şükela:  tümü | bugün
  • mustafa kemal atatürk'e saygım büyük yanlış anlaşılmasın ancak gençliğini harplerde geçirmiş ve sonrasında cumhurbaşkanı olunca ülkeyi yöneten, bir sürü kötü alışkanlığı olan- yargılamak anlamında söylemiyorum tâbi ki- ama günde 2 büyük rakı içtiği söylenen bir kişinin bu kadar kitap okuması sizce mantıklı mı?

bomboş, hiçbir şey yapmayan ve sadece kitap okuyan bir adam bile 30 yılda bu kadar kitabı ancak okuyabilir ki atatürk 56 yaşında vefat ettiğine göre bu kadar fazla kitap okuması bana mantıklı gelmiyor.
  • velev ki okumamış olsun. sana giren çıkan ne bu saatten sonra?
  • hayatının 20 yılında kitap kapağı açmadı desek kalan zamanda ortalama 3.2 günde 1 kitap okuması gerekiyor.
    atatürkle ilgili birçok şaşılacak, insanın sınırlarının zorlandığı nasıl başardı denilebilecek birçok şey varken buna takılmak saçma geliyor. zor ama gayet de yapılabilir birşeydir.

edit: @ogedai adlı arkadaşın yeşillendirmesiyle .
  • üst edit: yetişemeyeceğim sayıda mesaj almaya başladım, kitap okumak pahalı bir hobi(!) o yüzden sizlere kendi epub arşivimi paylaşacağım, oradan istediklerinizi okuyabilir, daha sonra sevdiğiniz kitapları satın alıp hem yazara katkıda bulunur hem de kütüphanenize katarsınız.

[#81259965 712 kitaplık elektronik arşiv için tıklayınız.]

günde ( minimum )100 sayfa okuyan biri olarak haftada ortalama 3 kitap okuyorum. yılda +-150 eder. yani toplam 25- 30 yılını alır bu kadar kitabı okumak ki günde sadece iki saat ayırmış olsa bile gayet de olası.
    not: 100 sayfa ortalama 2 saatte bitiyor. yazarın üslubuna göre tek seferde bitirilen 300 sayfalık kitaplar da çok denk geldim. 100 sayfa hiçbir şey aslında ama bence yeterli. her şeyin fazlası zarar.

sosyal medyada hayvan gibi zaman harcamak yerine 2 saat kitaba ayırsanız zaten asıl olayın okumak değil, anlamak olduğunu farkedersiniz.

edit: nasıl günde 100 sayfa okuyorsun amk? diye soranlar oldu;

valla ben ses gürültü sevmiyorum o yüzden evde tv yok, insan da yok. alışkanlık biraz, biraz da konsantrasyon meselesi.
    eğer seçtiğin kitap güzelse zaten fark etmiyorsun bile.

kitap önerisi isteyenler oldu:

gölgesizler- hasan ali toptaş,
    iki şehrin hikayesi- charles dickens,
    aylak adam- yusuf atılgan

[#68559909 daha fazlası için ]
  • 3997 değil, 997 hatta 97 tane bile olsa, bazılarından çok okuduğu kesindir.
  • cumhuriyet kurulup, rejim yerine oturduktan sonra cumhurbaşkanı olarak atatürk ün genelde rutin devlet işleri olmuş yani kitap okumaya daha çok zaman ayırabilmiştir. kütüphanecisi nuri ulusu nun anılarında yazdığına göre uyandıktan sonra kütüphanesine geçer akşam sofraya oturana kadar kitap okur,araştırmalarda bulunurmuş. ayrıca kendi anılarında cephede bile kitap okuduğunu yazmaktadır. yani 4000 civarında kitap okuması normaldir.ortada yalan falan yoktur.
  • kitap var kitap var. şimdi 500 sayfalık uzun uzun yazılan romanlar yerine 50-100 sayfalık sophokles okumak istese günde 10 kitap bitirir.

şimdi akıl dünyasında kitap olarak 900 sayfalık abdülhamid ve sherlock holmes minvalindeki kitapları geçirenler tabi ki bu şekilde düşünebilir. bu da normaldir. zira bu kişiler sayfa sayısı 21545451421'den aşağı olan kitapları okumazlar, kitaptan da saymazlar.

savaşmak ya da askerlik kitap okumaya engel olmamakla birlikte aksine yararlı da olabilir. zira savaş sırasında geçmiş dönemin büyük komutanlarını ya da harp tarihini de okuyabilirsin ve bunlar da eklenebilir.

sayılara da takılmamak lazım. adam akıllı adam, gerisi hikaye.
  • kitap özeti okumakla övünenlere neredeyse anasını,karısını ikram etmeye hazır gavatlara dert olmuş hadisedir.o kadar okumuştur ya da okumamıştır,en fazla buna takabiliyorsunuz değil mi sevgili orospu çocukları ?

ayrıca o padişah hayatta olsa da iç oğlanı yapsak kendisini .
  • yaverleri okuyormuş, atam'a özet geçiyorlarmış; sen bile inanmadın değil mi böyle bir kolaycılığa kaçacağına...