şükela:  tümü | bugün
 • liderinin allah ve islamiyete inanmayan biri olduğunu kabul etmekte zorlanan saf anadolu insanımıza şaşırmayı bir kenara bırakırsak ezan sesine tahammül edemeyen kemalist tayfanın bizleri hayretler içine sokan tutumudur kendileri.

  atatürk kendi yolunu benimsemeyenlerin bile dinine savaş açmışken günümüzde onun ardından gidenlerin ilginç bir şekilde onu sağlam müslümdı olarak tanımlaması her şeyden öte trajedidir. atatürk şu olanları görseydi şaşkınlıktan dili tutulabilirdi.

  ezanı yasaklıyor
  kuranı yasaklıyor
  islami eğitimi yasaklıyor
  kadınların kıyafetlerini kaldırıyor.
  allahın şeriatını sileceğiz diyor
  gökten indiğine inanılan şeylerle işimiz yok diyor bizim pembe götlü kemalist kardeşimiz hala yok öle bişi atatürk müslümandı diyor.
  kardeş bu din ne yaparsan yap bir türlü çıkamadığın bi müessese değil.
  adam çözümü materyalizmde bulmuş. toplumun önündeki islam engelini kaldırarak modern toplum inşa etmeye çalışıyor, bizim eleman “tamam atam ama hepşmiz müslümanız yine de dmi?” diyor.
  aynen kardeşim. kahrolsun şeriat pankartı taşıyorsun diye islam düşmanı olacak değilsin.

  şaka mısınız nesiniz aq?

  edit: bir takım komik saçmalıklar:
  1. atatürk’ün islamiyeti öven cümlelerinin tamamı cumhuriyet öncesi veya gücü tam elde edene kadardır. kurtuluş mücadelesi esnasında kalkıp islamiyet hakkında arapoğlunun yaveleri diyecek ve kendini dar ağacında bulmayacak. dahası millet peşinden gitmeye devam edecek. atatürk sizin kadar gerizekalı değildi.siz siyaset bilmiyorsunuz arkadaşlar.

  2.ateist değildi deistti, agnostikti tayfa:
  yaw ne fark eder. mevzu bahis islama mensubiyet. islamla problemli bir kişiliği var atatürk’ün puta tapsa ateist değilmiş diye rahatlayacaz mı? ayrıca atatürk’ün neye inanıp inanmadığı hiç kimsenin skinde değil. bizi ilgilendiren konu kendi inançsızlığı üzerine bir siyaset inşa edip milletin üzerinde antislam tahakkümü kurmak.
  atatürk hakkındaki yorumlar sözleri üzerinden değil yaptıkları üzerinden şekilleniyor. yoksa atatürk’ün evrimi kabul eden sözleri kimsenin umrunda değil.

  3. kuran’ı tercüme ettirmesi ve diyaneti kurması.
  atatürk kuran’da çelişkiler olduğunu zannettiği için ve insan yazımı olduğunu düşğndüğü için tercümesiyle milletin de bunu görüp dini tamamen terk edeceğini ümit etmiştir. tercümedeki maksat bu.
  diyaneti kurması ise yine aynı mantıkla halkın dininin devletin resmi ideolojisi dışında şekillenmesini engellemek. dini bırakın bırakamayan da bizim diyanete uysun amaçlanmıştır.

