şükela:  tümü | bugün
  • anlam veremediğim durumdur. islamcılar bu konuda kemalistlerden daha gerçekçi, çünkü vurmak için kullanıyorlar bu durumu. kemalistlerin bu durumu yok saymak yerine kabullenmesi ve gurur duyması lazım bundan. ateist miydi bilemem, belki de deistti, ama müslüman olmadığı ve kutsal kitaplara inanmadığı açık. atatürk bırakın bu toprakları, bu dünyanın gördüğü en büyük seküleristlerden biridir. ingilizcede dahi “laik/laiklik” terimi yok, fransızcada ve türkçede var, değerini bilelim. atatürk 20. yüzyılda 7. yüzyıldan kalma fikirlerle ilerleme sağlanamayacağının farkına vardı, biz bunu 21. yy’da hala fark edemedik. modern bir ülke olmak, ilerlemek için dinden kurtulmamız şart. atatürk bunu elinden gelenin fazlasını yaparak sağlamaya çalıştı, bir yere kadar başardı da. türkiye bugün müslüman ülkeler arasında her şeye rağmen hala en özgür ülke, bunu atatürk’ün ateistliğine/din karşıtlığına/sekülerliğine borçluyuz.
  • "dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum." diyen bir adama daha nasıl iftira atılır bilemiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=9stqomgwqji
  • elhamdülillah müslüman bir kişiyim.elimden geldiği kadar ibadetimi yapmaya gayret ediyorum ve biliyorum ki benim ibadetim yalnızca allah içindir.

ben bugün istediğim camide namaz kılabiliyorum.
    istediğim yerde kuran okuyabiliyorum.
    orucumu tutuyorum kimse bana zorla bozdurmuyor.
    hacca gidebiliyorum.

sarık ve cübbem yok, diğer sünnetleri yerine getirmeye çalışıyorum ki onlar da olsa kimsecam zorla çıkarttırmıyor.

sözde şeriat ile yönetilen ülkelere baktığımda insanlar zorla camiye götürülüyorlar.
    bir daeş li şöyle demişti "ezan okunduğu vakit camiye koşuyorduk, abdest olsa da olmasa da imamın arkasında duruyoduk çünkü dışarda olursak ceza alıyorduk"

şimdi soruyorum sizlere

atatürk ateist ise bu onun ile allah arasında olan bir şeydir. allah günahlarını affetsin.ben yurdumuzu ecnebilerden bize şu anki imkanı asla sağlamayacak olan haçlılardan kurtardığı için teşekkür ediyorum.
  • atatürk ateist olmadığı içindir. adam deist agnostik arası bir şey. madam corine'e yazdığı mektuplara da bakarsak islami bazı öğretilerle eğlendiği halde kendisinin bir yargılanma gününe, yaratıcıya, doğaüstü olaylara inandığını görürüz. hatta kendisi karanlıktan da korkan ve birtakım batıl inançları olan biriymiş. batıl inançları olduğu fikrini kabul etmeyi sevmezmiş ama, bu da muhtemelen o kadar rasyonalist bir adam olarak içinde bulunduğu bu durumu kendisine yakıştıramadıgındandır.

neden bu konuya atladım? çünkü tam olarak ben de böyleyim. batıl inançlarım var ama batıl olan her şeyden nefret ediyor, kendime bu durumu bir türlü yakıştıramıyorum. müslüman değilim, dinlere inanmam ama tanrı inancım var, çok garip bazı detaylara da derinden bağlıyım. karanlıktan da korkuyorum anasını satayım. içime gerçekten de atatürk kaçmış, gerçek bir kemalistim asdf

yalnız, liderini kendisi gibi görmek isteyen masum köylü gibi oldum resmen yahu. öyle gibi olsa da öyle değil. atatürk yazdığım gibi bir adamdı, atatürk konusunda bana itimat ediniz!!!
  • birileri gibi iki rekat namaz kılıp tüm ülkeyi dolandırmasından iyidir.
    (bkz: allahla aldatanlar)

ayrıca neresinden tutarsan elinde kalan bir önerme:

ezanı yasaklamamıştır

kuranı yasaklamamıştır bilakis arapça anasına küfredilse ayet sanıp "amin" diyecek cahil cühela ümmet dinini doğru öğrensin diye türkçe çevirisini hazırlatmıştır.

ateist de değildir. hayatının ilk dönemlerinde dinine bağlı birisi iken (meclisi dualarla açtırması vs) muhtemelen bu din kisvesi altında insanları dolandıran tipleri iyice tanıyınca zamanla agnostik ve sonrasında da deist olmuştur.
  • sizene amk adamın dininden, sen müslüman mısın ona bak önce allah senin imanını kabul ediyor mu bundan kork. müslüman ol adama rahmet oku.
  • burada ,buyrun ,(bkz: #73806428)
  • benim de anlam veremediğim durumdur.
    yalnız atatürk'ün ateist olma ihtimalini kabullenememek diye düzeltelim, sonuçta kişinin imanını biz bilemeyiz.

