şükela:  tümü | bugün
  • sözlükte bulunan bazı hırt oğlu hırtların empoze etmeye çalıştığının aksine mustafa kemal atatürk aile yaşantısını her zaman teşvik edip çarpık ilişkilerin karşısında olmuştur. işte atanın bu konudaki sözleri:

    "uygarlığın esası, gelişme ve gücün temeli aile yaşamıdır. bu yaşamda kötülük, kesinlikle sosyal, ekonomik, politik güçsüzlüğe neden olur. aileyi oluşturan kadın ve erkek unsurların doğal haklarına sahip olmaları, aile görevlerini başaracak güçte olmaları gereklidir. (30. 08. 1924, dumlupınar)"

    "kadının en büyük görevi analıktır. ilk eğitim verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse bu görevin önemi daha iyi anlaşılır. (1923, izmir) (atatürk’ün söylev ve demeçleri, atatürk araştırma merkezi, c. ıı, ankara, 1997, s. 89)"

    "büyük atalarımız ve onların anaları tarihin yaşanmışlığıyla sabittir ki cidden büyük erdemler göstermişlerdir. burada birçok noktadan sayabileceğimiz o faziletlerin en büyüğü ve en önemlisi kıymetli evlatlar yetiştirmeleriydi. (akdtyk.atatürk araştırma merkezi, atatürk’ün söylev ve demeçleri, ankara, 1997, cilt ıı, s.155-156)"

    kaynak: http://www.kozanbilgi.net/…arinda-soyledikleri.html