise tüm suçu kendisinde bulmuş, çamur atıkça atmışlar. siz hiç mi düşünmezsiniz arkadaş; bu adam bu ülkeyi kurmuş ama ülkedeki durumun sebebi de o mudur? bunlara sebebiyet veren onun fikirleri midir? bu ülkeye ondan sonra gelen yönetici vasfındakilerin hiç mi suçu yoktur? biraz objektif düşün farkı görürsün. tabi düşünebilirseniz.
  • ben seviyorum.

tanım: bir duygu açıklamasıdır. zorla sevdirilemez.
  • yazıdan önce belirteyim atatürk karşıtı değilim ama insanların bu tutumu garip. bunu diyen insan bir yunanlı olabilir. bir türkle aynı şeyi solur, aynı şeyi içer. zamanında babası, oğlu, eşi idam edilirken bunu aklından geçiren bir insan olabilir. bir türkle aynı şeyi, solur aynı şeyi içer. bunu söyleyen, düşünce yapısı uyuşmayan bir türk de olabilir. yöntemlerini beğenmeyen herhangi bir insan da olabilir. bu insanın bana göre ne annesi orospudur, ne babası pezevenktir ne de kendisi ibnedir. bu bir insandır, yaşı, beyni ne durumda olursa olsun düşünme özgürlüğü vardır ama düşüncelerini belirtme özgürlüğü ne yazık ki yoktur ( alın size türkiye ). bunun tek sebebi de burda gelip kufur saydıran, universitelerde gençleri kurşuna dizen geri kafalı insanlardır. bir insan, başka bir insanın sevdiği her şeye karşı sevmiyorum diyebilir. hayata gelirken, beynine belirli kodlar işlenmemiştir, kendisi istediği yönde, istediği şekilde kendini kodlayabilir. zararli olmadiği sürece de kimsenin ona küfür etmeye hakkı yoktur. asil küfür edilmesi gereken, insanı makineye benzeten, duygularını, yaşadıklarını, düşüncelerini, ırkını, geçmişini önemsemeden annesine, babasına, kendisine saydıran, düşünceleri ters düştüğü için insanın kafasına sıkan, yobaz, gerici, zararlı ibnelerdir.

ben atatürk karşıtı değilim, ama '' düşünceye karşı olan öküz '' karşıtıyım. atatürk de sizin gibi arkasında '' ibnedir, serefsizdir, babasına sıkalım, annesine küfür edelim '' diyen bir gençlik bıraktığını görseydi, eminim sizin gibi kazıklar için hitabe yazmazdı.
  • bir insanı tanımakla başlar sevgi, beğeniyle perçinlenir ve belki zamanla hayranlığa dönüşür. tanımadığın, görmediğin, bakışının sıcaklığını ya da sesinin tınısını duyumsamadığın birini sevmek zordur.

ömrü hayatında bütün zorlukları, koşullarına uygun bir şekilde alt üst edebildiğine inandığım adam bunu başaranlardandır. sevilmesi için sadece anlatılması, okunması ve biraz üzerinde düşünülmesi kafidir. ama zorunlu değildir.

peki ya sevmemek. bunu anlayamam işte. bir insan, yaptıklarını ya da fikirlerini onaylamadığı birini nasıl sevmem diyebilir? sevgi olmadan sevmenin olumsuzunun olmasını yadırgarım.

tepkisiz kalabilir, uyuşmaz, onaylamaz tamam ama sevmeyen insandan korkarım ben. sevmeyen birinin içinde kin barındırmasını beklerim zamanla. kinin yaptırabileceklerinden korkarım.

demem o ki; atatürk' ü sevmeyen kişinin insani değerlerinden ve yargılarından korkarım. geçmiş için değil bu korku. bugün için ve gelecek için. sevmesi gerekli değildir ama sevmemesi olgunlukla benimsenecek bir durum değildir. sonuç olarak anlayamadığım insanların kelamlarından biridir.