konuya tekrar dönecek olursak, atatürk eğer ateist ise de, deist ise de, müslüman ise de eğer mucize diye bir şey varsa türk milleti için gerçek bir mucizedir. inancı ya da inançsızlığı kimseyi ilgilendirmez. isterse mandalinaya tapsın, bu ülkenin kurucusu olduğu ve bu milletin onu her zaman minnetle anacağı gerçeği değişmez.

nasıl ki atatürk'ün inançsızlığı(?) üzerinden goy goy yapanların azalarak bitmesi gerekiyorsa aynı şekilde " hayır atatürk gerçek müslümandı, bu bu bu sözleri demiş, iftiracılar! " bıdı bıdısı yapanların da azalarak bitmesi gerekiyor.

benim düşüncem atatürk'ün ateist değil deist olduğu yönünde. cumhuriyet öncesi ve cumhuriyetin ilk dönemlerinde açıkla islamı öven söylemleri var, belki bir zamanlar koyu bir müslümandır da, ama din ile ilgili cumhuriyet sonrası söylemleriyle cumhuriyet öncesi söylemleri arasında uçurum var.

"gökten indiği sanılan kitapların doğmaları”
    " arap oğlunu yavelerini anlasınlar diye kuranı türkçeye çevirttim"
    "tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar"
    "kuran'ın yasalarını muhammed yazmıştır"
    ...
    gibi cumhuriyet sonrası söylemleri manevi yönden çok büyük değişimler yaşadığına işaret ediyor. şahsi fikrim, atatürk'ün cumhuriyetten sonra okumaya ve araştırmaya daha çok önem vermesiyle birlikte islamın aslında ne kadar çağ dışı ve insan onuruna ne kadar aykırı olduğunu görmesiyle deist ya da agnostik olduğunu düşünüyorum (yaratıcıyı reddeden herhangi bir söylemine rastlamadığım için ateist olduğunu düşünmüyorum).

ölmeden yaklaşık bir sene önce ankara'da verilen bir davette romanya dışişleri bakanına söylediği şu sözler de manevi bir arayış(doğru kelime mi bilemedim) içinde olduğunu gösteriyor.

"..zamanında kitaplar karıştırdım. hayat hakkında filozofların ne dediklerini anlamak istedim. bir kısmı her şeyi kara görüyordu. “mademki hiçiz ve sıfıra varacağız, dünyadaki geçici ömür sırasında sevinç ve mutluluğa yer bulunmaz” diyorlardı. başka kitaplar okudum, bunları daha akıllı adamlar yazmışlardı. diyorlardı ki: “mademki sonu nasıl olsa sıfırdır, hiç olmazsa yaşadığımız sürece şen ve neşeli olalım.” ben kendi karakterim bakımından ikinci hayat görüşünü beğeniyorum, fakat şu sınırlar içinde: bütün insanlığın varlığını kendi şahıslarında gören adamlar zavallıdır. "

böyle düşünmemin nedenlerinden biri kendimin de dindarlıktan deizme geçişimin inandığım dini daha çok anlamak istememle, kuranı, hadisleri, tevrat'ı, incil'i, dinlere ilişkin eleştiri kitaplarını okumamla başlaması. okudukça islamdan ve diğer dinlerden daha çok şüphe eder hale geldim, şüphelerim arttıkça daha çok okudum, okdukça din denen zehirden nefret eder hale geldim. zaten bir insanın islamiyeti terketmesi için sadece kuran mealini okuması bile yeterli.

atatürk'ün kuran'ı türkçe'ye çevirmesiyle ilgili şöyle bir sözü var :

"türkler dinlerinin ne olduğunu bilmiyorlar. bunun için kur’an türkçe olmalıdır."

evet aynen öyle türkler dinlerinin ne olduğunu hala bilmiyor, bilseler zaten terkedecekler. yobazların arapça ısrarı da bu yüzden.

kuran'ın türkçe'ye çevrilmesiyle ilgili kazım karabekir'e söylediği şu sözlerde
    bence atatürk'ün islama bakış açısını özetliyor.

"evet karabekir, arap oğlunun yavelerini türk oğullarına öğretmek için kur’ân’ı türkçeye çevirttireceğim. ve böylece de okutacağım. ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler…"

şurda atatrük'ün islamla ilgili görüşlerinden bazılarını okuyabilirsiniz.

bir müslüman inandığı dini bilmediği için hala müslümandır deyip bitirmek istiyorum.

ekleme:

atatürk'ün dinle ilgili görüşlerinin siyasi olduğu yönünde mesajlar alıyorum. bana göre bu yok denecek kadar küçük bir ihtimal çünkü insanlar atatürk'ün arkasında din bağıyla değil türklük şuuruyla toplandı. atatürk'ün kurtuluş savaşıyla ilgili söylemlerindeki yegane unsur ulus kavramıdır,din hep geri plandadır. kuvayı milliye'nin anlamı bile "ulusun kurtuluşu" dur.