  4. laiklik islamın özüdür, sön sözü selamunaleyküm asadsddhwgssbbssbsb
  5.peygamber efendimizin mezarının tahrip edileceğini öğrenince çizmelerimi giydirtmeyin demiş. asdafftshshdhdbghgg
  hayatımda bu kadar komik şeyler duymadım.
 • anlam veremediğim durumdur. islamcılar bu konuda kemalistlerden daha gerçekçi, çünkü vurmak için kullanıyorlar bu durumu. kemalistlerin bu durumu yok saymak yerine kabullenmesi ve gurur duyması lazım bundan. ateist miydi bilemem, belki de deistti, ama müslüman olmadığı ve kutsal kitaplara inanmadığı açık. atatürk bırakın bu toprakları, bu dünyanın gördüğü en büyük seküleristlerden biridir. ingilizcede dahi “laik/laiklik” terimi yok, fransızcada ve türkçede var, değerini bilelim. atatürk 20. yüzyılda 7. yüzyıldan kalma fikirlerle ilerleme sağlanamayacağının farkına vardı, biz bunu 21. yy’da hala fark edemedik. modern bir ülke olmak, ilerlemek için dinden kurtulmamız şart. atatürk bunu elinden gelenin fazlasını yaparak sağlamaya çalıştı, bir yere kadar başardı da. türkiye bugün müslüman ülkeler arasında her şeye rağmen hala en özgür ülke, bunu atatürk’ün ateistliğine/din karşıtlığına/sekülerliğine borçluyuz.
 • "dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum." diyen bir adama daha nasıl iftira atılır bilemiyorum.

  https://www.youtube.com/watch?v=9stqomgwqji
 • elhamdülillah müslüman bir kişiyim.elimden geldiği kadar ibadetimi yapmaya gayret ediyorum ve biliyorum ki benim ibadetim yalnızca allah içindir.

  ben bugün istediğim camide namaz kılabiliyorum.
  istediğim yerde kuran okuyabiliyorum.
  orucumu tutuyorum kimse bana zorla bozdurmuyor.
  hacca gidebiliyorum.

  sarık ve cübbem yok, diğer sünnetleri yerine getirmeye çalışıyorum ki onlar da olsa kimsecam zorla çıkarttırmıyor.

  sözde şeriat ile yönetilen ülkelere baktığımda insanlar zorla camiye götürülüyorlar.
  bir daeş li şöyle demişti "ezan okunduğu vakit camiye koşuyorduk, abdest olsa da olmasa da imamın arkasında duruyoduk çünkü dışarda olursak ceza alıyorduk"

  şimdi soruyorum sizlere

  atatürk ateist ise bu onun ile allah arasında olan bir şeydir. allah günahlarını affetsin.ben yurdumuzu ecnebilerden bize şu anki imkanı asla sağlamayacak olan haçlılardan kurtardığı için teşekkür ediyorum.
 • atatürk ateist olmadığı içindir. adam deist agnostik arası bir şey. madam corine'e yazdığı mektuplara da bakarsak islami bazı öğretilerle eğlendiği halde kendisinin bir yargılanma gününe, yaratıcıya, doğaüstü olaylara inandığını görürüz. hatta kendisi karanlıktan da korkan ve birtakım batıl inançları olan biriymiş. batıl inançları olduğu fikrini kabul etmeyi sevmezmiş ama, bu da muhtemelen o kadar rasyonalist bir adam olarak içinde bulunduğu bu durumu kendisine yakıştıramadıgındandır.

  neden bu konuya atladım? çünkü tam olarak ben de böyleyim. batıl inançlarım var ama batıl olan her şeyden nefret ediyor, kendime bu durumu bir türlü yakıştıramıyorum. müslüman değilim, dinlere inanmam ama tanrı inancım var, çok garip bazı detaylara da derinden bağlıyım. karanlıktan da korkuyorum anasını satayım. içime gerçekten de atatürk kaçmış, gerçek bir kemalistim asdf

  yalnız, liderini kendisi gibi görmek isteyen masum köylü gibi oldum resmen yahu. öyle gibi olsa da öyle değil. atatürk yazdığım gibi bir adamdı, atatürk konusunda bana itimat ediniz!!!
 • birileri gibi iki rekat namaz kılıp tüm ülkeyi dolandırmasından iyidir.
  (bkz: allahla aldatanlar)

  ayrıca neresinden tutarsan elinde kalan bir önerme:

  ezanı yasaklamamıştır

  kuranı yasaklamamıştır bilakis arapça anasına küfredilse ayet sanıp "amin" diyecek cahil cühela ümmet dinini doğru öğrensin diye türkçe çevirisini hazırlatmıştır.

