şükela:  tümü | bugün
217 entry daha
 • sabırla okudum. sanırım yine bir sağcı "yaygarası" var ortada.. yine de önyargılı olmadan bakmaya çalışılması gerekir. atatürk'ün ne olduğu ya da ne olmadığı zaten belli.. şeriatçı tayfa ve lümpen sağcı batı beslemeleri yaygara ile çok çeşitli gürültülerle-parazitlerle insanların beynini bulandırmak için uzun süredir gayret ediyor.

  tarihi bir şahsiyet olarak atatürk'ün durduğu yer son derece belli. adamı din düşmanı yapmaya çalıştılar olmadı. şimdi tek bir belgeyi "çarpıtarak" mandacı ilan etmeye çalışıyorlar.

  önemli nokta şu: sivas songresinden "manda ve himaye kabul edilemez" kararı çıktı mı çıkmadı mı?... bu karar ortadayken süreç içindeki tartışmaları nasıl sonucun önüne koyabilirsiniz ki?.. dolayısıyla şu anda yapılan tarihçilik değil, şeriatçı-mürteci propagandadır. atatürk'ün ne olduğu ve ne olmadığı zaten ortada..

  gelelim sözümona belgeye:

  öncelikle belgenin sivas kongre tutanaklarından alınan kısmı farkedeceğiniz gibi bağlamı zayıf görünüyor. ( http://www.haksozhaber.net/…ktup-bulundu-42223h.htm adresindeki paragraf. paragrafı aşağıya aldım)

  abd heyetinin hangi maksatla türkiye'ye davet edildiğini tam kavrayamıyoruz. öteyandan atatürk'ün bundan rahatsız olduğu nutukta konuyu kısa geçmesinden anlıyoruz.

  diğer bir nokta, atatürk ve arkadaşları "bir milli mücadele" organize etmeye çalışıyorlar. yani insanların canlarını tehlikeye atacakları ve elbette o tarih itibariyle belki de sonu belirsiz bir kurtuluş savaşı... yani daha başlangıç aşamasında olağanüstü sekter bir tavır sergilememiş olmaları gayet normal. ayrıca bildiğimiz kadarıyla sivas'a istanbul'dan da temsilciler çağırılmış ve bunlar arasında doğrudan amerikan mandasını tek çözüm olarak görenler de var.

  sonuç olarak: mevzu tartışılmış.. atatürk kongre başkanı olarak tartışmaları kesmemiş. anlaşılıyor ki abd anadolu'daki bu direniş hareketine mesafeli durmuş. sonuçta da atatürk ve arkadaşları, bu ülkenin namuslu insanlarının desteğiyle, namuslu bir ulusal kurtuluş savaşı vererek; bizlere, mustafa armağan'a ve ortalıkta dolaşan yobaz, ahlaksız bir sürü aptalın da dahil olduğu bugün yaşayan 80 milyon insana pırıl pırıl, namuslu bir cumhuriyet bırakmıştır. allah onlardan razı olsun.

  ilgili paragraf: abd’li gözüyle sivas kongresi“sivas kongresi’nin başlıca kararlarından olup bugün oybirliğiyle kabul ettiği bir karara dayanarak amerika senatosu’ndan özel bir heyetin osmanlı memleketlerine gönderilmesini ve bu suretle memleketimiz ahalisi hakkında avrupa tarafından körü körüne bir karar alınıp barışın o suretle kararlaştırılmasından önce “memalik-i şahane”nin (osmanlı topraklarının) söz konusu heyet tarafından baştan başa ziyaret edilip bugünkü gerçek durumun her türlü çıkar hissinden azade ve tarafsız bir kılı kırk yaran bakışla incelenmesini insanlığın sükûnu ve adalet hakkı namına rica eder.” kaynak: atatürk’ün amerikan mandacılığını istediği mektup bulundu