"ulususun kurtuluşu" için dini kullanmaya gerek bile duymamıştır.

bir de şunu anlamıyorum arkadaşlar siz hayatınızın her döneminde ateist miydiniz, ya da hep müslüman mıydınız, hiç gelgitleriniz olmadı mı, dinle ilgili oturup hiç kafa yormadınız mı. bugün insanlar okuyup araştırıp din üzerine kafa yorarak din ekseninden uzaklaşıyorsa, 90 sene önce yaşamış biri için bu neden geçerli olmasın. insanların islam denen zehri terketmek için niye başka gerekçesi olsun. dinle ilgili kitaplar karıştırdığını çok kafa yorduğunu zaten söylemlerinden anlıyoruz. hepsini bir araya getirip de "hayır atatürk siyasi olarak müslümanmış gibi davranmış" diyorsan kusura bakma arkadaşım ya sağlıklı düşünemiyorsun ya da niyetin başka..

ekleme 2:

atatürk'ün deizmi ya da agnostisizmi daha sonradan seçtiği konusunda bazı arkadaşlarla anlaşamıyoruz. atatürk'ün din ile ilgili söylediği sözleri hangi durumda ve zamanda söylediğine bakarsak islam ile ilgi iyi ya da kötü tüm söylemleri barış koşullarında ortalık durulduktan sonra söylenmiş. dini insanları etrafında toplamak için kulanmamış. zaten anadolu halkının önceliği de din olmamış, bunu da nerden çıkarıyorum, "islam halifesi" tarafından hakkında idam fetvası verilmiş bir insanın peşinden gidebilmek için "islam halifesi" ni değil de başka birini takip edebilmeniz için önceliğinizin din olmaması gerekir.

şahsen atatürk'ün bir zamanlar samimi bir "müslüman" olduğuna inanıyorum, ancak bu seçimin türklerin çoğu gibi kuranı ve islami diğer kaynakları araştırmadan bulunduğu toplumun getirdiği zorlama bir seçim olduğunu düşünüyorum. adam zaten cepheden cepheye koşmuş hangi ara araştırsın, okusun . barış döneminde ise günde neredeyse 10 saat kitap okuduğu söyleniyor, kendi söylemlerinden de felsefe ve din ile ilgili kitaplar okuduğu anlaşılıyor. islamı tanıdıktan sonra deizme ya da düşük ihtimal agnostisizme yöneldiğini düşünüyorum.
  • ateist veya dinsiz olduğuna dair yapılan savunmalarda atatürk'ün kullanılan sözlerinin nerdeyse hiçbirinde doğrudan doğruya bir inkar yok ama adamın kendi notlarında apaçık "hz. muhammed son peygamberdir" yazıyor, üstelik yine birçok yerde yukardaki bir arkadaşın dediği gibi "dinimiz" demiş, allah'ı ağzından eksik etmemişken bu adama ateist veya dinsiz demek fazlasıyla komik.

gerçi inançsız kardeşlerimizin niye böyle yapmaya çalıştıklarını da önceden açıklamıştım da şimdi bulamıyorum entriyi ama kabaca açıklamak gerekirse; bu insanlar boşluktalar. dini terketmişler fakat hala kafalarında şüpheler var ve gayet normal. bu sebepten nerdeyse taptıkları bir insan olan mustafa kemal atatürk'ün fikirlerini kendi fikirlerinin önlerine koyuyorlar ve şunu düşünüyorlar "işte bak bu adam da inançsız. hiç onun gibi biri müslüman olur mu?" çünkü onun müslüman olduğunu kabul ederlerse yıkım yaşayacaklar. çünkü dinsizliklerinin bir temeli yok, ya saflık ya da bir kibir sonucu ulaştılar oraya. atatürk'ün inançsızlığı da onlar için bir dayanak. sağlam bir dayanak ama bilmiyorlar ki o dayanak onların bilinçlerinin bir yanılgısı. neyse beyler kendinizi böyle tatmin etmeye devam. atatürk dinsizdi tamam. gökten indiği sanılan kitaplar falan filan...
  • atatürk neye inanıyor bilmiyorum, ilgilenmiyorum da. ancak başlığa girme sebebim konudaki yorumları okumak. sizin dinlerle ilgili görüşlerinizi atatürk üzerinden ittirmeye çalışmanızı merak etmiyorum yani. bilgiyi ver siktir ol git kardeşim. ha islamla veya herhangi bir dinle ilgili görüşlerini o başlığın altında sabaha kadar yaz, o beni ilgilendirmez.