  ateist de değildir. hayatının ilk dönemlerinde dinine bağlı birisi iken (meclisi dualarla açtırması vs) muhtemelen bu din kisvesi altında insanları dolandıran tipleri iyice tanıyınca zamanla agnostik ve sonrasında da deist olmuştur.
 • sizene amk adamın dininden, sen müslüman mısın ona bak önce allah senin imanını kabul ediyor mu bundan kork. müslüman ol adama rahmet oku.
 • burada ,buyrun ,(bkz: #73806428)
 • benim de anlam veremediğim durumdur.
  yalnız atatürk'ün ateist olma ihtimalini kabullenememek diye düzeltelim, sonuçta kişinin imanını biz bilemeyiz.

  konuya tekrar dönecek olursak, atatürk eğer ateist ise de, deist ise de, müslüman ise de eğer mucize diye bir şey varsa türk milleti için gerçek bir mucizedir. inancı ya da inançsızlığı kimseyi ilgilendirmez. isterse mandalinaya tapsın, bu ülkenin kurucusu olduğu ve bu milletin onu her zaman minnetle anacağı gerçeği değişmez.

  nasıl ki atatürk'ün inançsızlığı(?) üzerinden goy goy yapanların azalarak bitmesi gerekiyorsa aynı şekilde " hayır atatürk gerçek müslümandı, bu bu bu sözleri demiş, iftiracılar! " bıdı bıdısı yapanların da azalarak bitmesi gerekiyor.

  benim düşüncem atatürk'ün ateist değil deist olduğu yönünde. cumhuriyet öncesi ve cumhuriyetin ilk dönemlerinde açıkla islamı öven söylemleri var, belki bir zamanlar koyu bir müslümandır da, ama din ile ilgili cumhuriyet sonrası söylemleriyle cumhuriyet öncesi söylemleri arasında uçurum var.

  "gökten indiği sanılan kitapların doğmaları”
  " arap oğlunu yavelerini anlasınlar diye kuranı türkçeye çevirttim"
  "tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar"
  "kuran'ın yasalarını muhammed yazmıştır"
  ...
  gibi cumhuriyet sonrası söylemleri manevi yönden çok büyük değişimler yaşadığına işaret ediyor. şahsi fikrim, atatürk'ün cumhuriyetten sonra okumaya ve araştırmaya daha çok önem vermesiyle birlikte islamın aslında ne kadar çağ dışı ve insan onuruna ne kadar aykırı olduğunu görmesiyle deist ya da agnostik olduğunu düşünüyorum (yaratıcıyı reddeden herhangi bir söylemine rastlamadığım için ateist olduğunu düşünmüyorum).

  ölmeden yaklaşık bir sene önce ankara'da verilen bir davette romanya dışişleri bakanına söylediği şu sözler de manevi bir arayış(doğru kelime mi bilemedim) içinde olduğunu gösteriyor.

  "..zamanında kitaplar karıştırdım. hayat hakkında filozofların ne dediklerini anlamak istedim. bir kısmı her şeyi kara görüyordu. “mademki hiçiz ve sıfıra varacağız, dünyadaki geçici ömür sırasında sevinç ve mutluluğa yer bulunmaz” diyorlardı. başka kitaplar okudum, bunları daha akıllı adamlar yazmışlardı. diyorlardı ki: “mademki sonu nasıl olsa sıfırdır, hiç olmazsa yaşadığımız sürece şen ve neşeli olalım.” ben kendi karakterim bakımından ikinci hayat görüşünü beğeniyorum, fakat şu sınırlar içinde: bütün insanlığın varlığını kendi şahıslarında gören adamlar zavallıdır. "

  böyle düşünmemin nedenlerinden biri kendimin de dindarlıktan deizme geçişimin inandığım dini daha çok anlamak istememle, kuranı, hadisleri, tevrat'ı, incil'i, dinlere ilişkin eleştiri kitaplarını okumamla başlaması. okudukça islamdan ve diğer dinlerden daha çok şüphe eder hale geldim, şüphelerim arttıkça daha çok okudum, okdukça din denen zehirden nefret eder hale geldim. zaten bir insanın islamiyeti terketmesi için sadece kuran mealini okuması bile yeterli.

