şükela:  tümü | bugün
 • ilgi çekmek için sürekli saçmalayan şakirt yavrularının yaptığı çeşitli şakalar komikliklere katlanabilmek için harcanmış olabilir ben olsam harcardım en azından

  edit: lan olm yazıyosun sonra ne sıvışıyosun, başlık başıma kaldı editidir.
 • savaş zamanı ne derece yokluk yaşandığını düşünemeyenlerin dert ettiği para.

  atatürk ün yakın arkadaşı.
  behiç erkin'e gönderilen mektup(atatürk tarafından)

  aynı-ı mansur karargahından 30 mart (1912)

  "izzetli beyefendi, günlük ciddi çalışmalarınız arasında elinize geçmek bahtiyarlığına erişeceğine ümit ettiğim işbu varakpare, cebel-i ahzar'ın hayatına ait hisleri aksettireceği için meşgalelerinizden birkaç dakika terk et-meye değer zannederim.

  selanik'ten istanbul ve oradan akdeniz'i geçerek mısır'a ve mısır'dan da 700 küsur kilometrelik boş çölleri geçerek şimdiki mevkiimize gelişimiz öyle bir tarihtir ki ancak selanik'in "paşa gıdası" ile anlatılabilir buna muvaffakiyet şimdilik bir hayal ise de hakikat olması da uzak değildir.

  19 şubat muharebesinde nişancı taburu kumandanı iken sedes civarında pertev beyin idare ettiği karşılıklı hareketimiz münasebetiyle zatı alinizi hatırladım. muharebenin, manevramızın bazı safhalarıyla benzerliği vardır. esasen 70 kişilik bir pusu kurulmuştu. italyanlar sabahleyin bu kuvvetle muharebeye tutuştu. bizde taarruz fikri yoktu. kuvvetlerimizin hepsi örtülü hazırlık mevziinde bulunuyordu. saat 6 oldu, gündüz. italyanlar pusu kuvvetini taredemedi. bütün kuvvetini muharebeye hazırladı ve taarruza geçti. pusu yeri derne'nin 4 kilometre batısındaydı. biz, bu umum kuvvetle taarruza geçtik. şark kolunu da getirttik. seyitabdullah noktasında (pusu yeri) "...." muharebesinde olduğu gibi 8-9 defa düşmanın taarruzu kırıldıktan sonra saat 11'de bütün italyan safları avcı hattı, ihtiyat, istinat, hepsi birbirine müvazi olarak kaçmaya başladılar. biz bu hattın sol tarafında, topçu mevziinde manzarayı tamamen görüyorduk. gecenin gelmesi muharebeyi sona erdirdi. o gün derne'ye gelmiş bulunan iki alman, bir ingiliz subayı harbin cereyanını anlayamıyorlardı. netice meseleyi halletti. bizde onlara oldukça yüksek perdeden attık. benzerlik cenah hücumlarımızdadır.

  arzı hürmet ederim efendim" derne kumandanı m.kemal

  ***
 • anasının ak sütü gibi helal olan paradır.
 • osmanlı gibi saraylarda lale bahçelerinde karıyla kızla ihtişamla harcamak yerine, kurduğu sofralarda avrupaya kaç öğrenci gidecek, alfabe nasıl oluşturulacak ve uygulanacak, nerede kalkınma için hangi fabrikalar kurulacak gibi ve daha birçok konuyla ilgili olarak döneminin tarihçilerini, edebiyatçılarını, doktorlarını, öğretmenlerini, sanatçılarını ağırlamak için kullanmıştır. atam rakısına para harcarken bile dangalak sefahatlerden uzak durmuştur.
 • lale devri osmanlısında halk açlıktan kırılırken lalere, şatafatlı balolara harcanan paranın yanında çerez parasıdır. ayrıca malum insanların çok özlediği osmanlı döneminde padişahın haremine harcanan yıllık paranın türkiye cumhuriyeti kurulduğu zaman eğitime harcanan parayla neredeyse eşit olması başka bir tezattır.

  son olarak : lan şakirt abileriniz size sözlüğe üye olun, üyeliğiniz onaylandıktan sonra mütamadiyen her sabah nöbetleşe, atatürk'e, laik insanlara, ateistlere, içki içenlere, modern türk kadınına saldıran entryler girin nasihatini verdiği için bunları yapmanıza gerek yok. lakin biz sizin kadar cahil insanlar değiliz. ne olduğu belli olmayan bir şakirt atatürk'e laf etti diye atatürkten soğumayız, laik devlet görüşümüzden vazgeçmeyiz, modern türk kadını hakkında kötü düşüncelere kapılmayız. içki içemeyi seviyorsak siz eleştirdiniz diye bundan vazgeçmeyiz. dini inancımız yoksa bunu sorgulamaya çalışmayız. tam tersi mevcut değerlerimize daha sıkı bağlanırız. bütün bu sebeplerden dolayı şakirt abilerinizle bir istişare yapın; abiler bu taktikler tutmuyor tam tersi insanlar bizden soğuyor ve ne kadar cahil insanlar olduğumuzu anlıyorlar diye söyleyin. belki yeni alacağınız kararlar ile ufkunuz biraz genişler ve daha medeni, daha modern insanlar olursunuz.
 • keşke alkole o kadar harcamasaydı da devletin imkanlarını indragandi yapsaydı belki en zengin devlet adamları listesine girerdi??

  (bkz: rte'nin en zengin 5. başbakan olması)
 • bu millet adamı içirir, dolayısıyla son kuruşuna kadar helaldir. umuyorum ki bizi unutmuştur, kemiklerini sızlamıyordur. hak etmiyoruz çünkü onu.
 • kendi cebinden harcadığı için kimsenin karışamayacağı, moronların bilip bilmeden yorum yapmaması gereken hadise.

  (bkz: atatürk'ün kendi parasıyla kuran tercüme ettirmesi)