şükela:  tümü | bugün
 • a. m. celal şengör'ün dahi diktatör kitabında atatürk ile iran şahı arasında geçen bir olaydan söz edilir.

  almanya'da nazi yönetiminin gücü hissedilmektedir, insanlar görüşlerinden ve kimliklerinden ötürü işlerinden olmakta, kamplara gönderilmektedir. okumuş adamların, büyük profesörlerin nazi baskısından kurtulmak ve başka ülkelerde iş bulmak için açtığı bir organizasyon vardır isviçre'de.

  o yıllarda atatürk de üniversite devrimi ile ilgilenmektedir. isviçre'deki bu organizasyona bağlı philip schwartz, atatürk'ün böyle bir arayışta olduğunu öğrenince türkiye'ye geliyor ve paşa ile görüşüyor. atatürk: "alanında en iyi olanları istiyorum" diyor ve bir zaman sonra schwartz bir liste ile geliyor fakat diş hekimliğinde mesleğinin en iyisi olan prof. alfred kantorowicz'in adının üstü çizilmiştir. atatürk nedenini merak ediyor, "efendim, kendisi sosyal demokrat olduğundan lichtenburg konsantrasyon kampındadır. reich hükümeti bu adamı bize teslim etmez, bu yüzden listenin ikinci sırasındaki arkadaşı size öneriyorum" yanıtını alıyor, atatürk itiraz ediyor ve almanya'ya mektup yazılıyor.

  gel zaman git zaman bir yanıt alınamıyor, bunun üzerine schwartz paşayı vazgeçirmek için yolları aşındırıyor, paşa dönemin dışişleri bakanı tevfik rüştü aras'ı yanına çağırıp reich hükümetine bir nota çekilmesini söylüyor, notada şu iletiliyor: "iki ay mektubumuza yanıt verilmemesi türkiye cumhuriyeti hükümeti'ne kasıtlı bir hakaret midir?"

  48 saat sonra kantorowicz serbest bırakılır ve istanbul'a gelir. böylece türkiye'de diş hekimliğinin kurucusu olur.

  iran şahının da o sıra diş sorunu yaşadığı öğreniliyor. atatürk, şah'a "majeste, dünyanın en iyi diş hekimi bizim memlekette, arzu ederseniz sizi misafir etmekten memnuniyet duyarız" der, şah bunun üzerine türkiye'ye gelir.

  şah'a dolmabahçe sarayı'nda özel diş muayenehanesi kurulur, şah'a yapılan protezin ardından şah memnun kalır ve çağdaşlaşma yolunda hızla ilerleyen türkiye cumhuriyeti devleti komşularına "en iyiler bendedir" mesajı verir.

  sanıyorum ki bu video da o ziyaretten bir kesit.

  nazi yönetimi nedeniyle almanya'dan türkiye'ye göçen bilim adamlarının anlatıldığı haymatloz belgeseli de geçenlerde vizyona girmişti.

  nereden nereye!
 • görüntülerden daha hazin olan bir şey varsa o da o güzelim iran'ın mollalar'a geçmesi, türkiye'nin de ulu önderine sövüp saymanın moda olduğu bir konjonktüre evrilmesidir.

  84 sene evvel çekilmiş bu videodaki her iki ülke de medenilik bakımından şu anki hallerini siker atar.

  acıklı bir şey varsa o da budur.
 • dış politikada seviye ve nezaketin zirvesidir. https://twitter.com/…tika/status/844949787883507712
 • sesine kurban olduğumun adamı
 • diğer devlet başkanlarının yüzüne "höv ar yu? hee gut gut" diye bağıran, hanımı niye gelmedi diye hesap soran, lise müdürü gibbi "ver iz kravat?" diyen bir adam bu adamı tabi ki sevmez.

  sevme lan sen. sen sevme.
 • dış politika nedir? nasıl yapılır? atatürk bir çok konuda olduğu gibi dış politikada da dehadır. o zamanın milletler cemiyetine davet gelmeden girmeyiz demiş ve davet edilen ülke türkiye olmuştur. dış güçleri bize muhtaç yapmıştır. geçenlerde ölen david rockefeller "atatürk bizim ortadoğu planlarımızı 200 yıl geciktirdi" demiştir.

  ama aynı zamanda avrupa atatürk'e aşırı saygı duyuyordu. atatürk'ün esir ettiği komutanlar atatürk hayranı olarak ülkelerine dönmüşlerdi. atatürk'e düşman olan savaşmış devletlerin liderleri onu övmüştü. 1981 atatürk yılı ilan edilmiştir. hemde avrupalılarca.

  keşke o dönemlerde yaşasaydım. şimdi ankara'da kürdistan bayrağı izleyerek "tek bayrak, tek vatan" diyoruz. kader çok garip şey.

  edit: david rockefeller'in söyledikleri net bilgi değilmiş. doğru veya yanlış olabilir. her neyse sonuçta amerika ve israil'in ortadoğu planları olduğu ve bunu atatürk'ün bozduğu bir gerçek. bknz büyük ortadoğu projesi .
 • tahran sadabat sarayi'nda bu gorusmenin bir fotografi asilidir.
 • kemal atatürk'ün nezaketi,misafirperverliği ve samimiyeti dillere destandır.sıfır ego,sıfır kibir.bi de bugünkülere bak,kimlere kaldık ya...
 • asalet, hitabet, zeka, karizma, alçakgönüllük, tevazu... izindeyiz...

  içimizdeki atatürk sevgisini kimse söndüremez.
 • izmir'de geçen sohbettir. atatürk konuğuna kaldığı süre boyunca refakat etti. bir ziyaret sırasında atatürk konuğuna yol gösterdi. ancak şah bunu kabul etmeyerek, kendisi büyük gazi’ye yol göstererek şunları "yoh; men leşkerem sen serdarsen" demişti… yani; "hayır, ben erim, sense büyük komutansın."
hesabın var mı? giriş yap