  atatürk'ün kuran'ı türkçe'ye çevirmesiyle ilgili şöyle bir sözü var :

  "türkler dinlerinin ne olduğunu bilmiyorlar. bunun için kur’an türkçe olmalıdır."

  evet aynen öyle türkler dinlerinin ne olduğunu hala bilmiyor, bilseler zaten terkedecekler. yobazların arapça ısrarı da bu yüzden.

  kuran'ın türkçe'ye çevrilmesiyle ilgili kazım karabekir'e söylediği şu sözlerde
  bence atatürk'ün islama bakış açısını özetliyor.

  "evet karabekir, arap oğlunun yavelerini türk oğullarına öğretmek için kur’ân’ı türkçeye çevirttireceğim. ve böylece de okutacağım. ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler…"

  şurda atatrük'ün islamla ilgili görüşlerinden bazılarını okuyabilirsiniz.

  bir müslüman inandığı dini bilmediği için hala müslümandır deyip bitirmek istiyorum.

  ekleme:

  atatürk'ün dinle ilgili görüşlerinin siyasi olduğu yönünde mesajlar alıyorum. bana göre bu yok denecek kadar küçük bir ihtimal çünkü insanlar atatürk'ün arkasında din bağıyla değil türklük şuuruyla toplandı. atatürk'ün kurtuluş savaşıyla ilgili söylemlerindeki yegane unsur ulus kavramıdır,din hep geri plandadır. kuvayı milliye'nin anlamı bile "ulusun kurtuluşu" dur.

  "ulususun kurtuluşu" için dini kullanmaya gerek bile duymamıştır.

  bir de şunu anlamıyorum arkadaşlar siz hayatınızın her döneminde ateist miydiniz, ya da hep müslüman mıydınız, hiç gelgitleriniz olmadı mı, dinle ilgili oturup hiç kafa yormadınız mı. bugün insanlar okuyup araştırıp din üzerine kafa yorarak din ekseninden uzaklaşıyorsa, 90 sene önce yaşamış biri için bu neden geçerli olmasın. insanların islam denen zehri terketmek için niye başka gerekçesi olsun. dinle ilgili kitaplar karıştırdığını çok kafa yorduğunu zaten söylemlerinden anlıyoruz. hepsini bir araya getirip de "hayır atatürk siyasi olarak müslümanmış gibi davranmış" diyorsan kusura bakma arkadaşım ya sağlıklı düşünemiyorsun ya da niyetin başka..

  ekleme 2:

  atatürk'ün deizmi ya da agnostisizmi daha sonradan seçtiği konusunda bazı arkadaşlarla anlaşamıyoruz. atatürk'ün din ile ilgili söylediği sözleri hangi durumda ve zamanda söylediğine bakarsak islam ile ilgi iyi ya da kötü tüm söylemleri barış koşullarında ortalık durulduktan sonra söylenmiş. dini insanları etrafında toplamak için kulanmamış. zaten anadolu halkının önceliği de din olmamış, bunu da nerden çıkarıyorum, "islam halifesi" tarafından hakkında idam fetvası verilmiş bir insanın peşinden gidebilmek için "islam halifesi" ni değil de başka birini takip edebilmeniz için önceliğinizin din olmaması gerekir.

  şahsen atatürk'ün bir zamanlar samimi bir "müslüman" olduğuna inanıyorum, ancak bu seçimin türklerin çoğu gibi kuranı ve islami diğer kaynakları araştırmadan bulunduğu toplumun getirdiği zorlama bir seçim olduğunu düşünüyorum. adam zaten cepheden cepheye koşmuş hangi ara araştırsın, okusun . barış döneminde ise günde neredeyse 10 saat kitap okuduğu söyleniyor, kendi söylemlerinden de felsefe ve din ile ilgili kitaplar okuduğu anlaşılıyor. islamı tanıdıktan sonra deizme ya da düşük ihtimal agnostisizme yöneldiğini düşünüyorum.